پارلمان اروپا توافق تجاری پسابرکسیت را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویب پیمان تجاری پسابرکسیت در پارلمان اروپا
تصویب پیمان تجاری پسابرکسیت در پارلمان اروپا   -  Copyright  AP Photo

قانونگذاران اروپایی تقریباً ۵ سال پس از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه‌ اروپا، توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه‌ اروپا و بریتانیا را تصویب کردند.

پیشتر پارلمان بریتانیا این توافقنامه را پس از نهایی شدن در شب کریسمس گذشته، تصویب کرده بود.

توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه اروپا و بریتانیا از اول سال جاری میلادی بطور موقت و تا زمان تصویب نهایی در پارلمان اروپا به عنوان آخرین مانع قانونی، لازم الاجرا اعلام شده بود.

رأی‌گیری برای این توافقنامه روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا برگزار شد اما نتایج آن امروز چهارشنبه اعلام شد. در این رأی‌گیری که ۶۹۷ نماینده پارلمان اروپا شرکت داشتند، ۶۶۰ نماینده به توافقنامه تجاری پسابرکسیت رأی مثبت دادند و ۵ نماینده نیز مخالف آن بودند. ۳۲ نماینده پارلمان نیز رأیشان به این توافقنامه ممتنع بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

واکنش‌ها

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به رأی پارلمان اروپا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که این این توافقنامه ۱۲۵۰ صفحه‌ای، «پایه یک همکاری قوی و نزدیک با بریتانیا» است که اجرای «صادقانه» آن ضروری است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز امروز چهارشنبه در پی تصویب توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه اروپا و کشورش با ابراز رضایت از این رویداد، از اتحادیه اروپا به عنوان «طرف معامله تجاری مهم و حیاتی» و «متحد نزدیک» یاد کرد.

بریتانیا سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته بود.