نگرانی اتحادیه اروپا از اخراج کارمندان توییتر؛ دفتر بروکسل تعطیل شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دفتر مرکزی توییتر در سان‌فرانسیسکو
دفتر مرکزی توییتر در سان‌فرانسیسکو   -  Copyright  AP Photo

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۵ نوامبر در پی تعطیلی دفتر توییتر در بروکسل، نسبت به اخراج کارکنان این شبکه اجتماعی ابراز نگرانی کرد.

بسته شدن دفاتر توییتر و اخراج کارکنان این شرکت در پی مالکیت ایلان ماسک، مولتی میلیاردر کانادایی-آمریکایی بر این غول رسانه‌ای شروع شد.

دیدیه ریندرز، کمیسر عدالت اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تدریجی کارکنان توییتر ابراز نگرانی کرد. او پس از دیدار با نمایندگان توییتر در دوبلین، مقر اروپایی توییتر، گفت که وقتی در مورد پیام‌های نفرت‌پراکن صحبت می‌شود، مطمئنا [برای مقابله با آن] به نیروی انسانی نیاز است.

ورا ژورووا، معاون کمیسیون اروپا نیز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که برای شناسایی و مقابله موثر با اطلاعات نادرست به نیروی انسانی نیاز است.

ارزیابی‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهند که تعداد پیام‌های کینه‌توزانه و نفرت‌پراکنانه بازبینی شده توسط شبکه‌های اجتماعی بزرگ در ۲۴ ساعت، از ۹۰ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۸۱ درصد در سال ۲۰۲۱ و ۶۴ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

بر اساس آمار منتشر شده، فقط یوتیوب میزان حذف محتوای نفرت‌‌پراکن را در این پلتفرم بهبود بخشیده اما تلاش‌های توییتر و سایر شرکت‌های فناوری در این زمینه کاهش یافته است.

به گزارش فایننشال‌تایمز، توییتر پس از ترک کار مدیران اروپایی‌اش که مسئول هماهنگی این شرکت با قوانین اتحادیه اروپا بودند، دفتر خود را در بروکسل تعطیل کرد.

دیدیه ریندرز در واکنش به مقاله فایننشال تایمز گفت که تعطیلی دفتر بروکسل توییتر و نبود هماهنگ‌کنندگان این شرکت با قوانین اروپایی به نگرانی‌های مقام‌های اتحادیه اروپا افزوده است. با این حال او گفت که بر اساس تعهدات ایجاد شده، تیم توییتر در دوبلین این نقش را بر عهده خواهند گرفت.

ایلان ماسک در پی تصاحب توییتر در ماه گذشته، حدود نیمی از ۷ هزار و ۵۰۰ کارمند این شرکت را اخراج کرد که در میان آن‌ها شمار زیادی از کارمندان بخش مبارزه با اطلاعات نادرست هم حضور داشتند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین زمینه آقای ریندرز قرار است روز جمعه در دوبلین، مقر اروپایی توییتر و دیگر گروه‌های فناوری آمریکایی با نمایندگان شرکت متا، مالک فیس‌بوک هم دیدار کند.

مارک زاکربرگ، موسس فیس‌بوک و رئیس متا در ۹ نوامبر اعلام کرد که ۱۱ هزار شغل یا حدود ۱۳ درصد از نیروی کار خود را به دلیل کاهش تبلیغات کاهش داده است.

مقر اروپایی متا و توییتر مانند گوگل، اپل و مایکروسافت در ایرلند است، بنابراین مسئولیت هماهنگی این شرکت‌ها با قوانین اروپایی به آژانس ایرلندی حفاظت از داده‌ها واگذار شده است.