Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش نرخ بهره در منطقه یورو؛ لاگارد: عدد جادویی نداریم و تا رسیدن به مقصد ادامه می‌دهیم

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه با هدف مهار افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نرخ‌های بهره پایه را ۰.۲۵ واحد درصد افزایش داد و به محدوده ۳.۲۵ تا ۴ درصد رساند.

آگهی

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در کنفرانس خبری بعد از ظهر پنجشنبه با اعلام نتیجه نشست هیات عامل این بانک، گفت: «بر اساس اطلاعاتی که امروز داریم، نیاز به اقدام بیشتری وجود دارد و درنگ جایز نیست چون که ما در سفریم و هنوز به مقصد نرسیده‌ایم.»

خانم لاگارد افزود: «از الان هیچ عدد جادویی [برای نرخ بهره] قابل پیش‌بینی نیست. چون هنوز نمی‌دانیم که این سطح از افزایش‌ها کافی است یا خیر. ولی می‌دانیم که افزایش هزینه خورد و خوراک مخارج اقشار آسیب‌پذیر را بیش از کسانی که وضعیت مالی بهتری دارند، بالا برده است. به همین دلیل، تا رسیدن به نرخی که ما را به هدفمان برساند، به کارمان ادامه خواهیم داد.»

اظهارات رئیس بانک مرکزی اروپا دو روز پس از آن بیان شد که اداره آمار کمیسیون اروپا اعلام کرد که نرخ تورم در منطقه یورو پس از ۵ ماه نزول مستمر معادل ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته و به ۷ درصد رسیده است. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا نرخ تورم هدفگذاری شده خود را در میان‌مدت ۲ درصد تعیین کرده و امیدوار است که طی سال ۲۰۲۴ بتواند این رقم را محقق کند. 

البته گزارش‌های رسمی که اخیرا منتشر شده نگرانی‌ها نسبت به رخداد رکود در منطقه یورو را افزایش داده است. بر پایه این گزارش‌ها منطقه یورو در پی اعمال سیات انقباضی پولی از سوی بانک مرکزی اروپا با بیشترین کاهش تقاضای وام در یک دهه اخیر مواجه شده است. بر همین اساس، برخی کارشناسان معتقدند که سیاست بانک مرکزی اروپا در جهت افزایش نرخ بهره به منظور کاهش نرخ تورم، وارد محدوده نگران‌کننده کاهش رشد اقتصادی شده است.

با این وجود، رشد سریعتر از انتظار دستمزدها در منطقه یورو موجب شده تا نرخ بیکاری در منطقه یورو علیرغم کُند شدن رشد اقتصادی (۰.۱ درصد در سه ماهه نخست ۲۰۲۳) به پایین‌ترین حد خود برسد. مطابق آمار رسمی، نرخ اشتغال افراد ۲۰ تا ۶۴ سال به بیش از ۷۵ درصد رسیده که از موعد آغاز ثبت داده‌های اقتصادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ بی‌سابقه است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

بانک مرکزی ۲۰ کشوری که پول واحد یورو در آنها در جریان است، از ژوئیه گذشته، نرخ‌های بهره پایه را در مجموع ۳.۷۵ واحد درصد افزایش داده است که سریع‌ترین سرعت افزایش آن در دو دهه گذشته محسوب می‌شود. بدین ترتیب، سه نرخ بهره پایه از ۱۰ مه به ترتیب ۳.۲۵، ۳.۷۵ و ۴ درصد خواهد بود. 

 نرخ بهره پایه و مبنا بیشتر به معنای نرخ سودی است که بانک مرکزی به سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد خود پرداخت می‌کند. دومین و سومین نرخ پایه‌ای بهره که بانک‌های مرکزی اروپا تعیین می‌کند، نرخ‌های بهره‌ای است که بانک‌ها در صورت وام گرفتن از بانک مرکزی باید پرداخت کنند. تفاوت این دو نرخ در مدت زمان دریافت و پرداخت وام از سوی بانک‌هاست؛ این که این استقراض یک روزه باشد یا یک هفته‌ای.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اداره آمار کمیسیون اروپا؛ کدام کالاهای مصرفی شاهد بیشترین تورم سالانه بودند

سازمان بانکداری اروپا: بیش از ۹۰ درصد از بانکداران ثروتمند اتحادیه اروپا مرد هستند

اروپایی‌ها چقدر برای بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنند؟