Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پایان فرصت کرونا برای غول‌های فناوری؛۵۰ هزار نفر در یک ماه اخراج شدند

دفاتر شرکت‌های توییتر، مایکروسافت و گوگل
دفاتر شرکت‌های توییتر، مایکروسافت و گوگل Copyright CANVA & AP
Copyright CANVA & AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با فروکش کردن موج تقاضای حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا از یک سو و نیز کاهش رونق اقتصادی جهان به دلیل تبعات حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین، افزایش قیمت انرژی و تورم، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات تعدیل و اخراج گسترده نیروی کار خود را آغاز کرده‌اند.

آگهی

شرکت‌های بزرگ و کوچک فعال در حوزه فناوری اطلاعات پس از افزایش متقاضی محصولات و خدمات آنها در دوره وضع محدودیت‌های اجتماعی و توسعه دورکاری در پی همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد، دست به استخدام گسترده نیروی کار زده‌اند؛ کارکنانی که اکثر آنها دورکاری می‌کردند و موجب افزایش قابل توجه هزینه‌های ثابت این شرکت‌ها همانند خرید یا اجاره دفتر کار نمی‌شدند ولی در عوض به افزایش فروش، سود و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها کمک می‌کردند. 

اما با فروکش کردن موج تقاضای حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا از یک سو و نیز کاهش رونق اقتصادی جهان به دلیل تبعات حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین، افزایش قیمت انرژی و تورم، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات تعدیل و اخراج گسترده نیروی کار خود را آغاز کرده‌اند. 

تنها در یک ماه گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر از کارکنان این شرکت‌ها اخراج شده‌اند، حرکتی که از اوت گذشته آغاز شده و با گذشت زمان ابعاد فراگیرتری به خود گرفته است:

اوت ۲۰۲۲

اسنپ: شرکت مادر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی اسنپ چت اعلام کرد که ۲۰ درصد از کارکنان خود را اخراج می‌کند. تعداد کارکنان اسنپ در سال‌های اخیر به بیش از ۵۶۰۰ نفر رسید. این شرکت در آن زمان اعلام کرد که حتی پس از اخراج بیش از هزار نفر، تعداد کارکنان آن همچنان بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

رابین‌هود: شرکتی که از طریق اپلیکیشن خود به ارائه خدمات مالی می‌پردازد، تعداد کارمندان را تا حدود ۲۳ درصد یا تقریبا معادل ۷۸۰ نفر کاهش داد. این شرکت در دور پیشین اخراج در سال ۲۰۲۱، ۹ درصد از نیروی کار خود را کاهش داده بود.

نوامبر ۲۰۲۲

توییتر: حدود نیمی از ۷۵۰۰ پرسنل این رسانه اجتماعی پس از تصاحب آن از سوی ایلان ماسک تعدیل شدند.

لیفت: اینسرویس حمل و نقل شهری اعلام کرد که ۱۳ درصد از نیروی کار خود را (معادل ۷۰۰ نفر) کاهش می‌دهد. 

متا: شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، ۱۱ هزار نفر که حدود ۱۳ درصد نیروی کار این شرکت را شامل می‌شد، اخراج کرد.

ژانویه ۲۰۲۳

آمازون: غول تجارت الکترونیک اعلام کرد که باید حدود ۱۸ هزار موقعیت شغلی خود را کاهش دهد. این تنها کسری از ۱.۵ میلیون نیروی کار جهانی این شرکت است.

سیل‌فورس: این شرکت نرم‌افزاری نیز ۱۰ درصد از نیروی کار خود را که حدود ۸ هزار نفر می‌شود، اخراج می‌کند. 

کوین‌بیس: این پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال تقریبا 20 درصد از نیروی کار خود یا حدود 950 شغل را در دور دوم اخراج در کمتر از یک سال کاهش می دهد.

مایکروسافت: این شرکت نرم‌افزاری هم اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار شغل را که معادل ۵ درصد از نیروی کار این شرکت است، حذف می‌کند. 

گوگل: این غول موتور جستجو هم از قصد خود برای اخراج ۱۲ هزار نفر یا ۶ درصد پرسنل خود خبر داد. 

اسپاتیفای: سرویس پخش موسیقی نیز ۶ درصد از نیروی کار جهانی خود را که حدود ۴۰۰ نفر است، اخراج می‌کند.

فورد: خودروساز آمریکایی هم روز دوشنبه اعلام کرد که سه هزار و دویست فرصت شغلی خود در کارخانه‌های مستقر این شرکت در خاک اروپا را کاهش می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک آمریکایی یکی از مدیران خود را به دلیل ادرار کردن روی مسافر هواپیما اخراج کرد

کمبود کارگر ماهر در آلمان؛ چرا مهاجران همچنان بیکارند؟

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟