Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نوسان بی‌وقفه دلار ۲۰ هزارتومانی؛ همتی: برنامه بی‌ثبات‌سازی بازار را خنثی کردیم

A street money exchanger, center, counts US dollars, in downtown Tehran, Iran
A street money exchanger, center, counts US dollars, in downtown Tehran, Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران بار دیگر از مرز ۲۰ هزار تومان گذشت و دچار نوسان بی‌وقفه در محدوده ۲۰ تا ۲۱ هزارتومان شد.

آگهی

همزمان با افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران بار دیگر از مرز ۲۰ هزار تومان گذشت و دچار نوسان بی‌وقفه در محدوده ۲۰ تا ۲۱ هزارتومان شد.

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز یک‌شنبه بهای فروش دلار آمریکا در شبکه صرافی‌های تحت نظارت خود را پس از دو روز ثبات، از ۱۸ هزار و ۸۵۰ به ۱۹ هزار و ۵۰ تومان افزایش داد. در واکنش به این اقدام، نرخ آزاد دلار که از روز چهارشنبه گذشته به پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان رسیده بود، بار دیگر با عبور از این نرخ، در دامنه‌ای ۷۰۰ تومانی نوسان مستمر خود را آغاز کرد.

در همین حال، با افزایش نرخ رسمی عرضه یورو به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان، بهای فروش آزاد ارز اروپایی نیز روز یک‌شنبه نوسان خود در فاصله ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان آغاز کرد.

بازگشت نوسان لحظه‌ای نرخ ارز در بازار آزاد تهران در شرایطی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان نشست عصر روز شنبه خود با اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفته بود که در چند روز گذشته صدها میلیون دلار از سوی بازارساز بانک مرکزی عرضه شده و از این طریق «برنامه‌های آنهایی که در تلاش برای برهم زدن ثبات بازار ارز بودند»، خنثی شده است.

آقای همتی مشکل بازار ارز را ناشی از عدم تعادل عرضه وتقاضا در بازار حواله ارز به دلیل شیوع ویروس کرونا عنوان کرده و تاکید کرده بود که با افزایش تدریجی عرضه ارز از سوی صادرکنندگان و «مداخله با تدبیر و هدفمند بانک مرکزی»، تعادل به بازار ارز باز خواهد گشت.

با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، نوسان قیمت دلار در بازار تهران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز روز یک‌شنبه در محدوده ۸ میلیون و ۸۰۰ تا ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبادله شود. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز بین ۸۵۵ تا ۸۶۰ هزار تومان داد و ستد شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟