نروژ، شرکت متا را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار دلاری تهدید کرد

بازدید از غرفه شرکت متا در سانفرانسیسکو، مارس ۲۰۲۳
بازدید از غرفه شرکت متا در سانفرانسیسکو، مارس ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس حفاظت از داده‌های نروژ روز دوشنبه اعلام کرد که مالک فیس‌بوک و اینستاگرام را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران برای تبلیغات هدفمند منع می‌کند و در صورت ادامه این کار، متا را روزانه صد هزار دلار جریمه خواهد کرد.

آگهی

شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکایی به دلیل نگرانی‌های اروپا در مورد حفظ حریم خصوصی، تحت نظارت دقیق قرار گرفته و با جریمه‌های هنگفت ‌مواجه شده‌اند.

 آژانس ناظر سوئدی تحت نام (Datatilsynet) گفت که متا از اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی کاربران، محتوایی که دوست دارند و پست‌های آن‌ها برای اهداف بازاریابی استفاده می‌کند.

مقامات این آژانس نظارتی عمل متا را غیرقانونی دانسته و بنابراین قرار است که ممنوعیت موقت تبلیغات در فیس‌بوک و اینستاگرام را اعمال کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این ممنوعیت از ۴ آگوست به مدت سه ماه اجرا می‌شود تا به متا فرصت داده شود که اقدامات اصلاحی را انجام دهد. این شرکت در صورت عدم رعایت اصلاحات موردنظر روزانه صدهزار دلار جریمه خواهد شد. البته این حکم به معنای ممنوعیت فعالیت فیسبوک و اینستاگرام و ممنوعیت کلی تبلیغات مبتنی بر رفتار کاربران در این کشور نیست.

متیو پولارد، سخنگوی متا، به نقل از کانال رادیویی عمومی نروژ گفت که این شرکت درخواست‌ها را بررسی خواهد کرد، با این حال آن‌ها را فاقد تأثیر فوری بر فعالیت‌هایشان دانست.

محدودیت‌های اتحادیه اروپا برای متا

گروه حفظ حریم خصوصی دیجیتال در اتریش (noyb) نیز که تاکنون تعدادی شکایت علیه فعالیت‌های متا ارائه کرده بود، با استقبال از این تصمیم، ابراز امیدواری کرد که تنظیم‌کننده‌های داده در سایر کشورها نیز از این روند پیروی می‌کنند.

متا در اوایل سال جاری با شکست بزرگی مواجه شد، چرا که قانون‌گذاران اروپایی مبنای قانونی متا را در توجیه جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران برای استفاده از تبلیغات هدفمند رد کردند.

در اوایل این ماه نیز دیوان دادگستری اروپا (ECJ) با رد دوباره توجیهات به تنظیم‌کننده‌های داده این قدرت را داد تا مسائل مربوط به حریم خصوصی داده‌ها را در نظر بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درآمد ۶ ماهه صندوق ثروت ملی نروژ به ۱۳۱ میلیارد یورو رسید

ایلان ماسک از بحران نقدینگی و بار سنگین بدهی‌های توییتر پرده برداشت

همه ویژگی‌های فاش شده رقیب توییتر؛ چگونه می‌توانیم در ایران و اروپا به تردز دسترسی داشته باشیم؟