Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه روند صعودی پیری جمعیت در اتحادیه اروپا؛ کدام کشور جوان‌تر شد؟

جمعیت جوان و میانسال
جمعیت جوان و میانسال Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۸ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای میانه سنی پایین‌تر از میانه سنی اتحادیه اروپا هستند.

آگهی

میانه سنی جمعیت اتحادیه اروپا در آغاز سال ۲۰۲۲ به ۴۴.۴ سال رسید که ۰.۳ سال بیش از ژانویه سال ۲۰۲۱ و ۲.۵ سال بالاتر از رقم گزارش شده برای سال ۲۰۱۲ بود؛ این بدان معناست که نیمی از جمعیت این اتحادیه بیش از ۴۴.۴ سن دارند و نیمی دیگر جوان‌تر هستند. 

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی در مورد روند افزایش سن جمعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرد که در سراسر کشورهای اتحادیه اروپا، میانه سنی از ۳۸.۳ سال در قبرس تا ۴۸ سال در ایتالیا متغیر بوده و در مجموع، ۱۸ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای میانه سنی پایین‌تر از میانه سنی اتحادیه اروپا بوده‌اند. 

این شاخص بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ در همه اعضای اتحادیه اروپا به جز سوئد افزایش یافته ولی در این کشور از ۴۰.۸ به ۴۰.۷ کاهش یافته است. همچنین، در این مدت، میانه سنی در پنج کشور یعنی پرتغال (۴.۷)، اسپانیا (۴.۳)، یونان و اسلواکی (هر دو ۴.۱) و ایتالیا (۴) بیشترین افزایش را داشته است.

این گزارش حاکیست، بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ نیز میانه سنی در ۲۴ کشور اتحادیه اروپا افزایش یافته ولی در آلمان (۰.۱-) کاهش یافته و در اتریش و هلند ثابت مانده است.

افزون بر افزایش میانه سنی، نرخ وابستگی به جمعیت سالمند اتحادیه اروپا که شامل نسبت تعداد افراد مسن (۶۵ سال و بالاتر) به تعداد افراد در سن کار (۱۵-۶۵ سال) است، در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. این نرخ در اتحادیه اروپا از ۲۷.۱ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۳۲.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ و ۳۳ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

بالاترین نرخ وابستگی به جمعیت سالمند در ایتالیا با ۳۷.۵ درصد و سپس در فنلاند (۳۷.۴ درصد) و پرتغال (۳۷.۲ درصد) و پایین‌ترین آن در لوکزامبورگ با ۲۱.۳ درصد گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فکر می‌کنیم که می‌دانیم؛ بحران میانسالی چیست؟

امید به زندگی در فرانسه؛ ۶۵ ساله‌ها احتمالا چند سال دیگر بدون «ناتوانی» به زندگی خود ادامه می‌دهند؟

هشت کاری که انجام آن می‌تواند سرعت پیر شدن را تا شش سال کاهش دهد