Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تداوم اثرات برکسیت؛ کمبود پزشک متخصص در بریتانیا جدی است

برکسیت و چالش کمبود پزشک و کادر درمان اروپایی در بریتانیا
برکسیت و چالش کمبود پزشک و کادر درمان اروپایی در بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیهوشی، اطفال، جراحی قلب و سینه، روانپزشکی، ۴ تخصص عمده‌ای هستند که پزشکان اروپایی بیشتری قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در آن‌ها مشغول بودند. این درحالیست که روند استخدام پزشکان شهروند اتحادیه اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین در این چهار تخصص عمده کُند و زمان‌بر شده است.

آگهی

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد برکسیت معضل کمبود پزشک متخصص را در بریتانیا تشدید کرده است. این تحقیق در حالی انجام شده است که اعمال چندین ساله سیاست‌های ریاضت اقتصادی از پیش فشار زیادی را بر بدنه درمان و سلامت بریتانیا وارد کرده و در همین حال پاندمی کووید ۱۹ نیز بر طول صف‌های انتظار در بیمارستان‌های عمومی این کشور افزوده و مشکل کمبود دکتر و پرستار را بیش از پیش برجسته کرده بود.

با این حال این پژوهش جدید که به ابتکار نشریه گاردین و توسط یک مرکز تخصصی انجام و روز یکشنبه ۲۷ نوامبر منتشر شده‌است نشان می‌دهد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب کمبود حدود ۴ هزار پزشک متخصص در این کشور شده است. فقدان این پزشکان اهل کشورهای اتحادیه اروپا عمدتا در ۴ حوزه تخصصی خود را نشان داده است.

بیهوشی، اطفال، جراحی قلب و سینه، روانپزشکی، ۴ تخصص عمده‌ای هستند که پزشکان اروپایی بیشتری قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در این تخصص‌ها مشغول بودند. این درحالیست که روند استخدام پزشکان شهروند اتحادیه اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین در این چهار تخصص عمده کُند و زمان‌بر شده است.

بر اساس این تحقیق اگر آهنگ و سرعت استخدام مانند دوران پیش از برکسیت بود در سال ۲۰۲۱ باید بیش از ۴۱ هزار پزشک اروپایی در بریتانیا مشغول می‌بودند که در واقع چنین نبوده است. کارزار برکسیت و نتیجه همه‌پرسی ۲۰۱۶ را طبق این تحقیق باید از دلایل آشکار و اصلی تغییر در تمایلات و کاهش ۴ هزار پزشک متخصص دانست. دلیلی که در وهله اول نتیجه عدم قطعیت و بلاتکلیفی در مقررات اقامتی و تردد به بریتانیا بود و در وهله دوم به سخت شدن مقررات اعطای ویزا برمی‌گشت. وخامت شرایط کاری در حوزه درمان و سلامت نیز بدون شک در این موضوع موثر بوده است.

این تحقیق همچنین بر این واقعیت صحه می‌گذارد که کاهش تعداد پزشکان اروپایی در حوزه‌های تخصصی‌ای اتفاق افتاده که پیش از این هم دچار کمبود بودند و سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) در این حوزه‌‌ها قادر به تامین نیروی متخصص ماهر از کشورهای دیگر نبوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

منابع بیشتر • AFP

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پزشکان پروازی»؛ راهکاری «عجیب» برای مقابله با بحران کمبود پزشک در فرانسه

ضرب و شتم معترض هنگ‌کنگی در منچستر؛ دیپلمات‌های چینیِ متهم خاک بریتانیا را ترک کردند

نگاهی به چالش‌ها و پیامدهای برکسیت در پنجمین سالگرد همه‌پرسی آن