Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«جهانهای شناور» در چهاردهمین دوره دوسالانه هنری لیون

«جهانهای شناور» در چهاردهمین دوره دوسالانه هنری لیون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موضوع چهاردهمین دوره دوسالانه هنری لیون «جهانهای شناور» است، آثار هنری که در این رویداد به نمایش گذاشته شده اند، تعریفی نوین از هنر ارائه می دهند

آگهی

شهر لیون فرانسه از روز ۲۰ سپتامبر، به مدت چهار ماه، پایتخت هنرهای معاصر است. چهاردهمین دوره دوسالانه هنری در این شهر میزبان هنرمندانی از سراسر جهان است که قصد دارند از خلال آثارشان مسئله گذرا بودن، جنبش و مفهوم زمان را به تصویر کشیده و مرزهای هنر را بگسترانند.

چهاردهمین دوره «دوسالانه هنری لیون» از روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی با موضوع «مدرنیته» و «جهانهای شناور» آغاز به کار کرده است. آثار هنری زیادی در این رویداد فرهنگی به مسئله گذرا بودن، حرکت و مفهوم زمان می پردازند.

اما لاوینی، مدیر هنری مرکز پمپیدو در شمال شرق شهر متس فرانسه، امسال هنرگردان مهمان در این رویداد هنری است.

وی گوید: «هنرمندانی که آثارشان در دوسالانه به نمایش گذاشته شده، کسانی هستند که قلمرو مفهوم هنر را گسترده اند. اثر هنری دیگر یک شیء ایستا و ثابت نیست بلکه می تواند مثل یک قطعه پارچه رقصان در باد یا یک قطعه موسیقی باشد. یا حتی تکه ای از جنگل در یک مجسمه مدرن. به همین دلیل می گویم آثار بعضی از هنرمندان در اینجا تعریف جدیدی از هنر ارائه کرده است.»

14th BiennaleLyon</a>: “Floating Worlds” <a href="https://twitter.com/hashtag/FloatingWorlds?src=hash">#FloatingWorlds</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/BiennaledeLyon?src=hash">#BiennaledeLyon</a> <a href="https://t.co/NfrQ4eMzQs">https://t.co/NfrQ4eMzQs</a> <a href="https://t.co/CVTQEfh90X">pic.twitter.com/CVTQEfh90X</a></p>— e-flux (e_flux) June 28, 2017

سوزانا فریچر، هنرمند اتریشی ساکن پاریس چیدمانی صوتی با لوله های پلاستیکی طراحی کرده است. در روز افتتاحیه، ایوا رایتر، آهنگساز معاصر اتریشی، با بداهه نوازی او را همراهی کرد. رایتر با تغییر صوت لوله های پلاستیکی این کار را انجام داد.

سوزانا فریچر می گوید: «این کار برای بیان ایده خاصی نیست، بلکه می خواهیم در فضا چیزی خلق کنیم که با شنیدن آن تصور برداشتتان از فضا و اتاقی که ابتدا در سکوت است، تغییر کند.»

J-1 avant la BiennaleLyon</a> : venez découvrir l'installation Flügel, Klingen (ailes, lames) de Susanna Fritscher !<a href="https://t.co/vysFSwXuxa">https://t.co/vysFSwXuxa</a> <a href="https://t.co/JN0xJZGETL">pic.twitter.com/JN0xJZGETL</a></p>— Alambret Com° (AlambretCom) 19 September 2017

تصویر انقلاب و مرز میان کذب و واقعیت

«آتش اندیشه های سال ۱۹۶۸» عنوان کار هنری مارسلو برادسکی است که در دوسالانه هنری لیون به نمایش گذاشته شد. این هنرمند آرژانتینی و فعال حقوق بشر از بوئنوس آیرس با ترکیب عکاسی و نقاشی توجه بیننده را به جنبش دانشجویی-کارگری مه ۶۸ در فرانسه جلب می کند که آغاز درگیری های اجتماعی و سیاسی در سراسر جهان بود.

هنرمند آرژانتینی می گوید: «به نظرم اندیشه های سال ۱۹۶۸ بر همه ما تأثیر گذاشته است. همه نسلهای بعد با الهام از این وقایع در پی رسیدن به آینده ای بهتر هستند. در آن زمان فکر می کردیم که آینده، بهتر خواهد بود اما امروز اصلا چنین اطمینانی نداریم.»

آری بنجامین مه یرز، آمریکایی که در برلین کار و زندگی می کند، آهنگساز و رهبر ارکستر است و با جمعی از دانشجویان هنرمند و نوازنده گروه راک تشکیل داده که در طول این نمایشگاه دوسالانه با هم تمرین می کنند و در پایان کنسرتی برگزار خواهند کرد. این گروه راک موقت است و پس از اتمام دوسالانه، از هم می پاشد و قرار نیست چیزی هم ضبط شود.

او درباره این اثر می گوید: «کار ما نوعی بازی با واقعیت وکذب است. چون از یک سو اعضای گروه مشغول نواختن ساز هستند که واقعی است اما از سوی دیگر گروه واقعی نیستند بنابراین چیزی بین این دو است. اما در عین حال نوعی داستان گویی است، داستان گروه موسیقی ای است که اسمش را“هنر” گذاشتیم.»

پیچیدگی مفاهیم در جهان امروز

ژولین کروزه در حومه پاریس به دنیا آمده و در جزیره مارتینیک در دریای کارائیب بزرگ شد و امروز در پاریس زندگی می کند.

این شاعر و هنرمند تجسمی در اینجا اثری را به نمایش گذاشته که ترکیبی از پیکرتراشی، هنر نصب و ترکیب متن و تصویر است. او در این اثر احساس غربت و رابطه بین اهالی مارتینیک و اروپایی ها را بازگو می کند.

وی می گوید: «اینجا به خیلی چیزها برخواهید خورد که نماینده پیچیدگی دنیایی است که در آن زندگی می کنیم: مثلاً حسی که نسبت به مهاجرت داریم، یا نسبت به جنگ و تروریسم و قحطی واستعمار و جنبش های ضداستعماری و استعمار نو. همه اینها را می توانید در این نمایشگاه ببینید و همینها هستند که دنیای کنونی ما را می سازند.»

در دوسالانه هنری لیون آثار بیش از ۸۰ هنرمند از ۲۳ کشور را در در نقاط مختلف شهر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. همچنین همزمان با چهلمین سالگرد تاسیس مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس نیز تعدادی از شاهکارهای هنری قرن بیستم که از این مرکز در دوسالانه هنری لیون آورده شده است.

دوسالانه هنری لیون تا روز هفتم ژانویه سال ۲۰۱۸ برپا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان