Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درآمد ۶ ماهه صندوق ثروت ملی نروژ به ۱۳۱ میلیارد یورو رسید

نیکلای تانگن، رئیس صندوق ثروت ملی نروژ
نیکلای تانگن، رئیس صندوق ثروت ملی نروژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی نروژ که مسئول مدیریت صندوق ثروت ملی این کشور است، اعلام کرد این صندوق سرمایه‌گذاری در سه ماهه اول سال ۱.۵۰۱ میلیارد کرون (۱۳۱ میلیارد یورو) به دست آورد. این رشد بیشتر مدیون تقویت بازارهای مالی جهان بوده است.

آگهی

در این شش ماه، این صندوق عملا زیان عظیم ۱.۶۳۷ میلیارد کرونی سال گذشته را که به دلیل جنگ در اوکراین و وخامت اقتصاد جهانی متحمل شده بود، از بین برد. 

منابع این صندوق عمدتا در سهام (۷.۱ درصد از پرتفوی)، اوراق قرضه (۲۷.۱ درصد) و به میزان کمتری در املاک و مستغلات (۲.۳ درصد) سرمایه گذاری می‌شود. 

سرمایه‌گذاری در بازار بورس، به لطف سهام شرکت‌های فناوری و تولیدکنندگان کالاهای لوکس بازدهی ۱۳.۶۶ درصدی را تجربه کرد. سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه بازدهی ۲.۲۵ درصدی داشت. البته سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات به دلیل افزایش نرخ بهره، روند مخالفی را طی کرد و ۴.۵۷ درصدی از بازدهی‌ خود را از دست داد. 

بانک نروژ ابتدا قرار بود نتایج نیمه اول سال را صبح چهارشنبه منتشر کند، اما این نتایج به اشتباه عصر سه‌شنبه به رسانه‌ها ارسال شد. 

دولت نروژ همچنین خزانه خود را با ۳۸۹ میلیارد کرون پر کرده است. بنابراین در مجموع، ارزش این صندوق طی شش ماه اول سال ۲.۸۷۰ میلیارد کرون افزایش یافت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق گزارش مؤسسه جهانی صندوق‌های ثروت ملی، صندوق ثروت ملی نروژ بزرگترین صندوق ثروت ملی در جهان است و جلوتر از دو صندوق ثروت چینی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلار در مسیر ششمین هفته متوالی رشد؛ یورو با احتمال توقف افزایش نرخ بهره، ارزش خود را از دست داد

نروژ، شرکت متا را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار دلاری تهدید کرد

نروژ می‌خواهد به نفت و گازش پشت کند و صادر کننده انرژی پاک شود