Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالش مانکن های نوجوان، سن و سال یا سلامتی؟

چالش مانکن های نوجوان، سن و سال یا سلامتی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امسال سوفیا مِشِتنر، مانکن ۱۴ساله اسرائیلی آغازگر نمایش مُد بهار-تابستان دیور در هفته مُد پاریس بود. سن کم او به بحث پیرامون حضور دختران جوانتر از

آگهی

امسال سوفیا مِشِتنر، مانکن ۱۴ساله اسرائیلی آغازگر نمایش مُد بهار-تابستان دیور در هفته مُد پاریس بود. سن کم او به بحث پیرامون حضور دختران جوانتر از ۱۸سال در صنعت بی رحم مُد دامن زد. خود او در این باره می گوید: «احساس می کنم آماده ام و تنها هم نیستم، کسانی به دقت مراقبم هستند. آنها واقعاً خوب با من رفتار می کنند. هر چیزی که خواستم برایم فراهم کردند. به من کمک می کنند. بنابراین چهارده ساله بودن من، مسأله خیلی مهمی نیست.»

چهره تازه دیور، با مادری تنها در محله ای فقیر نشین بزرگ شده است. مدیر برنامه او می گوید: «او قبلاً با مادرش مستخدم خانه بوده، اگر برای تمیزکردن خانه خیلی جوان نیست، فکر نمی کنم که برای راه رفتن در نمایش مُد هم خیلی جوان باشد.»

شَنل هم به تازگی لیلی رُز دِپ، دختر جانی دِپ و ونسا پارادی را برای تبلیغ عینکهایش به خدمت گرفته است. اما برای کارل راگرفلد، مدیر خلاقیت شنل، سن و سال مشکلی نیست. او می گوید: «مردم این مُدلها را می خواهند. آنها تشخیص می دهند. مانکنهای لحظه اینها هستند، کار مُد هم کار لحظه هاست. من هم فرصت جو هستم، یک فرصت جوی مُد، این هم هیچ بدی ندارد، چون کار ما این است.»

استفاده از مانکنهای جوان در مُد چیز تازه ای نیست. مدلهای معروفی چون کیت ماس و نائومی کمپل در ۱۴ و ۱۵ سالگی وارد این صنعت شدند. اما شورای مُد بریتانیا طراحان را موظف کرده از مُدلهای بالای شانزده سال استفاده کنند، نمایش مُد نیویورک هم قانون مشابهی دارد. دبیرکل شورای مُد لندن در این باره می گوید:

«تمامی طراحانی که با هفته مُد لندن قرارداد دارند باید از مدلهای شانزده سال به بالا استفاده کنند. ما معتقدیم این واقعاً مهم است، ما به دقت با آژانسهای مُدل یابی کار می کنیم. اگر دختر جوانی برای اولین بار وارد این کار می شود باید حتماً همراه داشته باشد.»

برخی طراحان اصرار دارند که نکته کلیدی نه سن و سال بلکه سلامتی افراد است. صنعت مُد همواره به خاطر استفاده از مُدلهای بسیار لاغر به تبلیغ بی اشتهایی محکوم شده است. دایان وُن فورستنبرگ طراح مُد می گوید: «فکر می کنم نکته مهم این است که ما دختران جوان را تشویق نمی کنیم خیلی لاغر شوند، این درباره سلامتی. و درباره سن هم می گوییم که دختران زیر ۱۶سال به نمایش مُد وارد نشوند. و مهمتر اینکه خوب غذا بخورند.»

فشار برای کنار گذاشتن مُدلهای بسیار لاغر افزایش یافته و فرانسه در ماه آوریل قانونی را علیه این کار تصویب کرده است. آیملین والاد، مُدل فرانسوی می گوید که بیشتر طراحان، مدلهای لاغر را به دلیل آنکه لباسها بهتر روی تنشان می نشیند انتخاب می کنند. او می گوید: «باید بدانید وقت زیادی برای درست کردن لباسها روی تن نیست و لباس پوشاندن به دختری که تنش برجستگی داشته باشد وقت می گیرد، حداقل ۲۴ ساعت برای یک اجرا. اما دختری که تنش برجستگی زیادی ندارد، لباس روی تنش می افتد و کار تمام است.»

مُدلهای جوان اغلب لاغرند برای اینکه در سن رشد هستند. اکثریت مُدلهای بزرگسال معتقدند باید قوانینی برای سن و سال مُدلها وجود داشته باشد. نیلام گیل، مانکن بریتانیایی می گوید: «این کار را باید از ۱۸ سالگی شروع کرد. خودم از این سن شروع کردم. همان موقع هم مسئولین مارک بربری مراقبم بودند، همیشه با آنها بودم. اگر اینطور نبود نمی دانم چطور می شد دور دنیا سفر کنم. خیلی سخت می شد.»

جای شگفتی نیست اگر مُدلهای جوان در جامعه ای که مفتون جوانی است، جایگاه ممتازی دارند. صنعت مُد، درحالی از جوانی تجلیل می کند که بزرگسالان را به زرق و برق فرا می خواند. این دخترها برای بسیاری آرمان زیبایی هستند حتی اگر این با واقعیت سازگار نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟