یک تکه کاغذ ۴ میلیون یورویی؛ نخستین تمبر پستی جهان ارزشش را دارد؟

اولین تمبر پستی جهان
اولین تمبر پستی جهان Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برگ تمبرِ استفاده نشده از «پنی سیاه» به رغم آنکه در سال ۱۸۴۰ چاپ و منتشر شده اما هنوز در شرایط کاملا سالم و بکر قراردارد.

آگهی

نخستین تمبر پستی جهان قرار است تا چند هفته دیگر در یک حراجی در لندن به فروش گذاشته شود.

یک نسخه استفاده نشده از نخستین تمبر پستی جهان موسوم به «پنی سیاه» بخشی از سندی است که انتظار می‌رود بین ۴ تا ۷ میلیون یورو به فروش برسد.

«پنی سیاه» نخستین بار یکم مه ۱۸۴۰ در بریتانیا چاپ و در ششم مه همان سال منتشر شد. این تمبر منقش به تصویر ملکه ویکتوریا بود و چون اولین مجموعه از آن دارای رنگ پیش‌زمینهٔ سیاه بود به پنی سیاه شهرت یافت.

تمبر استفاده نشده «پنی سیاه» که قرار است هفتم دسامبر به حراج گذاشته شود بخشی از یک مجموعه است که به عنوان «سند والاس» شناخته می‌شود.

مجموعه یاد شده در واقع حاوی چند پاکت‌ تمبر شده و برگی از آلبوم لوازم تحریر متعلق به رابرت والاس، نماینده پیشین پارلمان و اصلاح‌گر برجسته پستی در بریتانیا است.

این برگ تمبرِ استفاده نشده از «پنی سیاه» به رغم آنکه در سال ۱۸۴۰ چاپ و منتشر شده اما هنوز در شرایط کاملا سالم و بکر قراردارد.

اعتقاد بر این است که تنها دو نمونه دیگر از «پنی سیاه» به صورت کاملا دست نخورده و بی‌نقص پس از نخستین چاپ موجود است که در حال حاضر در مجموعه موزه پست بریتانیا نگهداری می‌شود.

سند والاس به یک تمبرشناس و تاجر بریتانیایی به نام آلن هولیوک تعلق دارد. او به عنوان یکی از کلکسیونرهای برجسته تمبر جهان در زمان خود اشیای کمیاب بسیاری را دیده است.

این در حالیست که برای کلکسیونر بزرگ بریتانیایی، تمبر استفاده نشده «پنی سیاه» و مجموعه سند والاس فوق العاده خاص است. او می گوید: «این یک نماد جهانی است. تمبری که از اولین برگه تمبرهای چاپ شده در جهان بدست آمده است.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موزه بریتانیا قدیمی‌ترین نقشه جهان از ستارگان را به نمایش می‌گذارد

پرتره زنانی چون فروغ فرخزاد و مریم میرزاخانی روی تمبرهای ایرانی چاپ می‌شوند

ابتکار اداره پست اتریش برای استفاده از تمبرهای برکسیت