وزیر کشور بریتانیا: اخراج پناهجویان و فرستادنشان به رواندا برای آنها یک موهبت است

وزیر کشور بریتانیا در سفر به رواندا
وزیر کشور بریتانیا در سفر به رواندا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اظهارات و رفتار وزیر کشور هندی‌الاصل بریتانیا در سفر به رواندا به شدت مورد انتقاد رسانه‌ها و افکار عمومی این کشور قرار گرفته است.

آگهی

سوئلا براورمن، وزیر کشور دولت بریتانیا به دلیل خندیدن در مقابل اردوگاه پناهجویان در رواندا و همچنین درخواست نکاتی در خصوص طراحی داخلی این کمپ‌ها مورد انتقاد رسانه‌های انگلیسی زبان کشورش قرار گرفت. 

خانم براورمن که خود اصالتا هندی است و پدر و مادر او در آن کشور به دنیا آمده‌اند آخر هفته گذشته برای بازدید از کمپ پناهجویان در رواندا که قرار است پناهندگانی که به صورت غیرقانونی به بریتانیا می‌روند به آنجا فرستاده شوند به این کشور سفر کرد. او در این سفر بدون اشاره به وضعیت بد حقوق بشر و مشکلات اقتصادی که رواندا با آن رو به رو است رو به خبرنگاران گفت: «این خانه‌ها واقعا زیبا، با کیفیت و عالی ساخته شده‌اند. من واقعا طراح داخلی این خانه‌‌ها را دوست دارم و باید برای مشاوره در خصوص طراحی داخلی از آنها کمک بگیرم.» 

این وزیر بریتانیایی همچنین به دلیل اینکه در این سفر تنها خبرنگاران رسانه‌های دست راستی را با خود همراه داشته و خبرنگارانی از بی‌بی‌سی و دیگر روزنامه‌های لیبرال را به این سفر نبرده مورد انتقاد قرار گرفته است. این رسانه‌ها به برنامه دولت بریتانیا برای اسکان پناهجویان در رواندا حمله و آن‌را اقدامی غیرانسانی خوانده‌اند. 

او در گفتگو با شبکه تلویزیونی دست راستی جی بی نیوز گفت: «من همه منتقدانم را تشویق می‌کنم که از رو‌اندا دیدن کنند پیش از اینکه افکار متعصبانه روی قضاوت از پیش در ذهن داشته، روی آنها اثر بگذارند. همه باید این کشور زیبا را ببینند. من فکر می‌کنم اسکان دائمی پناهجویان در رواندا به جای بریتانیا برای این پناهندگان یک موهبت خواهد بود.» 

دولت محافظه‌کار بریتانیا به دنبال این است که درخواست پناهندگی تمامی مهاجرانی را که به صورت غیرقانونی و از کانال مانش خود را به این کشور می‌رسانند به کشورهای ثالث مانند رواندا منتقل کند. لندن می‌گوید با این کار از سیل پناهجویانی که به صورت غیرقانونی و با قایق خود را به بریتانیا می‌رسانند، جلوگیری می‌کند.

خانم براورمن در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه ساخت و ساز در رواندا به خوبی پیشرفت کرده، افزود: «افرادی که از بریتانیا اخراج می‌شوند می‌توانند زندگی ایمن و مطمئنی در رواندا داشته باشند.»

اما با بازگشت براورمن به لندن، انتقادهای زیادی نسبت به اظهارات و رفتار وزیر کشور ریشی سوناک مطرح شد. همچنین انتشار عکسی که او را در حال خندیدن در محل یک شهرک مسکونی در حال ساخت برای پناهجویان باعث شد تا بسیاری از کاربران با فوتوشاپ، این عکس را مشابه اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها از جنگ جهانی دوم به تصویب بکشند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برنامه حزب محافظه کار برای فرستادن پناهجویان به رواندا با انتقادات زیادی از سوی احزاب مخالف و به ویژه حزب کارگر رو به رو شده است. طرح اسکان مجدد دولت بریتانیا هنوز در لندن درگیر شکایت‌های قانونی است و تا به امروز هیچ پروازی به منظور اخراج پناهجویان از بریتانیا به مقصد رواندا انجام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر کلورلی به آفریقا؛ بریتانیا برای انتقال پناهجویان به رواندا توافق جدیدی با کیگالی امضاء می‌کند

بریتانیا با وجود چالش‌های قانونی همچنان از انتقال پناهجویان به رواندا حمایت می‌کند

گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا: طرح فرستادن پناهجویان به رواندا با تعهدات حقوق بشری ناسازگار است