رسانه بریتانیایی می‌گوید شاهزاده چارلز با انتقال پناهجویان به رواندا مخالف است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شاهزاده چارلز
شاهزاده چارلز   -  Copyright  AP Photo

یک روزنامه بریتانیایی می‌گوید که شاهزاده چارلز از طرح دولت برای آغاز اخراج برخی از پناهجویان به رواندا انتقاده کرده و آن را «وحشتناک» خوانده است.

روزنامه تایمز، اواخر روز جمعه به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که وارث تاج و تخت بریتانیا با سیاست بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای فرستادن مردم به این کشور آفریقای شرقی مخالف است و این را در محافل خصوصی و شخصی خود مطرح کرده است.

با این حال روز گذشته حکم دیوان عالی بریتانیا راه را برای انجام نخستین پرواز تحت این قرارداد بحث برانگیز هموار کرده است.

بریتانیا قصد دارد برخی از مهاجرانی را که با قایق‌های کوچک به‌طور غیرقانونی وارد خاک این کشور شدند، به رواندا بفرستد تا در آنجا به درخواست پناهندگی آن‌ها رسیدگی شود. گروه‌های حقوق بشری این ایده را غیرقابل اجرا و غیرانسانی خوانده‌اند.

دفتر شاهزاده ولز این گزارش را نه تایید و نه تکذیب کرد.

اقامتگاه سلطنتی کلارنس هاوس در بیانیه‌ای گفت: «ما درباره مکالمات خصوصی ناشناس فرضی با شاهزاده ولز اظهار نظر نمی‌کنیم.» این نهاد تاکید کرد که ولیعهد بریتانیا از نظر سیاسی بی‌طرف است.

با این حال روزنامه تایمز نوشته است که طبق گفته منبعی چارلز چندین بار مخالفت خود را با این سیاست ابراز کرده است.

خانواده سلطنتی بریتانیا به‌طور سنتی در مسائل سیاسی دخالت نمی‌کنند.

قرار است طبق برنامه از قبل پیش بینی شده شاهزاده چارلز و همسرش اواخر این ماه برای شرکت در نشست رهبران کشورهای مشترک المنافع به رواندا سفر کنند. 

دولت محافظه‌کار بریتانیا قصد دارد با اعزام پناهجویان به مکانی در شش هزار کیلومتری لندن، سیاست پیشین استرالیا در این زمینه را تقلید کند. دولت جانسون قصد دارد با این اقدام مهاجران را از عبور غیرقانونی از کانال مانش منصرف کند.

بیش از ۱۰ هزار مهاجر از آغاز سال جاری به‌طور غیرقانونی از کانال مانش عبور کرده‌اند تا با قایق‌های کوچک به سواحل بریتانیا برسند که نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

طبق طرح دولت بریتانیا هر کسی که از اول ژانویه به‌طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده باشد می‌تواند به رواندا منتقل شود.