Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنج کلید بانک مرکزی اروپا برای گشودن قفل رکود کرونا چیست؟

The headquarter of the European Central Bank
The headquarter of the European Central Bank Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی اروپا در حالی به استقبال نشست روز پنج‌شنبه با سرمایه‌گذاران می‌رود که آنها انتظار دارند متولی سیاست‌گذاری پولی اروپا برای تزریق محرک‌های مالی بیشتر، چراغ سبز پررنگ‌تری نسبت به گذشته نشان دهد.

آگهی

بانک مرکزی اروپا در حالی به استقبال نشست روز پنج‌شنبه با سرمایه‌گذاران می‌رود که آنها انتظار دارند متولی سیاست‌گذاری پولی اروپا برای تزریق محرک‌های مالی بیشتر، چراغ سبز پررنگ‌تری نسبت به گذشته نشان دهد.

هر چند ارائه بسته مالی ۱.۸۵ هزار میلیارد یورویی کمیسیون اروپا امیدها را برای کاهش فشار رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا افزایش داده ولی به باور بسیاری از اقتصاددانان همچنان اعمال محرک‌های کوتاه مدت با قابلیت اثربخشی سریع توسط بانک مرکزی اروپا به عنوان یک سیاست همساز و مکمل ضروری است.

اما آنها برای تضمین موفقیت بانک مرکزی اروپا ۵ پیش‌شرط مهم مطرح کرده‌اند:

۱- افزایش خرید اوراق بدهی

اقتصاددانان انتظار دارند که برنامه خرید اضطراری اوراق بدهی بانک مرکزی اروپا که در حال حاضر ۷۵۰ میلیارد یورو است، ۵۰۰ میلیارد یوروی دیگر افزایش یابد.

۲- کاهش فشار بر بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا از دیر باز خواستار حمایت بیشتر دولت‌های اروپایی از رشد اقتصادی این اتحادیه بوده و اینک تصویب طرح پیشنهادی کمیسیون توسط پارلمان و دولت‌های اروپایی می‌تواند ضمن کاهش فشارها بر بانک مرکزی اروپا، این نهادی پولی را برای حمایت از اوراق قرضه چندملیتی منتشر شده توسط اتحادیه اروپا ترغیب کند.

۳- خرید اوراق قرضه شرکت‌ها

بسیاری از شرکت‌ها در طول دوران شیوع ویروس کرونا رتبه اعتباری خود را برای سرمایه‌گذاری از دست داده‌اند و بانک مرکزی اروپا برای نجات آنها و بر خلاف میل خود باید بخشی از اوراق قرضه منتشر شده توسط آنها را خریداری کند.

۴- تمرکز بیشتر بر روی نرخ تورم

کریستین لاگارد ، رئیس بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری میلادی بین ۸ تا ۱۲ درصد کاهش یابد. پیش‌بینی اولیه او ۵ تا ۱۲ درصد بود. با این حال او هنوز چشم‌اندازی از نرخ تورم در این منطقه ارائه نکرده، در صورتی که تضمین موفقیت اجرای برنامه محرک مالی بدون تمرکز همزمان بر رشد و تورم دشوار است.

۵- غلبه بر چالش دادگاه عالی آلمان

دادگاه قانون اساسی آلمان ماه مه گذشته با صدور حكمی بخشی از سیاست محرك پولی بانك مركزی اروپا را با عنوان برنامه خرید بخش عمومی(PSPP)، مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد. بر این اساس، بانک مرکزی اروپا تا ماه آگوست فرصت دارد تا ضمن توجیه موقعیت خود به خرید اوراق قرضه آلمان ادامه دهد و یا آن را به عنوان بخشی از سیاست تسهیل مقداری متوقف کند.

اقتصاددانان انتظار دارند بانک مرکزی اروپا بر استقلال و تعهد خود به تحقق اهداف برنامه‌های محرک پولی بیش از پیش تأکید کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس بانک مرکزی اروپا: عمق رکود اقتصادی سال ۲۰۲۰ کمتر از پیش‌بینی ژوئن خواهد شد

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا

جدال اتحادیه اروپا و ایکس بر سر تیک آبی؛ ایلان ماسک: کمیسیون اروپا را به دادگاه می‌کشم