ایران ۱۶ فرد و نهاد بریتانیایی را به اتهام «اغتشاش، خشونت و اقدامات تروریستی» تحریم کرد

ایران ۱۲ فرد و نهاد بریتانیایی را تحریم کرد
ایران ۱۲ فرد و نهاد بریتانیایی را تحریم کرد Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا»، «ستاد ارتباطات دولت بریتانیا» و «شرکت‌های ولانت مدیا، گلوبال مدیا و دی ام ای مدیا و بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال به عنوان شبکه های تحت پوشش آنها» نهادهایی هستند که تحت تحریم ایران قرار گرفته‌اند.

اعتراض‌های مردم ایران بیش از یک ماه است که در همچنان در شهرهای مختلف کشور به شکل‌های متفاوت ادامه داشته است. با وجود سرکوب شدید دستگاه‌های امنیتی همچنان معترضان به صورت علنی مخالفت خود را با سیاست‌های جمهوری اسلامی ابراز می‌دارند. 

آگهی

همزمان با این سرکوب، فشارها و تهدیدهای بین‌المللی برای اعمال تحریم علیه مقام‌های جمهوری اسلامی نیز شدت یافته است. 

اینترنت همچنان با اختلال‌های گسترده رو به رو است و امکان دسترسی به دو شبکه اجتماعی و پیام‌رسان اینستاگرام و واتس‌اپ بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست. 

الناز رکابی سنگ‌نورد ایرانی که در فینال مسابقات قهرمانی آسیا بدون حجاب حاضر شده بود بامداد امروز در میان استقبال گسترده ایرانیان در فرودگاه امام خمینی وارد کشور شد. در روزهای اخیر نگرانی‌ها از برخود احتمالی با این ورزشکار ایرانی در فضای مجازی مطرح شده بود. 

گزارش‌هایی از برگزاری تجمعات اعتراضی در سقز، اهواز و همچنین چندین مجله از تهران از جمله اکباتان منتشر شده است. 

همزمان سازمان‌های حقوق بشری از ایران خواسته‌اند به سرکوب خشونت‌بار معترضان در کشور پایان دهد و از سازمان ملل نیز خواسته‌اند در خصوص «سرکوب مرگبار اعتراضات» تحقیق کند. 

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز چهارشنبه ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

19.10.2022
22:31

پدر مهسا امینی: معاون پزشکی قانونی گفت که هرچه به صلاح مملکت باشد را می‌نویسم

امجد امینی، پدر مهسا امینی درباره گزارش نهایی پزشکی قانونی گفت که با توجه به چگونگی برخورد مراجع قانونی، او حق دارد که از تأیید و پذیرفتن اظهارات و گزارش‌های پزشکی قانونی در رابطه با جان‌باختن دخترش خودداری کند.

آقای امینی در گفتگو با پایگاه خبری مستقل‌آنلاین گفت در توضیح نحوه برخورد مسئولان پزشکی قانونی گفت: «من روزی که خواستم جنازه را از پزشکی قانونی تحویل بگیرم، اجازه ندادند من دخترم را ببینم؛ حتی یکی از پزشکان پزشکی قانونی با من درگیر شد. من از معاون پزشکی قانونی خواهش کردم که اجازه بده دخترم را ببینم اما اجازه نداد به او گفتم تو سوگند خوردی که حقیقت را بگویی در مورد دختر من هم حقیقت را بنویس.»

به گفته آقای امینی، معاون پزشکی قانونی در پاسخ به درخواست او گفته بود: «من هر چه دلم بخواهد، هر چه به صلاح مملکت باشد را می‌نویسم به تو هم هیچ ربطی ندارد.»

آقای امینی همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که «حتی آقایان با نیروی انتظامی سقز تماس گرفته‌اند و آن‌ها به همسایه‌های ما گفته‌اند که شما بگویید که مهسا امینی مقابل بیمارستان کسری در تهران خودکشی کرده است.»

سازمان پزشکی قانونی ایران در حالی علت مرگ مهسا امینی را «ناشی از اصابت ضربه به سر، اعضا و عناصر حیاتی بدن» نمی‌داند که پدر مهسا امینی همواره و از جمله در این مصاحبه علت مرگ دخترش را «ضربه به سر یا اتفاقی شبیه به این» عنوان می‌کند.

پدر مهسا امینی همچنین در این گفتگو که در آستانه چهلمین روز جان‌باختن دخترش انجام شده استاز تهدیدهای مقام‌های امنیتی علیه او و برادر همسرش برای انجام مصاحبه با صدا و سیمای ایران خبر داد.

19.10.2022
20:18

ایران برخی از نهادها و اشخاص بریتانیایی را تحریم کرد

وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۹ اکتبر در بیانیه‌ای فهرستی از تحریم‌ها علیه نهادها و اشخاص بریتانیایی را اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است که این وزارتخانه «وفق مصوبات مراجع ذیربط، در چارچوب قواعد حقوقی مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه و به عنوان عمل متقابل، تعدادی از نهادها و اشخاص بریتانیایی را به دلیل اقدامات عامدانه آنان در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم، خشونت و نفرت‌پراکنی و نقض حقوق بشر تحریم می‌کند.»

شبکه‌های تلویزیونی «بی‌بی‌سی فارسی» و «ایران اینترنشنال» از جمله نهادهایی هستند که در فهرست تحریمی ایران قرار گرفته‌اند.

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود از «مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا»، «ستاد ارتباطات دولت بریتانیا» و «شرکت‌های ولانت مدیا، گلوبال مدیا و دی ام ای مدیا و بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال به عنوان شبکه های تحت پوشش آنها» به عنوان نهادهایی نام برده است که تحت تحریم تهران قرار گرفته‌اند.

همچنین تام توگنهات، معاون امنیتی وزارت کشور بریتانیا، دان مک کینون، فرمانده نظامی بریتانیا در خلیج فارس، استیو مک کیب، رئیس گروه دوستی اسرائیل از حزب کارگر در مجلس عوام بریتانیا، استیفن کراب، رئیس گروه دوستی اسرائیل از حزب محافظه کار در مجلس عوام بریتانیا، استوارت پولاک، رئیس افتخاری گروه دوستی اسرائیل از حزب محافظه کار در مجلس اعیان بریتانیا، باب بلکمن، نماینده مجلس عوام، ترزا ویلیرز، نماینده مجلس عوام و وزیر پیشین محیط زیست، آنته آ مک اینتایر، سیاستمدار بریتانیایی و ژنرال مارک کارلتون-اسمیت، رئیس پیشین ستاد نیروهای مسلح اشخاصی هستند که تحت تحریم ایران قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران، «تحریم‌های یاد شده شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود اشخاص فوق به جمهوری اسلامی ایران، توقیف اموال و دارایی آنان در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران و انسداد حساب‌های بانکی آنان در نظام مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران می‌شود.»


19.10.2022
19:16

بیلبوردهای تبلیغاتی پژمان جمشیدی از سطح شهر تهران جمع‌آوری شد

بیلبوردهای تبلیغاتی پژمان جمشیدی از سطح شهر تهران جمع‌آوری و مجوز پخش تیزرهای تبلیغاتی او هم باطل شد.

همشهری به نقل از یک منبع آگاه نوشت که اداره ارشاد استان تهران دستور لغو این مجوز را داده و شرکت کارفرما نیز این بیلبوردهای تبلیغاتی را از سطح شهر جمع‌آوری کرده است.

پیشتر بیلبوردهای تبلیغاتی علی دایی، مهران مدیری و شهاب حسینی در پی موضع‌گیری‌های آن‌ها درباره اعتراض‌های مردمی در ایران از سطح شهر تهران جمع‌آوری شده بود.

با گسترش اعتراض‌ها در ایران، جمعی از بازیگران و ورزشکاران از معترضان حمایت کردند که این موضوع با واکنش مقام‌های مسئول در ایران مواجه شد.


19.10.2022
18:30

الناز رکابی با وزیر ورزش ایران دیدار کرد

الناز رکابی، سنگ‌نورد ایرانی پس از بازگشت از کره‌جنوبی با حضور در وزارت ورزش و جوانان با حمید سجادی، وزیر ورزش دیدار کرد.

این ورزشکار ۳۳ ساله رشتۀ سنگ‌نوردی که در جریان فینال مسابقات قهرمانی سنگ‌نوردی آسیا در کره جنوبی بدون حجاب ظاهر شده بود، بامداد چهارشنبه ۲۷ مهر وارد ایران شد.

19.10.2022
17:17

کانادا: وزرای خارجه زن جهان در حمایت از مردم ایران گردهم می‌آیند

وزیر خارجه کانادا از گردهمایی وزرای خارجه زن جهان در هفته جاری خبر داد تا در مورد اعتراض‌ها در ایران بحث و گفتگو کنند.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من و همتایانم گردهم خواهیم آمد تا پیام روشنی بفرستیم: رژیم ایران باید به همه اشکال خشونت و آزار و اذیت مردم ایران، از جمله تهاجم وحشیانه آن‌ها به ویژه علیه زنان پایان دهد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، نشست مجازی وزرای خارجه زن جهان قرار است روز پنج‌شنبه به میزبانی کانادا برگزار شود.

خانم جولی در بیانیه خود نوشته است که کانادا در کنار «ایرانیان شجاعی که برای حقوق انسانی خود مبارزه می‌کنند» می‌ایستد.

دفتر خانم جولی هم اعلام کرد که در این نشست مجازی، وزیران خارجه زن جهان به سخنان زنان ایرانی گوش خواهند داد و در مورد وضعیت زنان و حقوق بشر در ایران بحث و گفتگو خواهند کرد.

بر اساس اعلام دفتر وزیر خارجه کانادا، نشست وزیران خارجه زن جهان این فرصت را در اختیار آن‌ها خواهد گذاشت تا تلاش‌های خود را هماهنگ کرده و راه‌ها برای افزایش حمایت جمعی از مردم ایران را بررسی کنند.

کانادا، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه مقام‌ها و نهادهای ایرانی که در سرکوب اعتراض‌ها و نقض حقوق بشر دست دارند، وضع کرده‌اند.

تهران هم کشورهایی را که از اعتراض‌ها در این کشور حمایت کرده‌اند به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

وزیر خارجه کانادا/ عکس از آسوشیتدپرس


19.10.2022
16:26

گوهر عشقی در همراهی با اعتراض‌های مردم: بعد از ۸۰ سال من این حجاب را از سرم برمی‌دارم

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی با انتشار ویدئویی حجابش را در همبستگی با اعتراض‌های مردم ایران از سر برداشت. او در این ویدئو گفت: «بعد از ۸۰ سال برای این دینی که می‌خواهد مردم را بکشد، من این حجاب را از سرم برمی‌دارم.»‌

ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد نظام سیاسی ایران بود که ۱۰ سال پیش پس از بازداشت و شگنجه در زندان جا‌ن‌باخت.

خانم عشقی با انتقاد از افرادی که با اعتراض‌های مردم ایران همراهی نمی‌کنند از همه ایرانیان خواست تا سکوت خود را شکسته و به اعتراض‌ها بپیوندند.


19.10.2022
15:50

امیرعبداللهیان: دست‌کم ۴ نهاد و ۱۵ مقام غربی در فهرست تحریم‌های ایران قرار می‌گیرند

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت که دست‌کم ۴ نهاد و ۱۵ مقام اروپایی و غربی در فهرست تحریم‌های این وزارتخانه خارجه قرار می‌گیرند.

او روز چهارشنبه پیش از بازدید از خانه «ای‌بی» (بیماران پروانه‌ای) گفت: «تا ساعاتی دیگر در وزارت خارجه اسامی تعدادی از نهادها، موسسات، مقام‌ها و اشخاص خارجی که هم در تحریم‌ها نقش داشتند و ترور انسانی را علیه بیماران خاص ما از جمله بیماران پروانه‌ای رقم زدند و هم در خصوص برخی از مقامات و‌ موسساتی که در روزهای گذشته اقدام به ترویج خشونت، افراط گرایی و تروریسم کردند، در لیست سیاه تروریستی وزارت خارجه اضافه خواهیم کرد.»

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۱ مقام مسئول در ایران و ‌۴ نهاد این کشور را به دلیل نقض حقوق بشر و سرکوب‌ اعتراض‌ها در ایران تحریم کرد. این اتحادیه همچنین در حال بررسی تحریم تهران به دلیل ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.

وزیر خارجه ایران/ عکس از آسوشیتدپرس
19.10.2022
14:01

دادستان کل کشور: اغتشاشگران بدانند از شمشیر عدالت اسلامی نمی‌توانند فرار کنند

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور می‌گوید «اغتشاشگران» با برخورد قاطع دستگاه‌های قضایی رو به رو خواهند شد. 

آقای منتظری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «تعدادی از اغتشاشگران که تعداد قابل توجهی هستند، فریب‌خوردگان و ناآگاهانی بودند اما توده مردم با بصیرت کامل در میدان دفاع از اسلام حاضر هستند.»

او همچنین در ادامه اعتراضات داخل کشور را متوجه کشورهای خارجی کرد و افزود: «دشمن به تصور باطل خود فکر می‌کرد با فوت یک خانم جوان می‌تواند توده مردم را تهییج کند و خیال باطل سقوط نظام اسلامی را به نتیجه برساند.» 

او همچنین در پایان اظهارات تهدیدآمیز خود گفت: « اغتشاشگران بدانند از شمشیر عدالت اسلامی نمی‌توانند فرار کنند، مجازات ناامنی مجازات سبکی نیست و با متجاوزان و اغتشاشگران برخورد قاطعی خواهد شد.»

19.10.2022
13:37

بازداشت یک مستندساز توسط نیروهای امنیتی 

کاربران در شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که نیک یوسقی، فیلمساز و تدوینگر فعال در شبکه‌های اجتماعی یکشنبه شب از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده است. 

بر اساس این گزارش‌ها آقای یوسفی در منزل دوستش بوده و از سوی ماموران دستگیر شده است. او پس از بازداشت تماس کوتاهی با پدر خود داشته اما مشخص نیست که چه نهادی او را بازداشت کرده و در حال حاضر کجاست. 

آقای یوسفی پیش از این ویدیو کلیپی در حمایت از زنان معترض منتشر کرده بود و پس از آن در حساب توییتری خود نوشته بود که ماموران برای بازداشتش ابتدا به منزل او مراجعه کردند و سپس به سراغ خانه دوستانش رفته‌اند. او نوشته بود که بعدا متوجه شد از طریق آدرس‌های موجود در اسنپ فود توانسته‌اند منزل دوستانش را هم پیدا کنند. 

 

19.10.2022
12:32

روزنامه نزدیک به سپاه، علی دایی را تهدید کرد: «هرکس حد خود را نشناسد هلاک می‌گردد»

روزنامه جوان در شماره امروز خود به تندی به علی دایی حمله کرده و او را تهدید کرده به دلیل اظهاراتش در خصوص ماجرای اردبیل و جان باختن دختر دانش‌آموز دادگاهی خواهد شد. 

در بخشی از گزارش این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران آمده است: «پس از ادعاهای دایی، برخی از قوه قضائيه خواسته‌اند که او مثل کشورهایی چون آلمان و آمریکا، به دادگاه احضار و در صورتی که ادعای او اثبات نشد، جریمه مالی سنگین در حد بستن شرکت‌ها و مسدود کردن دارایی‌های علیه این فوتبالیست سابق اعمال شود.»

در پایان این مطلب تهدید آمیز آمده است: «آقای دایی، تو آقای گلی، خودت را پرپر نکن! صحنه‌گردانان این آشوب ضد ملی و تجزیه‌طلبانه خیرخواه تو و دیگر مشاهیر ورزشی نیستند. حد تو بالاتر از امثال علی کریمی درس‌نخوانده و مهرداد پولادی ولگرد است. حد خود را بدان که مولاعلی فرمود «هرکس حد خود را نشناسد، هلاک گردد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا صدور ویزاهای دانشجویی را محدود می‌کند

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد