Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رقابت برترین صداهای آیندهٔ جهان در پراگ

با همکاری
رقابت برترین صداهای آیندهٔ جهان در پراگ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«من تک تک این شرکت‌کنندگان را ستایش می‌کنم و شگفت‌انگیز است که این همه استعداد داریم.»

امسال ستارگان نوظهور اُپرا در پراگ گرد آمدند تا در مهمترین مسابقهٔ استعدادیابی اپرا یعنی اپرالیا شرکت کنند. این برنامه به همت پلاسیدو دومینگو، خواننده، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر مشهور از سال ۱۹۹۳ میلادی تا کنون هر سال برگزار می‌شود.

پلاسیدو دومینگو خود دربارهٔ این خوانندگان با استعداد و جوان می‌گوید: «من تک تک این شرکت‌کنندگان را ستایش می‌کنم و شگفت‌انگیز است که این همه استعداد داریم.»

امسال نیز مانند سالهای پیش، بیش از یک هزار خوانندهٔ جوان برای این رقابت ثبت نام کرده بودند که ۴۰ نفر از آنها به دور نهایی آن راه یافتند. این خوانندگان یک هفته با استادانی سختگیر و جدی در کارگاهی فشرده بسر بردند تا بیاموزند و رقابت کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جاناتان فرند، عضو اپرای متروپولیتن نیویورک، درباره معیارهای انتخاب این خوانندگان جوان می‌گوید: «از خودم می‌پرسم آیا جنس صدایشان را دوست دارم؟ آیا دلم می‌خواهد یک شب تمام، روی صحنه به این صدا گوش بدهم؟ آیا درست می‌خوانند؟ آیا با چهره، بدن و احساس‌شان ارتباط برقرار می‌کنند؟ یا قطعهٔ مناسب را برای نشان دادن توانشان انتخاب کرده‌اند؟»

شابیه آندواگا، که از اسپانیا می‌آید و اصلیت باسک دارد، جایزهٔ بهترین خواننده مرد امسال را از آن خود کرد.

جاناتان فرند درباره صدا و توانایی اجرایی این خوانندهٔ تِنور می‌گوید: «او صدایی فوق‌العاده دارد و گام بالا را به آسانی می‌خواند. نت‌های انتهایی گام را به راحتی و بدون مشکل با تمام توان و به زیبایی اجرا می‌کند.»

اما خود شابیه آندواگا اعجاز صدا و اجرای روی صحنه‌اش را این چنین شرح می‌دهد: «سعی دارم فکر کنم که روی صحنه‌ام و اپرا اجرا می‌کنم و نه اینکه دارم مسابقه می‌دهم یا برای داوران می‌خوانم. فکر می‌کنم که خود تونیو در اپرای «دختر هنگ» هستم. به خودم می گویم این تونیو است که می‌خواند و به این شکل اجرا برایم راحت‌تر است.»

شرکت‌کنندگان و داوران از توجه و علاقمندی که استادی چون پلاسیدو به خوانندگان جوان نشان می‌دهد هیجان‌زده و خرسند هستند. سرانجام آدریانا گونزالس، خواننده ۲۷ ساله گواتمالایی با صدای سوپرانوی جادویی خود، جایزهٔ بهترین خوانندهٔ زن امسال را می‌برد.

آدریانا دربارهٔ پیشینهٔ اپرا در کشورش و مسیر شخصی خود می‌گوید: «متاسفانه در گواتمالا هنوز اپراخانهٔ ملی نداریم که امیدوارم روزی داشته باشیم. اما سه استاد اپرا داشتیم که متأسفانه یکی از آنها که استاد من هم بود دو هفته پیش فوت کرد. بردن این جایزه و تقدیم‌ کردنش به او برای من اتفاق زیبایی بود.»

خوانندگان بین ۱۸ تا ۳۲ ساله اپرا، با هر جنس صدایی می‌توانند در رقابت اپرالیا شرکت کنند.

این برنامه در چندین رشته به خوانندگان جوان جایزه اعطا می‌کند؛ جایزه‌ای که سقف آن تا ۳۰ هزار یورو می‌رسد. برنده شدن و گاه حتی رسیدن به مرحله نهایی رقابت اپرالیا آینده حرفه‌ای یک خواننده جوان اپرا را تضمین می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دزد دریایی»؛ اجرایی بی‌مانند از اُپرایی کمتر شنیده ‌شده در مادرید

اپرای «مانون»‌ داستان زنی که هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان