فستیوال بزرگ عکاسی در شهر آرل فرانسه

فستیوال بزرگ عکاسی در شهر آرل فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر آرل در جنوب فرانسه از اوایل ماه ژوئیه به لابراتوار عظیم عکاسی تبدیل شده است.

آگهی

شهر آرل در جنوب فرانسه از اوایل ماه ژوئیه به لابراتوار عظیم عکاسی تبدیل شده است. چهره های بزرگ و سرشناسی از دنیای هنر عکاسی در این رویداد بزرگ شرکت دارند. امسال بخش ویژه ای به آثار دان مک کالن, عکاس جنگ بریتانیایی قرن بیستم اختصاص یافته است.

سام استرودزه، یکی از مدیران این رویداد بزرگ هنری، عکاسی را «روایت دنیا از نگاه و زوایای متفاوت و پرسه زدن در میان موضوعات گوناگون» معرفی می کند و در باره این فستیوال می گوید: « بیست مکان مختلف در شهر برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده و ما اکنون در کلیسای سنت ان هستیم. کلیسایی که یک تابستان میزبان ما است و دان مک کالن بزرگ، یکی از عکاسان به نام جنگ در قرن بیستم، که نمایشگاهی خاص از آثار او برپا شده است. از این جهت خاص که همه چیز در آن دیده می شود به جز جنگ که تصاویر آن تنها بر روی صفحات مجلات تخصصی و درون یک ویترین شیشه ای قابل رویت است. بر روی دیوارها صدها عکس نصب شده که برخی از آنها به قبل و برخی دیگر به بعد از جنگ اختصاص دارد. مسئله ای که توجه همیشگی دان مک کالن به مفهوم تنش را نشان می دهد.»

بیش از سیزده هزار عکاس حرفه ای برای شرکت در این رویداد هنری دعوت شده اند. برای عکاسان آماتور نیز نمایشگاه هایی برپاست که بیش از سه هزار و پانصد عکس در آن به معرض دید گذاشته شده است.

سیموس مارفی، یکی از چهره های حاضر در این رویداد که کار مشترکی او با پی. جی هاروی، خواننده زن بریتانیایی انجام داده است، می گوید: «زمانی با پی جی هارِوی ملاقات کردم که عکس هایم در افغانستان را دیده و خوشش آمده بود. سپس از من خواست عکسهایی برای آلبوم جدیدش Let England Shake بگیرم و ما با هم این پروژه را انجام دادیم که به فیلمی در باره او و آلبومش تبدیل شد. این شروع همکاری ما با یکدیگر بود که با این پروژه آغاز شد.»

آنها به مدت سه سال با یکدیگر همکاری کردند و برای انجام این پروژه عازم افغانستان، واشنگتن و کوزوو شدند. مارفی در باره این تجربه می گوید: «من اواخر دهه نود و در طول جنگ به کوزوو رفته بودم و در اولین ملاقات ها برخی از عکس های آنجا را به هاروِی نشان دادم. او از این عکس ها خیلی خوشش آمد زیرا وقایع کوزوو وبحران مهاجران را دنبال می کرد. پس از این بود که تصیم گرفتیم با هم به آنجا برویم.»

یکی از برنامه های خاص این رویداد شعر خوانی هاروی درتئاتر قدیمی شهر و نمایش همزمان عکس های مارفی در حضور دو هزار تماشاگر بود.

دومین بخش برنامه به دان مک کالن اختصاص داشت. این عکاس بریتانیایی که اکنون هشتاد سال دارد بسیاری از جنگ ها و بحران های اجتماعی را با عکس های خود پوشش داده است.

مک کالن در باره اهمیت رویدادهایی نظیر فستیوال آرل و نمایش عکس های خاص می گوید: «این تنها جاهایی است که می توان به آن امید داشت. روزنامه ها دیگر به این موضوعات علاقه ندارند. آنها دنبال سوژه هایی نظیر افراد زیبا، ستاره های سینما، ثروتمندان و فوتبالیست ها می گردند که پول ساز باشد. آنها به این موضوعات علاقه ندارند. برای آنها مهم نیست اگر افرادی از ایدز می میرند. روزنامه ها فکر می کنند رویکرد مناسبی را اختیار کردند اما این راه درستی برای خدمت کردن نیست. آنها واقعیت های جامعه را سانسور می کنند و برای آنکه ما تراژدی ها را نبینیم سعی در پنهان کردن آنها دارند.»

نمایشگاه های در نظر گرفته شده برای این رویداد هنری تا بیست و پنجم سپتامبر دایر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گلچین ویديوهای بدون شرح هفته؛ از بالن خورشیدی تا عروسک‌های ازدواج شاهزاده هری

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان