Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

"یوجا ونگ" یکی از بزرگترین پیانیست های جهان

با همکاری
"یوجا ونگ" یکی از بزرگترین پیانیست های جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

“یوپ“یوجا ونگ” در بیست و چهار سالگی یکی از بزرگترین نوازنده های پیانو در جهان محسوب می شود. او لحظه اجرا بر روی صحنه را از بهترین دقایق زندگی اش می داند.

سومین پیانو کنسرتوی راخمانینف ، یکی از مشکل ترین قطعات پیانوست که تابحال نوشته شده است. راخمانینف آنرا کنسرتوی فیل ها نامیده است. در این کنسرت پیانو در هر ثانیه بیش از هر کنسرتوی دیگری نت موسیقی بکار رفته است. “یوجا” در مورد آن می گوید:

“بسیار صمیمانه و بسیار روسی است چون دو صفحه کامل موزیک باید بدون وقفه و یک نفس نواخته شود. مثل یک داستان طولانی روسی است با شخصیت های متفاوت و داستان پردازی پیچیده.”

او می افزاید: “قطعه ای عظیم و پیچیده است. مثل بالا رفتن از دیوار چین و نگریستن به محتوا و معنی آن از بالاست. بسیار دشوار است.”

“یوجا ونگ” در چین متولد و در آمریکا بزرگ شده است. در بیست و چهار سالگی در میان پیانیست های برجسته جهان قرار دارد. اوقات آزادش را در آرامش می گذراند، و در عین حال یکی از پر چالش ترین کارهای موسیقی را با ارکستر ملی اسپانیا با موفقیت به انجام می رساند. او از کارش می گوید:

“یادم می آید وقتی بچه بودم و پیانو می زدم، معلمم می گفت آنقدر تند نزن. این نقطه ضعفم بود چون هر دفعه تند تر و تند تر می زدم. این از عصبی بودنم است و انگشتهایم به همان سرعت اعصابم حرکت می کنند.”

استعداد “یوجا” کمی پس از شش سالگی و آغاز درسهای پیانوی او کشف شد. او در یازده سالگی مشهور و در کنسرتها و مسابقات شرکت می کرد. اما از پیشرفتش راضی نیست.

“فکر می کنم در چین بیشتر قدرت تمرکز و انضباط بیشتری داشتم…وقتی به آمریکا آمدم، نسبت به چیزهای بیشتری کنجکاو شدم… هنر، فلسفه، ادبیات… و وقتم را میان اینها تقسیم کردم.”

سرعت حرکت انگشتانش به او نام “انگشتهای پرنده” را داده است. او می گوید نرمش انگشتهایش را مدیون مادرش است که یک بالرین بوده و انگشتهایش را مرتبا کش می آورده است. در مورد انگشتهایش می کوید:

“انگشتهایم باریک و مفاصلشان انعطاف پذیرند…همه جا می روند… وقتی کوچک بودم، مادرم آنها را می کشید. به همین دلیل می توانم خیلی بازشان کنم. دستهای بزرگی ندارم، اما می توانم قطعات پیجیده پیانو را بنوازم.”

“یوجا” سالیانه یکصد کنسرت می دهد و بیشتر اوقات در سفر است. برای هر کنسرت، چالشی نو برای خود می گذارد. می گوید:

“برای هر کنسرت، کار متفاوتی ارائه می دهم و از دید دیگری به آن نگاه می کنم. با توجه به تعداد کنسرت هایم، سعی می کنم کار تکراری نکنم و هر بار از خودم خلاقیت نشان بدهم.”

“یوجا ونگ” بخشهایی از پیانو کنسرتوی شماره سه راخمانینف را می نوازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا