Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید

سقوط ارزش ریال در مقابل ارز
سقوط ارزش ریال در مقابل ارز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با پایان‌ یافتن تعطیلات دو هفته‌ای نوروز در ایران و پس از بالاگرفتن تنش‌ها در خاورمیانه، واحد پول ایران در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسید.

آگهی

در نخستین روز پس از پایان تعطیلات نوروزی، قیمت دلار آمریکا در بازار ایران در روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین به بالای ۶۳ هزار تومان رسید و هر یورو نیز با ۶۷ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. 

بهای هر سکه تمام بهار آزادی نیز با ۵.۵ درصد افزایش به ۳۷ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان رسید.

به نظر می‌رسد حمله اخیر اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق از جمله یکی از دلایل سقوط شدید ارزش ریال در مقابل ارزهای بین‌المللی باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که حدود یک ماه از زمان انتخابات مجلس در ایران می‌گذرد و کمترین نرخ مشارکت از زمان انقلاب ۱۳۵۷ در آن اتفاق افتاد، انتخاباتی که نتیجه آن به سلطه بیشتر جناح‌های تندرو بر این نهاد منجر شد.

پیش‌تر نرخ دلار در روز پنجم فروردین در حدود ۶۱ هزار و ۳۵۰ تومان مبادله می‌شد که در آن زمان نیز در سطح بسیار پایینی قرار داشت.

ارزش ریال از امضا شدن توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵، تا به امروز به حدود یک بیستم تنزل یافته است.

حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق

نرخ آزاد دلار در ایران پیش از حمله ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حماس به اسرائیل، در حدود ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود ولی با آغاز جنگ اسرائیل و حماس سیر صعودی به خود گرفت.

در حدود ۶ ماهی که از آغاز جنگ در نوار غزه می‌گذرد، احتمال تسری درگیری به سایر مناطق خاورمیانه از جمله ورود مستقیم اسرائیل به درگیری با ایران، نگرانی‌هایی را در مورد تأثیرات آن بر عرضه نفت برانگیخته است و در حد خود باعث افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز شده است.

تا اینکه روز دوشنبه (۱۳ فروردین) در حمله‌‌ای منتسب به اسرائیل، یک ساختمان متعلق به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت ایران در دمشق فرو ریخت و دستکم ۷ نفر از اعضای سپاه پاسداران از جمله سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده شاخه سوریه و لبنان نیروی قدس و محمد هادی حاجی رحیمی معاون او کشته شدند.

قیمت نفت در روز سه‌شنبه در کنار افزایش تقاضای چین و ایالات متحده به عنوان بزرگترین کشورهای مصرف‌کننده نفت جهان، و همچنین نگرانی‌های فزاینده از تشدید درگیری در خاورمیانه که می‌تواند بر عرضه منطقه‌ای نفت تأثیر بگذارد، افزایش یافت.

نشست آنلاین کمیته نظارت وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» قرار است خود را روز چهارشنبه برای بررسی روند اجرای بازار و کاهش تولید توسط اعضا برگزار شود.

انتظار می رود اعضا سیاست عرضه فعلی خود مبنی بر کاهش داوطلبانه تولید تا پایان سه ماهه دوم سال جاری میلادی را ادامه دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد شکنی قیمت ارز در بازار ایران؛ دلار از ۶۵ هزار و ۳۰۰ تومان گذشت، یورو به مرز ۷۱ هزار تومان رسید

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت