Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا با وجود چالش‌های قانونی همچنان از انتقال پناهجویان به رواندا حمایت می‌کند

دفاع سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا از طرح انتقال پناهجویان به کشور ثالث
دفاع سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا از طرح انتقال پناهجویان به کشور ثالث Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه ۴ اکتبر با اعلام اینکه بعید است در سال جاری میلادی مهاجری بر اساس سیاست «فرستادن پناهجویان به رواندا» به این کشور منتقل شود، اما بر پیگیری این سیاست تأکید کرد.

آگهی

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه ۴ اکتبر با اعلام اینکه بعید است در سال جاری میلادی مهاجری بر اساس سیاست «فرستادن پناهجویان به رواندا» به این کشور منتقل شود، اما بر پیگیری این سیاست تأکید کرد.

دولت جدید بریتانیا اعلام کرد که کشورهای دیگری را برای اجرایی کردن سیاست انتقال پناهجویان در نظر خواهد گرفت.

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا گفت که «متاسفانه»، اعتراض دادگاه به طرح رواندا باید مسیر خود را طی کند. او در پاسخ به این سوال که آیا اخراج‌ها از سال جاری میلادی آغاز می‌شود، گفت: «باید از دادگاه در این مورد بپرسید... فکر می‌کنم این کار طولانی خواهد شد.»

بریتانیا بر اساس قراردادی که در ماه آوریل امضا شد، قصد دارد برخی از مهاجران غیرقانونی را به رواندا بفرستد تا در آنجا به درخواست پناهندگی آن‌ها رسیدگی شود. پناهجویان به جای بازگشت به بریتانیا در این کشور آفریقایی می‌مانند.

بریتانیا اعلام کرده است که این سیاست مانعی بر سر راه باندهای قاچاق انسان است که مهاجران را از کانال مانش عبور می‌دهند. اما گروه‌های حقوق بشری بر این نظرند که فرستادن انسان‌ها به کشوری که نمی‌خواهند در آن زندگی کنند، غیر قابل اجرا و غیر انسانی است.

دولت بریتانیا پیشتر برای اجرای سیاست انتقال پناهجویان به رواندا، ۱۲۰ میلیون پوند به این کشور آفریقایی پرداخت کرده است اما تاکنون فردی تحت این سیاست به رواندا منتقل نشده است.

پس از اینکه دادگاه حقوق بشر اروپا بر «خطرات جبران‌ناپذیر» طرح انتقال پناهجویان به رواندا حکم داد، بریتانیا مجبور شد نخستین هواپیمایی که قرار بود این گروه از مهاجران غیرقانونی را در ماه ژوئن به این کشور منتقل کند، در آخرین متوقف کند.

در همین زمینه، چند پناهجو، گروه‌های امدادی و اتحادیه‌ها در حال انجام اقدام‌های قانونی علیه دولت هستند.

با وجود این خانم براورمن در کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار بریتانیا خطاب به حاضران گفت که به دنبال گسترش این سیاست است. او گفت: «ما به طور فعال به دنبال مذاکره با کشورهایی هستیم که پناهجویانی که وارد کشور ما شده‌اند را می‌پذیرند.»

هزاران پناهجو به امید زندگی بهتر در بریتانیا تلاش می‌کنند با عبور از یکی از پرترددترین خطوط کشتیرانی جهان با قایق‌های کوچک، خود را به این کشور برسانند. بنا به گزارش‌ها، در سال جاری میلادی بیش از ۳۵ هزار و ۵۰۰ پناهجو از این گذرگاه عبور کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ که رقمی معادل ۲۸ هزار تن بوده، افزایش داشته است. البته ده‌ها پناهجو در سال‌های گذشته در جریان این سفر جان باخته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کانال مانش و چگونگی کنترل آن یکی از موضوعات چالش‌برانگیز میان بریتانیا و فرانسه است. وزیر کشور بریتانیا با بیان اینکه مقام‌های فرانسوی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد قایق‌هایی را که تلاش می‌کردند از کانال مانش عبور کنند، متوقف کرده‌اند، گفت: «این به اندازه کافی خوب نیست، اما بهتر از هیچ است.»

بر اساس اعلام روزنامه تایمز لندن، خانم براورمن قرار است طرحی را ارائه کند که بر اساس آن، مهاجرانی که از کانال مانش عبور کرده‌اند نمی‌توانند درخواست پناهندگی در بریتانیا دهند.

گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان بر این نظرند که چنین اقدامی، نقض آشکار قوانین بین‌المللی پناهندگان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر کشور بریتانیا: اخراج پناهجویان و فرستادنشان به رواندا برای آنها یک موهبت است

دادگاه بریتانیا درخواست تجدیدنظر علیه انتقال پناهجویان به رواندا را رد کرد

تجهیز یکی از ارتش های دنیا با تن‌پوش‌های پیشرفته‌؛ سربازان با ساعت هوشمند و چشمی‌های جدید می‌آیند