Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رکورد شکنی قیمت ارز در بازار ایران؛ دلار از ۶۵ هزار و ۳۰۰ تومان گذشت، یورو به مرز ۷۱ هزار تومان رسید

بازار ارز در ایران
بازار ارز در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با بالاگرفتن احتمال پاسخ مستقیم ایران به حمله اخیر اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق و تبعات پیش‌روی آن، روند صعودی افزایش قیمت ارز در بازارهای ایران ادامه یافت و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

آگهی

بر اساس نرخ‌های اعلامی از سوی صرافی‌های تهران دلار آمریکا مرز ۶۵ هزار و ۳۵۰  تومان را هم رد کرد و یورو، واحد پول مشترک اروپا هم تا آستانه ۷۱ هزار تومان در بازار آزاد معامله شد. 

روند افزایش قیمت ارز در بازارهای ایران بعد از تنش‌های اخیر بین ایران و اسرائيل و حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق سرعت بیشتری پیدا کرده و قیمت ارزهای مختلف در در روزهای اخیر در ایران روز به روز بیشتر شده است. 

بعد از حمله منتسب به اسرائيل به سفارت ایران در دمشق که به کشته شدن چندین نفر از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انجامید، مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که گرفتن انتقام از اسرائيل قطعی است و حتما به این اقدام واکنش نشان خواهند داد. 

برخی از کارشناسان اقتصادی، سردرگمی و عدم آگاهی از واکنش ایران و همچنین تبعات چنین اقدامی را از جمله دلایل بالاتر رفتن نرخ ارز در بازارهای تهران می‌دانند. در عین حال حتی پیش از این ماجرا هم به دلیل مشکلات اقتصادی و نابسامانی مالی در اقتصاد ایران قیمت ارز سیر صعودی داشته و پول ملی ایران در طول سالهای اخیر در روندی تقریبا پیوسته ارزش خود را بیش از پیش از دست داده است. 

همزمان با رکوردشکنی قیمت دلار در ایران، رسانه‌ها در ایران گزارش داده‌اند که دولت ابراهیم رئيسی رکورد چاپ پول را شکسته است. شبکه شرق در گزارشی با استناد به آخرین آمارهای بانک مرکزی از نوشته است که رشد نقطه به نقطه پایه پولی در فروردین نشان می‌دهد که در این ماه این عدد به ۴۵ درصد رسیده که بیشترین میزان این متغیر در تمام ادوار بوده است. بر اساس این گزارش این اتفاق در حالی رخ داده مانده بدهی دولت به بانک مرکزی در این ماه به ۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده و از جمله اصلی‌ترین عوامل رشد پایه پولی به شمار می‌رود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین نسبت پول به نقدینگی هم نشان‌دهنده افزایش میزان سیالیت نقدینگی است که به بیش از ۲۶ درسیده و یک رکورد تاریخی را به ثبت رسانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید

ادامه تضعیف ریال ایران در مقابل ارزهای عمده؛ دلار و یورو به قله چهار هفته گذشته صعود کردند

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید