Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۵ سال پس از همه‌پرسی در بریتانیا نظر شهروندان اتحادیه اروپا درباره برکسیت چیست؟

برکسیت
برکسیت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه نظرسنجی یورونیوز نشان می‌دهد که شهروندان چهار کشور عضو اتحادیه اروپا آماده‌اند تا در صورت موفقیت بریتانیا در دوران پسابرکسیت خروج کشورشان از اتحادیه اروپا را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرند.

آگهی

نتیجه نظرسنجی یورونیوز نشان می دهد که اکثر شهروندان اتحادیه اروپا از بازگشت بریتانیا به این اتحادیه استقبال می کنند.

این نظرسنجی همزمان با پنجمین سالگرد رای اکثریت رای دهندگان بریتانیایی به خروج از اتحادیه اروپا توسط موسسه «ردفیلد اند ویلتون استراتژیز» انجام شد. بنا به این نظرسنجی بسیاری از شهروندان اتحادیه اروپا با دقت عملکرد بریتانیا پس از خروج از اتحادیه را زیرنظر دارند. آنها همچنین آماده هستند تا در صورت موفقیت بریتانیا در دوران پسابرکسیت خروج کشورشان از اتحادیه اروپا را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرند.

پنج سال پیش نزدیک به ۵۲ درصد رای دهندگان بریتانیایی در همه پرسی برکسیت به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

نظرسنجی موسسه «ردفیلد اند ویلتون استراتژیز» در چهار کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا انجام شد. در هر کدام از این چهار کشور ۱۵۰۰ نفر در نظرسنجی شرکت کردند. اکثریت آنها در هر چهار کشور گفته اند که در صورت برگزاری همه پرسی به بقای کشورشان در اتحادیه اروپا رای خواهند داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین گفته اند که نظر مثبتی به اتحادیه اروپا دارند و بر این باورند که عضویت در این اتحادیه برای کشورشان مفید است.

شهروندان ۴ کشور اروپایی درباره تصمیم بریتانیایی‌ها در سال ۲۰۱۶ چه نظری دارند؟

از سوی دیگر اکثریت شرکت کنندگان در سه کشور فرانسه، آلمان، اسپانیا بر این باور هستند که رای دهندگان بریتانیایی در سال ۲۰۱۶ تصمیم درستی نگرفتند. تنها پاسخ دهندگان ایتالیایی معتقد هستند که بریتانیایی ها در همه پرسی برکسیت تصمیم درستی اتخاذ کردند.

نیمی از ایتالیایی های شرکت کننده در این نظرسنجی همچنین اعلام کرده اند که اگر پنج سال دیگر وضعیت اقتصادی بریتانیا خوب باشد احتمال حمایتشان از خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا افزایش می یابد. اکثریت فرانسوی ها و آلمانی ها نیز در این زمینه با ایتالیایی ها هم نظر هستند. در این میان تنها نیمی از اسپانیایی ها با شهروندان سه کشور دیگر هم عقیده هستند.

آیا اروپایی‌ها حاضر به ارائه فرصت دیگری به بریتانیایی هستند؟

اکثر شرکت کنندگان در نظرسنجی موسسه «ردفیلد اند ویلتون استراتژیز» اعلام کرده اند که از بازگشت احتمالی بریتانیا به اتحادیه اروپا استقبال خواهند کرد. با این حال میزان موافقت شرکت کنندگان با بازگشت احتمالی بریتانیا به اتحادیه اروپا در چهار کشور اروپایی متفاوت است. اسپانیایی ها بیشتر از شهروندان سه کشور دیگر از بازگشت بریتانیا به اتحادیه اروپا استقبال می کنند.

در مقابل فرانسوی ها کمترین اقبال را نسبت به بازگشت احتمالی بریتانیا به اتحادیه اروپا نشان داده اند.

این در حالی است که نتیجه نظرسنجی موسسه «یوگاو» پیش از این نشان داده بود که تنها ۳۵ درصد بریتانیایی ها نظر خیلی مثبت یا کم و بیش مثبتی به اتحادیه اروپا دارند. در مقابل ۵۰ درصد شهروندان این کشور نظرشان نسبت به اتحادیه اروپا بسیار منفی یا کم و بیش منفی است.

آیا اروپایی‌ها با پیوستن اسکاتلند مستقل به اتحادیه اروپا موافق هستند؟

در جریان همه پرسی برکسیت اکثریت رای دهندگان در اسکاتلند با خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. امری که پس از اعلام نتیجه همه پرسی به بحث ها بر سر استقلال اسکاتلند دامن زد.

نتیجه نظرسنجی موسسه «ردفیلد اند ویلتون استراتژیز» نشان می دهد که اکثریت پاسخ دهندگان در کشورهای اسپانیا، آلمان و ایتالیا با پیوستن اسکاتلند به عنوان یک کشور مستقل به اتحادیه اروپا موافق هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین سالگرد برکسیت؛ خروج از اتحادیه اروپا سالی ۱۰۰ میلیارد پوند به اقتصاد بریتانیا آسیب زد

پارلمان اروپا توافق تجاری پسابرکسیت را تصویب کرد

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟