Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش ۶۰۰ میلیارد یورویی بسته ضد رکود کرونا توسط بانک مرکزی اروپا

President of European Central Bank Christine Lagarde
President of European Central Bank Christine Lagarde Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی اروپا در واکنشی تازه به ابعاد رکود بی‌سابقه اقتصادی در منطقه یورو، سطح خرید اضطراری اوراق قرضه خود را بیش از حد انتظار کارشناسان افزایش داد.

آگهی

بانک مرکزی اروپا در واکنشی تازه به ابعاد رکود بی‌سابقه اقتصادی در منطقه یورو، سطح خرید اضطراری اوراق قرضه خود را بیش از حد انتظار افزایش داد.  

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد این بانک تصمیم گرفته رقم خرید اوراق قرضه دولت‌های اروپایی را ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش دهد و دوره اجرای طرح خرید اضطراری این رواق را نیز تا ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی تمدید کند. 

پیشتر کارشناسان اقتصادی برآورد کرده بودند که بانک مرکزی اروپا زیر بار افزایش بیش از ۵۰۰ میلیارد یورویی خرید اوراق قرضه نخواهد رفت. 

در پی اعلام این تصمیم بانک مرکزی اروپا، اوراق قرضه ایتالیا تقویت شد و ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا ۲ دهم درصد افزایش یافت. 

خانم لاگارد در جریان کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت که با وجود بروز علائمی از کاهش رکود در منطقه یورو ولی هنوز این نشانه‌ها کمرنگ‌ هستند به طوری که پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال جاری میلادی ۸.۷ درصد کاهش یابد. 

او همچنین برآورد کرد که متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو پیمان اقتصادی یورو با سرعتی پایین تا سال ۲۰۲۲ به سطح ۱.۳ درصد برسد و همچنان پایین‌تر از انتظار بانک مرکزی اروپا باشد.  

بانک مرکزی اروپا ۱۸ مارس گذشته (۲۸ اسفند) از طرح خرید عظیم اوراق قرضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو(۸۲۰ میلیارد دلار) رونمایی کرده بود. با توجه به تعهد پیشین این بانک برای خرید اوراق بدهی، بر پایه این طرح، مجموع خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا در سال جاری میلادی به ۱.۱ تریلیون یورو می‌رسید.

هیات مدیره بانک مرکزی اروپا در بیانیه رسمی خود تصریح کرده که اجرای این طرح پیش از پایان سال میلادی جاری متوقف نخواهد شد.

سیاست خرید بدهی‌های دولت‌ها و شرکت‌ها در قالب اوراق قرضه توسط بانک‌های مرکزی که با نام «سیاست تسهیل کمّی یا مقداری» شناخته می‌شود یکی از ابزارهای سیاست پولی است که به افزایش نقدینگی منجر می‌شود. رخدادی که بانک‌ها را به اعطای وام تشویق و سرمایه‌گذاری‌ها را ترغیب می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهبود چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو؛ تلاش بانک مرکزی اروپا برای مهار نرخ بهره و تحریک تورم

قمار سیاسی ماکرون با طرح ۱۰۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی؛ بورس پاریس استقبال کرد

کمیسیون اروپا: مرزهای داخلی را تا پایان ژوئن بازکنید