آینده هنر؛ معمای جاه طلبی و بودجه کم

آینده هنر؛ معمای جاه طلبی و بودجه کم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنواره «شبهای صدا» در لیون، فرصتی برای آشنایی با آخرین رویدادهای موسیقی و سرگرم شدن است. اما این جشنواره همچنین بخشی نمایشگاهی دارد که به شکل همزمان

آگهی

جشنواره «شبهای صدا» در لیون، فرصتی برای آشنایی با آخرین رویدادهای موسیقی و سرگرم شدن است. اما این جشنواره همچنین بخشی نمایشگاهی دارد که به شکل همزمان به آینده هنر و فرهنگ و رسانه می پردازد. این نمایشگاه امسال از ۱۲تا ۱۵ مه در لیون برگزار شد.

چطور می توان با توجه به محدودیت بودجه، همچنان جاه طلبی هنری را حفظ کرد؟ بخش فرهنگی در سالهای آینده به چه شکلی در می آید؟ اینها پرسشهای دشواری هستند که چند تن از شرکت کنندگان این نمایشگاه به آنها پاسخ می دهند.

در میان یکصد شرکت کننده اروپایی در این نمایشگاه، روزنامه نگار لهستانی آگاتا پیژیک، نگاهی انتقادی به وضعیت موجود دارد.

او می گوید: «برای نمونه، امروز، مشکل چیزی نظیرِ مسأله جهانی شدن، یک شکل شدن و تجاری شدن است. مشکل رسانه های تازه اند که پخش هنر را آسانتر و همزمان با ندادنِ پول، زندگی هنرمند را سخت می کنند.»

آگاتا پیژیک در لندن کار می کند. در سال ۲۰۱۴ او کتابی را با عنوان: «فقیر اما سکسی؛ درگیری های فرهنگی در شرق و غربِ اروپا» منتشر کرد. او چنین فرض می کند که پیش از آغاز دهه ۹۰ تنوع فرهنگی بیشتری وجود داشته است.

او می افزاید: «اگر در گذشته، شرق حتی از برخی از پیشرفتهای هنری غرب پیروی می کرد، با این حال راه حل ها و زیبایی شناسی های خودش را هم داشت و همچنین این زیبایی شناسی ها مدیونِ مفهوم عظیمترِ سوسیالیسم و دموکراسیِ سوسیالیستی بودند، که دیگر از جهان محو شده است. این امر در زمینه فرهنگ و هنر به معنی سرمایه گذاری عمومی و یک استقلالِ مشخص بود. هنر نباید ناچار باشد چیزی را بفروشد، هنر باید فقط خوب باشد.»

دشواری پیدا کردن سرمایه گذار چیزی است که رِلیا بوبیچ، یکی از شرکت کنندگان، به خوبی با آن آشنا است. او برای راه اندازی پروژه فرهنگیِ «نووا ایسکرا» (Nova Iskra) در بلگراد ناچار بوده است با ۲۵ شرکت خصوصی مختلف کار کند.

او می گوید: «خیلی مهم است که با چارچوبهای محلی در ارتباط باشید، مهم است که با اجتماع هنری و خلاقِ خودتان کار کنید. فکر می کنم این کار به آن نیاز دارد که شرکت کننده های مختلف بیشتر پذیرای همکاری بخشهای گوناگون باشند.»

در پنجمین نمایشگاه «یوروپین لب» (European Lab) در لیون، ۱۰۰ شرکت کننده به مدت سه روز برای شرکت در ۱۴ همایش، و ۱۰ کارگاه حرفه ای گرد هم آمدند.
برای پیگیری گفتگوهای این نمایشگاه کافی است به پادکست های رادیویی این رویداد بر روی وبسایت:
europeanlab.com
گوش بدهید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟