Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رکوردشکنی تاریخی یورو و پوند در بازار ایران

اسکناس‌های یورو و پوند
اسکناس‌های یورو و پوند Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ رسمی عرضه هر دلار آمریکا با ۶۵۳ تومان افزایش به ۳۳ هزار و ۴۶۶ تومان رسید که بالاترین سطح تاریخی آن به شمار می‌رود.

آگهی

نرخ فروش یورو و پوند در جریان مبادلات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران رکوردی تاریخی از خود بر جای گذاشت.

بانک مرکزی ایران در آغاز داد و ستدهای آخرین روز کاری بازار، نرخ رسمی عرضه یورو در شبکه صرافی‌های تحت نظارت خود را ۳۴ هزار و ۱۷۰ تومان اعلام کرد که ۲۰۹ تومان بالاتر از نرخ روز چهارشنبه بود. همزمان، نرخ رسمی عرضه هر دلار آمریکا نیز با ۶۵۳ تومان افزایش به ۳۳ هزار و ۴۶۶ تومان رسید. بدین ترتیب، نرخ رسمی عرضه دلار نیز بالاترین سطح خود را تجربه کرد.

در چنین شرایطی، نرخ فروش هر یورو در بازار آزاد تهران برای نخستین بار از مرز ۳۸ هزار تومان فراتر رفت و هر یورو تا ۳۸ هزار و ۱۵۰ تومان نیز معامله شد. همچنین، هر پوند بریتانیا نیز افزون بر ۴۴ هزار و ۳۰۰ تومان خرید و فروش شد که نرخی بی‌سابقه برای این ارز در بازار ارز ایران محسوب می‌شود.

نرخ فروش دلار آمریکا نیز در حالی روز پنجشنبه به ۳۶ هزار ۳۰۰ تومان رسید که این نرخ در آغاز سال جاری خورشیدی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت شده بود که نشان از جهش ۳۸ درصدی طی کمی بیش از ۸ ماه گذشته دارد. در همین مدت، قیمت یورو و پوند نیز به ترتیب ۳۱ و ۲۷ درصد افزایش یافته است.

البته در مقایسه با فروردین گذشته، دلار آمریکا در مقابل یورو کمی بیش از ۴ درصد و در برابر پوند ۶.۵ درصد تقویت شده است. قدرت‌گیری دلار آمریکا در سپتامبر گذشته با اوج خود رسید؛ به طوری که هر دلار آمریکا در مقابل ۰.۹۳ پوند و ۱.۰۴ یورو مبادله شد ولی این نرخ روز پنجشنبه به ترتیب ۰.۸۲ و ۰.۹۵ بود. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کارشناسان، ادامه افزایش نقدینگی و نرخ تورم همزمان با بالا رفتن کسری بودجه دولت را دلیل ساختاری افزایش نرخ ارز در ایران می‌دانند. همچنین، برخی فعالان بازار نیز از افزایش تقاضای خرید ارز با هدف حفظ قدرت خرید پس‌اندازهای مردمی خبر می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از اسکناس‌های جدید بریتانیا؛ نکاتی که کلکسیونرها باید بدانند

افغانستان با ۱۴۹ میلیون دلار به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در ایران بدل شد

سقوط تاریخی پوند و یورو در مقابل دلار آمریکا