ارکستر دیوان غربی-شرقی فرصتی برای گفتگو میان تمدنها

با همکاری
ارکستر دیوان غربی-شرقی فرصتی برای گفتگو میان تمدنها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارکستر دیوان غربی-شرقی در شهر سالزبورگ به رهبری دانیل بارنبویم برگزار می شود.

ارکستر دیوان غربی-شرقی در شهر سالزبورگ به رهبری دانیل بارنبویم برگزار می شود. وی آرژانتین-اسرائیلی تبار است. ارکستر دیوان غربی-شرقی در سال ۱۹۹۹ با همکاری وی و ادوارد سعید با هدف برقراری گفتگو میان یهودیان و اعراب از طریق موسیقی شکل گرفت.

Impressions from yesterday evening's performance of the West-Eastern Divan Orchestra. [©SF/Marco Borrelli] pic.twitter.com/YYI8VRNibh

— Salzburg Festival (@SbgFestival) August 12, 2016

دانیل بارنبویم رهبر این ارکستر می گوید: «در خلال سالهای گذشته، مخاطبان بسیاری به من قدرشناسی خود را نشان داده اند. به گمانم این قدرشناسی همراه با حس مسئولیت است. این ارکستر تعهد من است.»

وی همچنین درباره هدف اصلی این ارکستر می گوید: «هنگامیکه می شنوم که مردم می گویند ارکستر برای صلح است به خودم می بالم. ولی ارکستر نمی تواند صلح را برقرار کند. دستاورد ارکستر نشان دادن برابری میان موسیقیدانهاست. هیچکسی در ارکستر نمی پرسد: پاسپورتت از کدام کشور است؟»

پری تال، ویلونیست ارکستر دیوان غربی-شرقی می گوید: «بارنبویم همیشه می گوید هنگام نواختن یک اندیشه و یک احساس مشترک داشته باشیم. بنابراین چیزی که در زمان نواختن اهمیت دارد، ارتباط میان انسانهاست. و آن وقت گاهی شما به یاد می آورید که وای، کشورها در جنگ هستند.»

تایم خلیفی نوازنده فلسطینی تبار نیز می گوید: «هنگامیکه روی صحنه می نوازیم چیزی سحرآمیز و راز آلود روی می دهد.»

تایم، زاده رام الله و پری متولد تل آویو است. هر دو از چندین سال پیش عشقی مشترک برای موسیقی دارند. در برنامه تابستانی امسال ارکستر، آثاری حماسی از ریچارد واگنر و از جمله پیش درآمد «تانهوزر» انتخاب شده است.

تایم خلیفی درباره تجربه اش در همکاری با ارکستر دیوان غربی-شرقی می گوید: «صدایی از ارکستر به گوش می رسد که در بیشتر موسیقیها شنیده نمی شود. مانند موجی از گرماست. حتی از نظر جسمانی، نواختن دلپذیر است.»

گرچه موسیقی واگنر، هنرمند آلمانی، همیشه یک تابو در اسرائیل بوده است، با اینحال دانیل بارنبویم همواره از موسیقی او دفاع کرده است.

دانیل بارنبویم درباره چگونگی ایده نواختن واگنر در ارکستر می گوید: «برای نخستین بار واگنر را در سال ۲۰۰۵ اجرا کردیم. این اجرا به درخواست نوازندگان سازهای بادی و کوبه ای اسرائیلی صورت گرفت. زیرا واگنر اساسا قطعه های مهمی برای این سازها نوشته است. پیشنهاد در ارکستر مطرح شد و بی درنگ همه با اجرای آن موافقت کردند.»

پری تال نیز درباره اهمیت قطعه های واگنر می گوید: «اجرای واگنر با بارنبویم احتمالا بالاترین درجه ممکن در موسیقی است. او واقعا همه حس موسیقی را به زندگی می بخشد.»

دانیل بارنبویم درباره ترکیب متنوع این گروه و امیدش به اجرا در کشورهای زادگاه نوازندگان ارکستر می گوید: «به گمانم این ارکستر به یک اسطوره تبدیل شده است. نوازندگان سوری، اردنی، مصری، فلسطینی، اسرائیلی و ایرانی در ارکستر هستند. با اینحال هنگامیکه نمی توانیم در هیچ یک از این کشورها برنامه اجرا کنیم غم انگیز است. چنین چیزی روزی ممکن خواهد شد. البته اگر من تا آن روز زنده باشم. نمی دانم. خیلی امیدوارم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا