رقص و موسیقی باچتا، راهی برای بیان احساسات در جمهوری دومینیکن

رقص و موسیقی باچتا، راهی برای بیان احساسات در جمهوری دومینیکن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسیقی باچَتا (Bachata) در جمهوری دومینیکن بمانند موسیقی جاز در آمریکاست. اما بچتا تنها یک سبک موسیقی نیست، بلکه نوعی رقص هم هست و همچنین شیوه ای

آگهی

موسیقی باچَتا (Bachata) در جمهوری دومینیکن بمانند موسیقی جاز در آمریکاست. اما بچتا تنها یک سبک موسیقی نیست، بلکه نوعی رقص هم هست و همچنین شیوه ای برای بیان احساسات است. خود مردم دومینکن می گویند، بچتا راهی برای بیان حس شادی، غم و رنج است.

رودی ال تیگوئره، مدیر آکادمی رقص «ایسلند تاچ» در شبه جزیره سامانا درباره تاریخچه این رقص به رافائل تاورنیه، خبرنگار یورونیوز می گوید: «خیلی از مردم دومینیکن هنوز باچتا را نمی پسندند زیرا باچتا قبلا در جمهوری دومینیکن ممنوع بود و رقصی مبتذل و هوسبازانه به حساب می آمد که مردم طبقه فرادست باید از ان دوری می کردند و خاص طبقات فرودست بود. هنوز هم آثار این داغ ننگ برای باچاتا وجود دارد. با این حال، در مقایسه با رقص ملی که “مِرِنگه” نام دارد، محبوبیت باچتا زیاد است. بر اثر تلاشهای کسانی چون رومئو سانتوس و خوان لوییس گوئرا که باچاتا را به گوشه وکنار دنیا می برند، این محبوبیت روزبروز بیشتر می شود.»

باچتا بمرور زمان دستخوش تغییر شده است. با این حال جوهره اصلی آن تغییری نکرده است .تحول این رقص طی چند مرحله رخ داده و بیشتر متوجه موزیکالیته آن، یعنی هماهنگی حرکات با ریتم و ملودی موسیقی بوده است.

سامی ال ماگیو، معلم رقص باچتا است و درباره تحول موسیقی و رقص باچتا اینگونه توضیح می دهد: «این رقص ابتدا با سه ساز موسیقی همراه بود: تامبولا، گوره که بعدها ماراکاس جای آن را گرفت و گیتار. بدنبال تغییراتی که رخ داد، امروزه از پنج ساز در باچتا استفاده می شود: دو گیتار که یکی ملودی می زند و دیگری آکورد، یک گیتار باس الکترنیک، [و دو ساز کوبه ای] بونگو و گییرا. امروزه موسیقی دچار تحول شده و در اروپا هم شاهد هستیم که تاکید بیشتر روی صدا هست تا روی موزیکالیته رقص.»

علاوه بر موسیقی، متن ترانه هم تغییر کرده است. خوان سوریانو، گیتاریست و خواننده باچتا می گوید: «قبلا ترانه ها در باره خیانت و شکست در عشق بود. می روی در بار و می بینی که معشوقه ات با مرد دیگری است و مشکلات بعدی. این چیزها در آهنگها بازگو می شد. اما اکنون دیگر اینطور نیست. امروز ترانه ها درباره عشق است و خیلی عاشقانه تر شده اند.»

باچتا امروز هم دلنشین تر شده است و هم تجاری تر. گروه قدیمی آوانتورا (َAventura)، و خوانندگانی چون رومئو سانتوس و پرنس رویس در موفقیت باچتا بیرون از مرزهای جمهوری دومینیکن نقش دارند. باچتای آنها مدرن تر است و نوآوری های موسیقیایی آنها در رقص هم بازتاب یافته، آن را متحول کرده و باچتایی بوجود آورده است که در کشورهای مختلف، به شکلهای متفاوت اجرا می شود.

داوید ریکلم، مدیر یک مدرسه رقص می گوید: «در رقص اسپانیایی ها یا ایتالیایی ها نوسان و لرزش بدن زیاد است، رقصشان خیلی سکسی است. در فرانسه تمایل بیشتر به سوی ترکیب کردن سبک هاست، که معمولابه آن «تلفیقی» (فوزیون) یا «مدرن» می گویند، اما «هوس انگیز» هم هست. اگر امروز به جمهوری دومینیکن بیایید باچتایی می بینید که خیلی به اصل خود نزدیک تر است. از نظر تکنیکی ساده تر و احساسی تر است.»

در انواع رقص باچتا چه تلفیقی باشد و چه هوس برانگیز، یک حرکت هست که حتما باید اجرا شود. این حرکت «تانگونئو د سینتورا» (Tangoneo de Cintura) نام دارد پیپو معلم رقص باچتا می گوید: «تانگونئو دو سنتورا. اگر باسنت را تکان ندهی اگر هوس انگیز نباشی، چه رقصی می کنی؟ باچتا مدرن یا باچتای اصل؟ رقصی که در آن باسن تکان نخورد، باچتا نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟