رشد ۳۵ درصدی صادرات طی یک دهه؛ شکلاتی‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا کدامند؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۲۳، اعضای اتحادیه اروپا ۸۶۷ هزار تن شکلات و تخته شکلات به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر کردند. این رقم نسبت به سال ۲۰۲۲ (۸۵۲ هزار تن) ۲ درصد افزایش و نسبت به سال ۲۰۱۳ (۶۴۳ هزار تن) ۳۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آگهی

به گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات)، در سال ۲۰۲۳، برترین صادرکنندگان شکلات و تخته شکلات به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا عبارت بودند از آلمان با ۲۲۱ هزار تن یا ۲۶ درصد از کل صادرات؛ هلند با ۱۲۳ هزار تن یا ۱۴ درصد؛ لهستان با ۱۱۵ هزار تن یا ۱۳ درصد؛ بلژیک با ۹۶ هزار تن یا ۱۱ درصد و ایتالیا با ۹۲ هزار تن یا ۱۱ درصد.

صادرات شکلات اعضای اتحادیه اروپا به خارج از این بلوک
صادرات شکلات اعضای اتحادیه اروپا به خارج از این بلوکیورواستات

این ۵ کشور عضو اتحادیه اروپا بدین ترتیب، سه چهارم از کل صادرات شکلات و تخته شکلات اتحادیه اروپا به کشورهای خارج از این بلوک را به خود اختصاص داده‌اند.

پنج شریک تجاری برتر برای صادرات به خارج از اتحادیه اروپا هم به ترتیب بریتانیا  با ۳۱۵ هزار تن (۳۶ درصد)؛ ایالات متحده با ۷۲ هزار تن (۸ درصد)؛ روسیه با ۶۵ هزار تن (۷ درصد)؛ کانادا با ۳۱ هزار تن (۴ درصد)؛ استرالیا با ۲۷ هزار تن (۳ درصد) بوده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واردات خارج از اتحادیه اروپا هم با صدرنشینی سوئیس با ۶۲ هزار تن (۳۶ درصد) همراه بوده است. بعد از سوئیس به ترتیب بریتانیا با ۶۱ هزار تن (به طور قابل توجهی نزدیک به سوئیس، با ۳۶ درصد)؛ اوکراین با ۲۲ هزار تن (۱۳ درصد)؛ ترکیه با ۷ هزار تن (۴ درصد) و نروژ با ۳ هزار تن (۲ درصد) قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا شکلات برای قلب مفید است؟ سازمان غذا و داروی آمریکا سرانجام پاسخ داد

چرا شکلات خوردن احساس خوبی دارد و چگونه می‌توان شکلاتی سالم‌تر تولید کرد؟

دو کارمند شرکت مارس پس از افتادن داخل مخزن شکلات نجات پیدا کردند