پیرترین شامپانزه نر آمریکای شمالی در باغ وحش سانفرانسیسکو مرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کوبی، پیرترین شامپانزه نر جهان مرد
کوبی، پیرترین شامپانزه نر جهان مرد   -  کپی رایت  AP Photo

کوبی، پیرترین شامپانزه نر آمریکای شمالی که در باغ وحشی در شهر سانفرانسیسکو نگهداری می‌شد، روز شنبه ۵ مه (۱۵ خرداد) در سن ۶۳ سالگی مرد.

این شامپانزه قبل از انتقال به باغ وحش سانفرانسیسكو در دهه ۱۹۶۰، نزد انسان پرورش یافته بود. با آن که این حیوان اخیراً بیمار شده بود، مسئولان باغ وحش با انتشار خبری اعلام کردند که علت دقیق مرگ این شامپانزه مشخص نشده و احتمالا فقط به دلیل کهولت سن بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، شامپانزه‌ها را در سیاهه گونه‌های جانوری در معرض خطر انقراض قرار داده است. شامپانزه‌ها مانند سایر میمون‌ها از خانواده انسان‌سایان هستند که مسیر فرگشت آنها از حدود ۶ میلیون سال پیش از انسان جدا شده است.

جمعیت شامپانزه‌ها به دلیل شکار بی‌رویه، بیماری و از بین رفتن زیستگاه‌هایشان در آفریقا، به ویژه در کنگو به شدت در حال کاهش است.

مسئولان باغ وحش سانفرانسیسکو به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند: «هم اکنون در جهان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار شامپانزه وجود دارد و متوسط ​​امید به زندگی آنها در طبیعت ۳۳ سال است، در حالی که همین میانگین در صورت مراقبت‌های انسانی به ۵۰ تا ۶۰ سال می‌رسد.»

مقامات باغ وحش سانفرانسيسكو گفتند كه وجود کوبی برای گرد هم آوردن جمعيت شامپانزه‌های این باغ وحش ضروری بود زیرا او مانند رئیس گله رفتار می‌كرد.