Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه نزول دلار در آستانه نشست وین؛ رکوردشکنی ماهانه نرخ ارز در دوره توقف مذاکرات هسته‌ای

 بازار ارز تهران
بازار ارز تهران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران همزمان با آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران در وین برای پنجمین روز متوالی کاهش یافت.

آگهی

نرخ فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران در وین برای پنجمین روز متوالی کاهش یافت. این در حالی است که با توقف این مذاکرات از ماه مارس گذشته متوسط ماهانه بهای آزاد دلار روند صعودی به خود گرفته و رکوردهای تاریخی ثبت کرده بود. 

قیمت فروش دلار آمریکا در جریان معاملات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران در ادامه روند نزولی پنج روز کاری گذشته تا ۳۱ هزار و ۴۳۰ تومان پایین آمد. این نرخ در جریان معاملات روز شنبه گذشته تا مرز ۳۲ هزار تومان بالا رفته بود. 

این در شرایطی بود که بانک مرکزی ایران نیز روز پنجشنبه نرخ رسمی فروش دلار آمریکا را همچون روز چهارشنبه در نرخ ۲۷ هزار و ۹۱۹ تومان ثابت نگاه داشته بود. نرخی که در مقایسه با بهای معاملات روز ابتدایی هفته جاری ۹۴ تومان بالاتر بود.

مذاکرات هسته‌ای ایران در حالی روز پنجشنبه با میانجیگیری اتحادیه اروپا و حضور غیرمستقیم تیم ایالات متحده در وین از سرگرفته می‌شود که این مذاکرات از مارس گذشته متوقف شده بود و در این فاصله تنها یک نشست بی‌نتیجه به میزبانی قطر در دوحه برگزار شد. 

بررسی متوسط قیمت ماهانه بهای دلار در بازار آزاد تهران نشان می‌دهد که این نرخ از اسفند ماه گذشته و با آغاز دوره توقف مذاکرات هسته‌ای ایران با هدف احیای برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی آمریکا روندی صعودی به خود گرفته است. به طوری که میانگین ماهانه قیمت آزاد دلار از ۲۶ هزار و ۱۵۵ تومان به ۳۱ هزار و ۷۵۹ تومان در تیر ماه گذشته رسیده که نرخی بی‌سابقه در اقتصاد ایران به شمار می‌رود. متوسط قیمت بهای دلار در بازار آزاد تهران در دوازده روز ابتدایی مرداد ماه جاری نیز تا ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان صعود کرد.

قیمت دلار در دوره توقف مذاکرات احیای برجام و طی داد و ستدهای بیست و دوم خرداد گذشته نیز با عبور از مرز ۳۳ هزار تومان رکورد جدیدی را ثبت کرد. این نرخ پس از آن ثبت شده که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) در انتقاد از عدم شفافیت برنامه هسته‌ای ایران قطعنامه‌ای را تصویب کرد. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

البته دولت ابراهیم رئیسی که در یک سال گذشته با شعار گره نزدن مسايل اقتصاد ایران به برجام و خنثی‌سازی تحریم‌های اقتصادی روی کار آمده، التهاب قیمت‌ها در بازار آزاد ارز را متاثر از تحرکات «دلالان ارز» می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد قیمت دلار در بازار آزاد تهران شکست؛ فاصله نرخ آزاد و رسمی یورو ۵۸۰۰ تومان شد

بازگشت دلار به یک قدمی رکورد تاریخی؛ نرخ ارز به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته رسید

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟