Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تعیین قیمت خرید نفت روسیه توسط جی ۷ و اروپا اجرایی شد؛ «سقف ۶۰ دلاری را که نمی‌شود گفت تصمیم جدی»

نفت‌کش سن‌سباستین متعلق به شرکت لوک‌اویل روسیه در ۳۱ مه ۲۰۲۲ در نزدیکی سیراکوز
نفت‌کش سن‌سباستین متعلق به شرکت لوک‌اویل روسیه در ۳۱ مه ۲۰۲۲ در نزدیکی سیراکوز Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای زلنسکی با انتقاد شدید از میزان سقف تعیین شده گفته است که سقف ۶۰ دلاری نمی‌تواند روسیه را از ادامه جنگ در اوکراین باز دارد.

آگهی

علیرغم اینکه روسیه گفته است حتی اگر مجبور شود تولید نفت خود را کاهش دهد ولی به هیچ وجه زیر بار قیمت‌های تعیین شده نخواهد رفت، با این حال روز دوشنبه گروه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی-۷» تصمیم خود برای خرید هر بشکه نفت خام روسیه با سقف قیمتی حداکثر ۶۰ دلار را اجرایی می‌کنند.

کشورهای گروه-هفت با همراهی استرالیا روز جمعه موافقت کردند نفتی که از روسیه خریداری و از طریق دریا حمل می‌شود نهایتا با قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شود.

هر چند در ابتدا این تصمیم با مخالفت کشور لهستان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی روبرو شد ولی در آخر این کشورها نیز با آن همسو شد. لهستان بر تعیین سقف قیمتی بسیار پایین‌تر از ۶۰ دلار اصرار داشت.

تصمیم چه بود؟

توافق گروه-۷ تنها در صورتی اجازه می‌دهد نفت روسیه با استفاده از تانکرهای کشورهای عضو جی-۷ و اتحادیه اروپا به کشورهای ثالث حمل شوند و یا از شرکت‌های بیمه و مؤسسات اعتباری این کشورها بهره‌مند شوند که محموله آن با سقف ۶۰ دلار در هر بشکه یا کمتر از آن خریداری شده باشد.

واکنش‌های روسیه و اوکراین چگونه بود؟

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به این تصمیم گفت که جهان با تعیین سقف در آن سطح، بسیار ضعیف ظاهر شد.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز یکشنبه گفت که این تصمیم یک مداخله فاحش است که با قوانین تجارت آزاد در تضاد است. وی با این حال تصریح کرد که مسکو «در حال کار بر روی ساز و کارهایی برای ممنوعیت اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه، صرف نظر از سطح تعیین شده است. آقای نواک افزود: «نفت و فرآورده های نفتی را فقط به کشورهایی می فروشیم که بر اساس شرایط بازار فعالیت می کنند؛ حتی اگر مجبور به کاهش مقداری از تولید شویم».

چرا این سیاست در تحدید منابع روسیه آن طور که باید کارآمد نخواهد بود؟

این تصمیم اروپا و برخی کشورهای دیگر برای محدود کردن منابع روسیه قدری بلندپروازانه به نظر می‌رسد. به‌طوری که همین کشورهای صنعتی از جمله یک مقام آمریکایی در ماه اکتبر گذشته اذعان کرده بودند که روسیه به اندازه کافی به تانکرهای حمل نفت دسترسی دارند و می‌توانند بیشتر صادرات خود را فارغ از محدوده قیمتی تعیین شده به هر کجا ارسال کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای زلنسکی با انتقاد شدید از میزان سقف تعیین شده گفته است که سقف ۶۰ دلاری نمی تواند روسیه را از ادامه جنگ در اوکراین باز دارد. وی گفت «این که چنین سقف قیمتی را تعیین کرده‌اند را که نمی‌توان اسمش را گذاشت تصمیم جدی.» رئیس‌جمهوری اوکراین با «تروریستی» خواندن کشور روسیه گفت این محدوده قیمتی تاثیری بر بودجه روسیه نخواهد داشت.

قیمت هر بشکه نفت روسیه در حال حاضر حدود ۶۵ دلار در نوسان است که تنها اندکی بالاتر از سقف تعیین شده از سوی اروپا است؛ موضوعی که از تاثیر محدود سازوکار کشورهای غربی در تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه دست کم در کوتاه مدت حکایت دارد.

با شروع حملات نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، ایالات متحده آمریکا به همراه متحدان غربی خود در اقدامات تنبیهی علیه روسیه تحریم‌های گسترده و متنوعی را وضع کردند. از طرف دیگر نیز این کشورها میلیاردها دلار کمک نظامی به کی‌یف فرستاده‌اند.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در روزهای گذشته از سوی مقامات اوکراینی و متحدان بالتیک آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود. آقای ماکرون پیشنهاد داده بود که غرب باید در صورت موافقت با مذاکرات برای پایان دادن به جنگ، نیاز روسیه به تضمین‌های امنیتی را در نیز نظر بگیرد.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه فروش نفت را به کشورهایی که سقف قیمت برای هر بشکه تعیین کرده‌اند ممنوع می‌کند

نخست‌وزیر فنلاند: حمله روسیه به اوکراین ضعف و اشتباهات راهبردی اروپا را نمایان کرد

«پیشرفت توامان در زمان چالش‌های بزرگ»؛ ماکرون در آمریکا به دنبال چیست؟