Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طرح بازیابی اروپا چیست و چگونه کار می‌کند؟

euronews
euronews Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بودجه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته شده، رقم ۸۰۶.۹ میلیارد یورو است که باید صرف ایجاد شغل و فرصت‌ سازی، همچنین متحول کردن اقتصاد کشورها با هدف داشتن اقتصادی سبزتر، دیجیتالی‌تر و برابرتر شود.

آگهی

طرح بازیابی اتحادیه اروپا که «نسل بعدی اتحادیه اروپا» نیز نامیده می‌شود، طرحی برای احیای اقتصاد و کمک به کشورهایی اروپایی است تا بتوانند بحران همه‌گیری ویروس کرونا را پشت سر بگذارند و بار دیگر اقتصاد خود را توانمند کنند.

بودجه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته شده، رقم ۸۰۶ میلیارد و ۹۰۰ یورو است که باید صرف ایجاد شغل و فرصت‌ سازی، همچنین متحول کردن اقتصاد کشورها با هدف داشتن اقتصادی سبزتر، دیجیتالی‌تر و برابرتر شود.

منظور از تسهیلات احیاء و انعطاف پذیری چیست؟

در قلب طرح بازیابی اتحادیه اروپا، تسهیلات احیاء و انعطاف پذیری (RRF) با بودجه‌ای ۷۲۳.۸ میلیارد یورویی قرار دارد که قرار است ۳۸۵.۸ میلیارد یورو از آن صرف پرداخت وام و ۳۳۸ میلیارد یوروی باقی مانده نیز صرف سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو این اتحادیه و ایجاد اشتغال همچنین توسعه فعالیت‌های دیجیتالی و صنایع سازگار با محیط زیست شود.

برای دسترسی به بودجه (RRF) کشورهای عضو این اتحادیه باید طرح‌های خود در موضوع احیاء و انعطاف پذیری را که «طرح بهبود ملی» نیز نامیده می‌شود، تهیه کنند و به تصویب کمیسیون برسانند. طرحی که نشان می‌دهد کشورها قصد دارند برای رسیدن به اهداف مدنظر اتحادیه، چه اصلاحات اقتصادی را انجام دهند و در کدام بخش‌ها سرمایه گذاری کنند.

برخی از این حوزه‌ها عبارتند از فناوری‌های سبز، انرژی پاک و حمل‌ونقل، نوسازی ساختمان‌ها، اینترنت سریع‌تر و 5G و آموزش حرفه‌ای.

تا کنون ۲۲ کشور عضو این اتحادیه برنامه‌های خود را به تصویب کمیسیون اروپا رسانده‌اند.

صندوق «نسل بعدی اتحادیه اروپا» همچنین بودجه‌ای به ارزش ۵۰.۶ میلیارد یورو را برای ابتکار جدید دیگری در نظر گرفته است که REACT-EU نام دارد و به اتحادیه کمک می‌کند که بتواند واکنش سریعی در قبال بحران‌ها داشته باشد و به سرعت وارد مرحله بازسازی شود.

تا کنون کدام کشورهای اروپایی این پول دریافت کرده‌اند؟

تا فوریه ۲۰۲۲ میلادی اسپانیا اولین و تنها کشوری است که توانسته شرایط مدنظر اتحادیه را برآورده کند و اصلاحاتی را برای دریافت اولین پرداخت این پول و احیای اقتصادش انجام دهد. مادرید توانست در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی مبلغ ۱۰ میلیارد یورو از این صندوق دریافت کند.

بسیاری از کشورها نیز توانسته‌اند پیش پرداخت‌های اضطراری دریافت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ائتلافی بلژیک بر سر طرح چهار روز کار در هفته به توافق رسید

سبد خرید آنلاین اروپایی‌ها بیشتر حاوی چه کالاهایی است؟

پیش‌نویس طرح «برچسب سبز» اتحادیه اروپا برای نیروگاه‌های هسته‌ای و گازی