Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صادرات نفت روسیه با وجود تحریم‌های غرب افزایش یافته است

عکس آرشیوی از پهلو گرفتن یک نفتکش در کنار تاسیسات نفتی جنوب روسیه
عکس آرشیوی از پهلو گرفتن یک نفتکش در کنار تاسیسات نفتی جنوب روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این حال، بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی که روز جمعه منتشر شد روسیه به نسبت سال گذشته درآمد کم‌تری از فروش نفت به دست آورده است.

آگهی

صادرات نفت روسیه برغم موج گسترده‌ تحریم‌های اتحادیه اروپا و گروه هفت علیه این کشور کماکان ادامه دارد و بنا به برخی گزارش‌ها حتی از سطح معمول خود در سال‌های گذشته نیز فراتر رفته است.

به گزارش فرانس‌پرس صادرات نفت روسیه با وجود این تحریم‌های فراگیر در ماه گذشته میلادی به بالاترین سطح خود طی سه سال گذشته رسید.

با این حال، بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی که روز جمعه منتشر شد روسیه به نسبت سال گذشته درآمد کم‌تری از فروش نفت به دست آورده است.

مجموع محموله‌های صادراتی نفت روسیه بنا به این گزارش در ماه مارس روزانه ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یافت و به ۸.۱ میلیون بشکه در روز رسید.

این میزان همچنین شامل فرآورده‌های نفتی پالایش شده بود که با افزایش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای به ۳.۱ میلیون بشکه در روز رسید.

آژانس بین المللی انرژی، نهادی مستقر در پاریس در آخرین گزارش ماهانه خود آورده است: صادرات نفت روسیه در ماه مارس به دلیل افزایش حجم محصولات و تعدد ارسال محموله‌ها که پیش‌تر قبل از حمله روسیه به اوکراین در این سطح مشاهده شده بود، به بالاترین میزان خود از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون رسید.

در ادامه این گزارش آمده است: «در نتیجه، درآمدهای تخمینی حاصل از صادرات نفت روسیه در ماه مارس از ۱ میلیارد دلار به ۱۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافت» که البته باز هم نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد کمتر است.

روسیه همچنین در تلاش است تا علیرغم گستردگی تحریم های بین‌المللی علیه نفت این کشور، صادرات هیدروکربن‌‌های گاز خود را به کشورهای دیگر مانند هند سرازیر کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک روز پنجشنبه با استناد به داده‌های شرکت کپلر که در زمینه تحلیل و ارزیابی مواد خام تخصص دارد، اعلام کرد: روسیه برای هشتمین ماه متوالی با سهمی نزدیک به ۳۸ درصد، بزرگترین تامین‌کننده نفت خام هند در ماه فوریه بوده است.

اتحادیه اروپا پیشتر در پی اعمال تحریم‌های ماه سپتامبر گذشته بر نفت خام روسیه، دومین بسته تحریمی در این زمینه را به خرید فرآورده‌های نفتی روسیه از طریق دریا اختصاص و همزمان برای واردات این محصولات به کشورهای عضو گروه هفت سقف قیمت تعیین کرد.

روسیه اما در تلافی این تحریم‌ها که واکنش مستقیم اروپا به تهاجم نظامی در اوکراین تلقی می‌شد ماه فوریه گذشته همزمان با یک سالگی جنگ هشدار داد که تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد؛ بدون آنکه در ماه مارس چنین تصمیمی را به اجرا بگذارد.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود آورده است: تولید نفت خام روسیه در ماه مارس حدود ۲۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۹.۵۸ میلیون بشکه در روز رسید.

بنا به این گزارش، روسیه در حالی به هدف از پیش اعلام شده خود مبنی بر کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه در مارس عمل نکرد که به نظر می‌رسد این کشور با وجود تحریم‌های اتحادیه اروپا، محموله‌های نفتی را به مقاصد جدید هدایت می‌کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان و دیگر غول‌های نفتی کاهش غیرمنتظره تولید خود را اعلام کردند

روسیه صادرات نفت به لهستان را متوقف کرد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟