Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نوه مهاجران پنجابی و بانکدار ثروتمند؛ ریشی سوناک، گزینه نخست وزیری بریتانیا کیست؟

ریشی سوناک
ریشی سوناک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق بریتانیا، پس از انصراف بوریس جانسون از رقابت برای بازگشت به کرسی نخست وزیری در آستانه جلب حمایت اکثریت حزب محافظه‌کار بریتانیا برای تحویل کلیدهای خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت و جایگزینی لیز تراس قرار دارد. او کیست و چطور به شانس اول نخست وزیری رسید؟

آگهی

ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق بریتانیا، پس از انصراف بوریس جانسون از رقابت برای بازگشت به کرسی نخست وزیری در آستانه جلب حمایت اکثریت حزب محافظه‌کار بریتانیا برای تحویل کلیدهای خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت و جایگزینی لیز تراس قرار دارد.

بوریس جانسون، نخست وزیر پیشین عصر یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که از حمایت لازم نمایندگان حزب محافظه‌کار برای معرفی دوباره خود به عنوان نامزد نخست وزیری برخوردار است ولی به دلیل اختلافات در اکثریت از این کار منصرف شده است.

انصراف او راه را برای پیروزی ریشی سوناکِ ۴۲ ساله، نامزد شکست خورده در برابر لیز تراس، نخست وزیری که تنها پس از ۴۴ روز، قربانی طوفان مالی ناشی از برنامه‌هایش برای کاهش گسترده مالیات شد، هموار کرد.

آقای سوناک پس از مذاکرات فشرده آخر هفته، روز یکشنبه نامزدی خود را اعلام کرد. او در توئیتر خود نوشت: «من می‌خواهم اقتصادمان را اصلاح کنم، حزبم را متحد کنم و برای کشورمان کاری بکنیم» و به مردم بریتانیا قول «صداقت، حرفه‌ای بودن و مسئولیت‌پذیری» داد.

او روز دوشنبه نیز از «تصمیم دشوار» بوریس جانسون، که «کشور را بر حزب و حزب را بر خود مقدم دانست»، ستایش کرد.

بدین ترتیب، نوه مهاجران هندی الاصل بار دیگر این شانس را پیدا کرده تا به عنوان نخستین غیر سفیدپوست، اداره دولت بریتانیا را بر عهده بگیرد. 

او که تا کنون حمایت بیش از نیمی از ۳۵۷ نماینده حزب محافظه‌کار را جلب کرده، احتمال دارد عصر دوشنبه به عنوان پنجمین نخست‌وزیر از زمان برگزاری همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ که آغازگر دوره‌ای از آشفتگی‌های اقتصادی و سیاسی بی‌سابقه در بریتانیا بود، معرفی شود و تلاش تازه‌ای را برای مقابله با تورم ۱۰ درصدی و اعتصاب‌های فراگیر شروع کند.

فارغ‌التحصیل ممتاز آکسفورد و بانکدار جوان

ریشی سوناک در سال ۱۹۸۰ در ساوتهمپتون متولد شد و بزرگترین فرزند از سه فرزند والدین پنجابی تبارش است. پدر آقای سوناک یک پزشک خانواده بود و مادرش داروخانه‌ای را اداره می‌کرد. او در قدیمی‌ترین مدرسه دولتی انگلستان، کالج وینچستر تحصیل کرد. آقای سوناک همواره گفته است که تحصیل در این مدرسه موجب «تحول فکری» او شده و مسیر زندگی‌اش را تغییر داده است.  

آقای سوناک به تحصیل در رشته فلسفه، سیاست و اقتصاد در کالج لینکلن در دانشگاه آکسفورد ادامه داد و با سطح نمرات عالی فارغ‌التحصیل شد.

آقای سوناک پس از اتمام دوره ام‌بی‌ای (MBA) در دانشگاه استنفورد، جایی که با همسر آینده خود، آکشاتا مورتی آشنا شد، در بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس به عنوان تحلیلگر کار کرد.

او در سال ۲۰۰۶ به صندوق تامین سرمایه تی‌سی‌آی (TCI) پیوست ولی سه سال بعد آن را ترک کرد تا یک صندوق تامین سرمایه جدیدی را تاسیس کند. آقای سوناک سپس وارد عرصه سیاست شد.

AFP
ریشی سوناک در کنار همسرش، آکشاتا مورتیAFP

از جایگزین محافظه‌کار کهنه‌کار تا صدارت

آقای سوناک در سال ۲۰۱۴  و یکسال پیش از برگزاری انتخابات سراسری به عنوان نامزد حزب محافظه‌کار در کرسی یورکشایر ریچموند که پیشتر در اختیار ویلیام هیگ، رهبر سابق حزب محافظه کار  بود، انتخاب شد.

بلافاصله پس از ورود او به مجلس عوام اولین مبارزه سیاسی بزرگ زندگی حرفه‌ای او در جریان برکسیت آغاز شد. آقای سوناک از خروج از اتحادیه اروپا حمایت کرد و مدعی شد که بریتانیا در خارج از این بلوک اروپایی «آزادتر و مرفه‌تر» خواهد بود.

ایده مورد حمایت آقای سوناک با استقبال اکثریت مردم مواجه شد و سپس او در ژانویه ۲۰۱۸ به عنوان وزیر جوان در وزارت مسکن به دولت راه یافت.

پس از استعفای ترزا می، او به همراه همکارانش، اولیور داودن و رابرت جنریک، مقاله‌ای در روزنامه تلگراف نوشت و از بوریس جانسون به عنوان تنها کسی که می‌توانست حزب محافظه‌کار را «نجات» دهد، حمایت کرد.

آگهی

حمایت او بی‌نتیجه نبود، زیرا زمانی که جانسون در ژوئیه ۲۰۱۹ به نخست وزیری رسید، آقای سوناک ترفیع پیدا کرد و وزیر دارایی شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

دردسرهای همسر ثروتمند

آقای سوناک به دلیل معرفی سریع طرح‌های حمایتی به ارزش میلیاردها پوند برای سرپا نگه داشتن مشاغل در طول قرنطینه ۱۸ ماه محبوب شد. اما طرح او برای افزایش نرخ بیمه با هدف تامین بودجه بیشتر برای تامین اجتماعی، شرکت در جشن تولد نخست وزیر وقت در دوران قرنطینه و سوء‌ظن نسبت به فرار مالیاتی همسرش باعث سقوط محبوبیتش شد. 

خانم مورتی دختر میلیاردر هندی، نارایانا مورتی، یکی از بنیانگذاران غول فناوری هند، اینفوسیس (Infosys) است. در ماه آوریل، فاش شد که او با وجود مالکیت ۷۰۰ میلیون پوند از سهام شرکت پدرش، هیچ مالیاتی در بریتانیا پرداخت نمی‌کند چرا خود را به عنوان یک فرد غیرمقیم در بریتانیا به وزارت دارایی اعلام کرده است. 

آگهی

هرچند این کار غیرقانونی نبود، اما رسانه‌ای شدن آن ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا را در موقعیت دشواری قرار داد و همسرش را ناگزیر به پرداخت مالیات بر درآمدی کرد که تنها در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱.۶ میلیون پوندی بود. 

استعفای آقای سوناک از کابینه بورس جانسون در ماه ژوئیه که در اعتراض به بحران مشروعیت و کارآیی آن رخ داد، سرآغاز خروج وزرا و استعفای آقای جانسون شد.

آقای سوناک در رقابت برای کسب رهبری حزب محافظه‌کار، در هر یک از پنج دور رای‌گیری پارلمانی پیروز شد تا به همراه لیز تراس به مراحل نهایی راه یابد. اما در رقابت با خانم تراس شکست خورد. اما اکنون بار دیگر این شانس را پیدا کرده تا به بالاترین جایگاه سیاسی ممکن در بریتانیا و حزبش برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر بریتانیا پس از تنها ۶ هفته از سمت خود کناره‌گیری کرد

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟

محافظه‌کاران در انتظار شکستی تاریخی در انتخابات بریتانیا؛ حزب کارگر به قدرت باز می‌گردد؟