Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بریتانیا در آستانه رکود اقتصادی؛ تاثیر برکسیت بر کسب و کارها چه بود؟

تاثیر برکسیت بر اخلال در زنجیره تامین اقتصاد بریتانیا
تاثیر برکسیت بر اخلال در زنجیره تامین اقتصاد بریتانیا Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صاحبان اغلب کسب و کارهای بزرگ در بریتانیا پس از پایان دوره انتقالی برکسیت با تاخیر در زنجیره تامین مواد و کالاهای مورد نیاز و افزایش مقررات و دیوانسالاری در این زمینه روبرو بودند. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر نیز شرایط بهتری ندارند زیرا از نظر مالی حاشیه امن و منابع کمتری دارند.

آگهی

نتیجه یک نظرسنجی از مدیران بخش تدارکات در بیش از ۳۰۰ شرکت بزرگ بریتانیا نشان می‌دهد که از نظر آنها برکسیت مهمترین معضل کسب و کار در این کشور است. 

در این پژوهش که از سوی موسسه تحقیقاتی «کولمن پارکس» انجام شده از مدیران بخش تدارکات شرکت‌هایی با بیش از یک هزار کارمند و با درآمد بیش از ۶۰ میلیون دلار نظرخواهی شده است. از نظر آنها خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا معضلی مهم‌تر از تبعات جنگ اوکراین، همه‌گیری کرونا یا بحران افزایش قیمت انرژی برای کسب و کارها محسوب می‌شود. 

از مدیران تدارکات هر پنج شرکت چهار نفر بر این باور هستند که برکسیت طی ۱۲ ماه گذشته مهمترین عامل اخلال در زنجیره تامین بوده است. این در حالی است که ۸۳ درصد مدیران کسب و کارها معتقدند که بحران اخلال در زنجیره تامین هنوز به اوج خود نرسیده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر تقریبا یک سوم شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که به دلیل اخلال‌های به وجود آمده در زنجیره تامین با کاهش درآمد روبرو شده‌اند. 

نتیجه نظرسنجی انجام شده همچنین نشان می‌دهد که از نظر مدیران بخش تدارکات شرکت‌های بریتانیایی تهاجم نظامی روسیه و اوکراین و تبعات اقتصادی آن پس از برکسیت دومین عامل تاثیرگذار بر اخلال در زنجیره تامین بوده است. در حالی که ۸۰ درصد از مدیران تدارکات از برکسیت به عنوان عاملی تاثیرگذار یاد کرده‌اند ۷۶ درصد نیز به جنگ اوکراین اشاره کرده‌اند. 

بحران انرژی و همه‌گیری کرونا به ترتیب با ۷۱ و ۵۹ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. صاحبان اغلب کسب و کارهای بزرگ در بریتانیا پس از پایان دوره انتقالی برکسیت با تاخیر در زنجیره تامین مواد و کالاهای مورد نیاز و افزایش مقررات و دیوانسالاری در این زمینه روبرو بودند. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر نیز شرایط بهتری ندارند زیرا از نظر مالی حاشیه امن و منابع کمتری دارند. 

اقتصاد بریتانیا در سه ماه سوم سال جاری میلادی ۰.۲ درصد کوچک شد و پیش‌بینی می‌شود که این روند تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد. بریتانیا در صورت رشد منفی اقتصادی در سه ماهه چهارم سال جاری عملا وارد دوره رکود اقتصادی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیایی‌ها به دنبال جای پا در بازار واحد اروپایی؛ برکسیت شرکت‌ها را به انتقال سرمایه سوق می‌دهد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟