Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ژاپن در جهان؛ مایع جدیدی برای اطفاء حریق، کارآمد و سازگار با زیست‌بوم

ژاپن در جهان؛ مایع جدیدی برای اطفاء حریق، کارآمد و سازگار با زیست‌بوم
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Damon Emblingیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«وقتی این عنصر اطفاء حریق با آب مخلوط می‌شود، قطرات آب از هم جدا نمی‌شوند و آب حالتی چسبناک پیدا می‌کند. بنابراین به‌خوبی در منافذ چوب و پارچه جذب می‌شود.»

آگهی

این برنامه ژاپن در جهان به معرفی یک فوم یا کف اطفاء حریق سازگار با زیست‌بوم اختصاص دارد که ژاپنی‌ها آن را از نوعی صابون کاملاً طبیعی ساخته‌اند و می‌تواند در زمینهٔ مهار آتش‌سوزی‌های موسمی و حفظ زیست‌بوم تحول ایجاد کند. 

حریق‌های فصلی هر سال خانه‌ها و مراتع بسیاری را به کام خود فرو می‌برند و راه اصلی کاهش این آتش‌سوزی‌ها جلوگیری از گسترش آنهاست. 

شهر ژاپنی «کیتاکوئه‌شو» سال گذشته شاهد ده آتش‌سوزی جنگلی بود، و آتش‌نشانی این شهر کف اطفاء حریق تازه‌ای ابداع کرد. هدف اولیه از تولید این کف کاستن از آب لازم برای اطفا حریق ساختمان‌هایی بود که پس از زلزلهٔ ویرانگر سال ۱۹۹۵ در کوبه دچار آتش‌سوزی شده بودند.

ادارهٔ آتش‌نشانی این شهر با کمک دانشگاه و کارخانهٔ صابون‌سازی طرح تولید کف اطفا حریق را به نتیجه رساند. این کف از حل‌کردن نوعی صابون طبیعی در آب به‌دست می‌آید. ماده شیمیایی ندارد و جذب طبیعت می‌شود.

ماساکی ساکاماتو، مدیر دایرهٔ آتش‌نشانی این شهر دربارهٔ شیوهٔ عملکرد این کف می‌گوید: «وقتی این عنصر اطفاء حریق با آب مخلوط می‌شود، قطرات آب از هم جدا نمی‌شوند و مایع حالتی چسبناک پیدا می‌کند. بنابراین به‌خوبی در منافذ چوب و پارچه جذب می‌شود.»

موفقیت کف اطفاء حریق این کارخانه سبب شده که پژوهشگران بخواهند از آن برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی‌های موسمی بهره ببرند. پژوهش‌های دانشگاه کیتاکوئه‌شو نشان می‌دهد که این کف بیش از ۲۶۶ بار از نمونه‌های صنعتی مشابه کم‌ضررتر است.

یورونیوز
آزمایش کف اطفا حریق بر روی پوده‌های خاک در اندونزییورونیوز

دکتر تاکایوشی کاواهارا،‌ مدیر تحقیق و توسعهٔ شرکت صابون‌سازی شابونداما می‌گوید: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد که با این کف می‌توان مصرف آب را تا ۱۷ برابر کاهش داد. همچنین از نظر زیست‌محیطی میزان سمّی‌بودن این کف برای آبزیان نسبت به نمونه‌های صنعتی بسیار کمتر است. و همچنین چون این ماده صددرصد جذب ریزیاخته‌های طبیعی می‌شود هیچ آلودگی‌ای در محیط باقی نمی‌گذارد.»

این ماده اطفاء حریق تولید ژاپن مورد توجه کارشناسان قرار گرفته و امروز در جزیرهٔ بورنئوی اندونزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، جایی که جنگل‌ و جویبارهای بسیاری دارد و حریق در پوده‌زارهای آن مشکلی اساسی است. پژوهشگران اندونزیایی بارها این کف اطفاء حریق را آزمایش کردند و در جایی که سوخته بود ده ماه بعد دوباره گیاه سبز شد.

وقتی پوده‌ها، یعنی کلوخ‌های مملو از ریشه‌های گیاهی که ماده اولیه تشکیل زغال‌سنگ‌اند، آتش می‌گیرند، صمغ گیاهی موجود در آنها تا مدّتها زیر خاک روشن می‌ماند و دود می‌کند. اما کف شابونداما ساخت ژاپن به منافذ خاک نفوذ می‌کند و آتش را خاموش می‌کند. و همین امر در جریان آتش‌سوزی سال ۲۰۱۹ بسیار به‌کار آمد.

ژاپنی‌ها حالا درنظر دارند این محصول را در شهر «شیانگ می» تایلند نیز امتحان کنند. آنان ضمن همکاری همزمان با دانشگاه‌ها و صنایع امیدوارند که استفاده از این کف ویژه برای مهار آتش‌سوزی‌های طبیعی سبب کاهش انتشار دی‌اکسید کربن شود.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

ژاپن در جهان؛ کمک مالی و برپاکردن درمانگاه سیار برای مهار گرسنگی

فناوری سه‌بعدی ژاپنی در نبرد با شیوع بیماری همه‌گیر