Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بریتانیا صدور ویزاهای دانشجویی را محدود می‌کند

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در اولین روز کاری خود در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در اولین روز کاری خود در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق این آمار، افرادی که با ویزای تحصیلی وارد بریتانیا می‌شوند، بیشترین درصد مهاجرت طولانی‌مدت اتباع غیر اروپایی را به خود اختصاص داده‌اند. این تعداد در حدود ۲۷۷ هزار نفر است که ۳۹ درصد از کل مهاجرت‌ها را در بر می‌گیرد.

آگهی

پس از اینکه مشخص شد آمار مهاجرت خالص به خاک بریتانیا به رکورد بی‌سابقه نیم میلیون رسیده است، خبرها حاکی از آن است که نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد اعطای ویزاها به دانشجویان رشته‌های «کم-کیفیت» و افراد تحت تکفل آن‌ها را محدود کند.

این خبر دقیقا یک ماه پس از آغاز به‌کار ریشی سوناک به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا مطرح شده است. آقای سوناک که خود اولین نخست‌وزیر غیرسفیدپوست در بریتانیا به حساب می‌آید حالا باتوجه به اوضاع اقتصادی بریتانیا می‌بایست سیاست‌های جدیدی را اعمال کند.

نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد شمار کلی آمار مهاجرت را کم کند و در نتیجه صدور ویزای همراهان دانشجویان بین‌المللی با مانع مواجه خواهند شد و اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی نیز تنها به دانشگاه‌های تراز اول این کشور محدود خواهد شد.

این طرح در راستای پیشنهاد سوئِلا بٍراوٍرمَن وزیر کشور بریتانیا بوده که نسبت به صدور ویزا برای همراهان و خانواده‌های دانشجویان خارجی که عموما در دانشگاه‌های معتبر پذیرش نشده بودند، اعتراض داشته است.

تخمین زده می‌شود که در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن ۲۰۲۲، حدود ۵۰۴ هزار نفر بیشتر از افرادی که از بریتانیا خارج شده‌اند به این کشور وارد شده‌اند. این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۷۳ هزار نفر بوده است.

آمار مهاجرت دائم دانشجویان خارجی به بریتانیا

اداره آمار ملی بریتانیا (ONS) این جهش را ناشی از صدور ویزا برای اوکراینی‌ها و شهروندان هنگ‌کنگ و دانشجویانی اعلام کرده که از خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشور شده‌اند.

طبق این آمار، افرادی که با ویزای تحصیلی وارد بریتانیا می‌شوند، بیشترین درصد مهاجرت طولانی‌مدت اتباع غیر اروپایی را به خود اختصاص داده‌اند. این رقم چیزی در حدود ۲۷۷ هزار نفر است که ۳۹ درصد از کل مهاجرت‌ها را در بر می‌گیرد.

سخنگوی رسمی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در این‌باره گفت که «شرایط بی‌سابقه و منحصربه‌فردی» بوجود آمده است. او افزود: «نخست وزیر گفته است که می‌خواهد مهاجرت خالص کاهش یابد، هرچند چارچوب زمانی خاصی برای آن تعیین نکرده است.»

در همین حال، وزیر کشور بریتانیا با اشاره به جنگ در اوکراین، مهاجرت از افغانستان و سرکوب‌ها در هنگ‌کنگ به عنوان عوامل افزایش آمار مهاجرت به بریتانیا، گفت که دولت این کشور همچنان به کاهش مهاجرت در طول زمان متعهد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه بریتانیا ضمن مخالفت با برگزاری دوباره همه‌پرسی استقلال: اسکاتلند نمی تواند منفردا تصمیم بگیرد

ایران ۱۶ فرد و نهاد بریتانیایی را به اتهام «اغتشاش، خشونت و اقدامات تروریستی» تحریم کرد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند