Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجرای قطعات غربی در ارکستر بروسان استانبول

با همکاری
اجرای قطعات غربی در ارکستر بروسان استانبول
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در شهر استانبول، که پلی میان آسیا و اروپاست، ارکستر فیلارمونیک بروسان به یکی از نمودهای برجسته فعالیتهای فرهنگی تبدیل شده است.

مالک این ارکستر یکی از سرمایه داران بزرگ ترک است که مصمم است موسیقی غربی را در کشور ترکیه ترویج دهد.

مرکز فرهنگی و هنری بروسان بعنوان یکی از موسسات معتبر ترکیه، دارای فعالیتهای هنری متعددی است و ارکستر فیلارمونیک یکی از اقدامات برجسته این مرکز محسوب می شود.

زینب حامدی مدیر این مرکز می گوید: «ما به این کار بعنوان یک سرگرمی نگاه نمی کنیم و برای توسعه این ارکستر برنامه های روشنی داریم. این ارکستر، بخشی از برنامه آموزشی ماست و می خواهیم بر روی افراد سرمایه گذاری کنیم و به رشد فرهنگ کشورمان بپردازیم.»

رهبر اصلی و هنری این ارکستر، ساشا گوتسل، هنرمند با استعداد اتریشی است. او می گوید: «من فکر می کنم که ارکستر بروسان استانبول، ارکستری با اعضایی منحصربه فرد است. متوسط سنی این گروه حدود سی و پنج تا سی و هشت سال است که باعث می گردد آنها افرادی بسیار علاقه مند و پرشور باشند و چیزی شبیه به ارکستر جوانان را بوجود آورند.

در ترکیه رپرتوارهای موسیقی غربی زیادی وجود دارد که اجرا نمی شود. بنابراین این حرکت ارزشمندی است که بطور مستقیم با مخاطبان و با موسیقی دانان ارتباط داشته باشیم. این کار هیجان انگیز است و باعث ایجاد احساسی باورنکردنی در درونم می شود.»

خواننده معروف باریتون آمریکایی، توماس هامپسون نیز اخیرا به این ارکستر دعوت شده است تا با همراهی او، آثاری از آهنگسازان مشهوری همچون گوستاو مالر، ریشارد واگنر و فرانچسکو وردی اجرا شود.

توماس هامپسون می گوید: «من از قبل می دانستم که این ارکستر بسیار پر انرژی است و با هنرمندانی با تجربه به اجرای موسیقی می پردازد. احتمالا بسیاری از اعضای این ارکستر قبلا بارها به اجرای این قطعات پرداخته اند. این موضوع برای من هیجان انگیز است.»

توماس هامپسون سخنانش را اینگونه ادامه می دهد: «یکی از چیزهایی که من از گوستاو مالر آموخته ام درک او از دنیای امروز و هدف از از زندگی بوده است. او در پایان زندگی اش بسیار به مکتب اصالت وجود نزدیک شده بود و این را می توان در آهنگ هایش ملاحظه کرد. از نظر او معنای زندگی انجام کارها به بهترین شکل به کمک آموخته هایمان، و همچنین مراقبت از خود است.»

ساشا گوتسل درباره شیوه کار در این ارکستر می گوید: «یکی از اهداف، دادن رنگ و بویی خاص به اجرا، و یافتن یک مشخصه ویژه برای ارکستر بود. برای این کار باید با سنت های منطقه همراه می شدیم. باید با آنچه که در ترکیه هست، یعنی با رقص و با ریتم رقص همراه می شدیم.»

زینب حامدی نیز در پایان خاطر نشان می کند:
«ما هرآنچه را که بدان اعتقاد داریم آنهم با زبانی که بیشتر مردم آن را درک می کنند اجرا می کنیم. این تفاوت ما با دیگران است.»

Thomas Hampson – interview extras

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا