Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میراث ۸ ساله دراگی برای بانک مرکزی اروپا؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده

میراث ۸ ساله دراگی برای بانک مرکزی اروپا؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنج‌شنبه و پس از هشت سال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی منطقه یورو و مقابله با تهدید رکود در آخرین جلسه سیاست‌گذاری هیات مدیره این بانک شرکت می‌کند و پس از حضور در کنفرانسی مطبوعاتی جای خود را به کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول می دهد.

آگهی

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنج‌شنبه پس از هشت سال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی منطقه یورو و مقابله با تهدید رکود در آخرین جلسه سیاست‌گذاری هیات مدیره این بانک شرکت کرد.

وی پس از حضور در یک نشست مطبوعاتی جای خود را به جانشین خود کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول داد.

آخرین بسته محرک مالی مصوب دوره ریاست آقای دراگی از یک ماه پیش به اجرا گذاشته شده است. این تازه‌ترین تلاش او برای تحریک تورم و مقابله با حاکم شدن رکود اقتصادی در منطقه یورو بود که در نشست روز پنج‌شنبه هیات مدیره بانک مرکزی بر ادامه اجرای آن تاکید شد.

کاهش نرخ بهره تا منفی نیم درصد و ادامه خرید اوراق قرضه و دارایی‌های مالی کشورهای منطقه یورو توسط بانک مرکزی اروپا دو محور اصلی این بسته محرک مالی است.

اما فارغ از گمانه‌زنی‌های برخی اقتصاددانان در مورد ناکافی بودن ابعاد این بسته برای اثرگذاری در سه سال آینده، این سوال مطرح است که میراث عملی و محقق شده سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی اروپا در دوره ریاست این اقتصاددان ایتالیایی چه بوده است؟

مدیریت بحران

آغاز ریاست ماریو دراگی در بانک مرکزی اروپا با تشدید بحران مالی و پولی در میان برخی اعضاء منطقه یورو گره خورد. او همانطور که وعده داده بود تمام تلاش خود را برای جلوگیری از متلاشی شدن منطقه پولی یورو انجام داد و در نهایت یونان، پرتغال، اسپانیا، ایرلند و ایتالیا پس از تحمل دوره ریاضت اقتصادی و حمایت پولی بانک مرکزی اروپا از مرحله بحرانی عبور کردند.

بدون تردید افزایش انضباط مالی دولت‌های عضو منطقه پولی یورو و مهار نسبی کسری بودجه و بدهی آنها از یادگارهای دوره ریاست آقای دراگی است.

انحراف تورم

مطابق داده‌های منتشر شده توسط یورواستات (اداره آمار کمیسیون اروپا)، آقای دراگی در مقایسه با دو رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا توفیق پایین‌تری در حصول به اهداف تعیین شده برای نرخ تورم منطقه یورو داشته است.

در حالی که هدف بانک مرکزی حفظ نرخ تورم منطقه یورو در آستانه ۲ درصد بوده، متوسط نرخ تورم این منطقه طی ۸ سال گذشته به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده و این نرخ در ماه سپتامبر گذشته به ۰.۸ درصد رسیده که پایین‌ترین رقم در سه سال گذشته به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که در دوره ریاست ژان کلود تریشه طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ متوسط نرخ تورم در منطقه یورو کمی بیش از ۲ درصد بود ولی این نرخ نوسان شدیدی را تجربه کرد. به طوری که پس از صعود به قله ۴ درصد در سال ۲۰۰۸ بلافاصه در سال ۲۰۰۹ به زیر صفر رسید. آقای تریشه، اقتصاددان فرانسوی، در حالی جای خود را به آقای دراگی داد که نرخ تورم منطقه یورو ۳ درصد بود.

در دوره ریاست ۵ ساله ویم دویسنبرگ نیز متوسط نرخ تورم منطقه یورو ۲ درصد بود و او موفق شد نرخ حدود صفر درصدی سال ۱۹۹۹ را ظرف یکسال به آستانه ۲ درصد برساند.

توزیع پول ارزان

کاهش نرخ بهره، خرید ارواق قرضه دولت‌های عضو منطقه یورو و نیز کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها مجموعه ابزارهایی بوده که بانک مرکزی اروپا در دوره ریاست آقای دراگی به طور مستمر در پیش گرفته است.

این سیاستی است که با هدف افزایش رشد اقتصادی را از طریق توزیع پول ارزان به منظور تحریک تقاضا دنبال شده است. ولی منتقدان آقای دراگی معتقدند که محافظه کارانه‌تر شدن تعیین ابعاد آن موجب شده تا کارآمدی توزیع پول ارزان در سال‌های اخیر کاهش یابد.

چشم‌انداز نگران کننده

بر پایه اعلام کمیسیون اروپا تحت تاثیر تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین و اتحادیه اروپا و نگرانی‌های موجود در مورد سرنوشت برکسیت، شاخص اعتماد مصرف کنندگان در ماه سپتامبر گذشته به پایین‌ترین حد در ۹ ماه گذشته رسیده و روند نزولی شاخص مدیران خرید نیز نشان می‌دهد که اقتصاد منطقه یورو در سه ماه چهارم سال میلادی جاری در آستانه رکود قرار خواهد گرفت.

بنابراین با وجود تمام تلاش‌هایی که ماریو دراگی برای حفظ منطقه یورو انجام داد و موفقیت‌هایی که در نجات اعضاء بحران‌زده اتحادیه پولی یورو، برقراری انضباط مالی و کاهش کسری بودجه برخی اعضاء کسب کرد، او در حالی کرسی ریاست بانک مرکزی اروپا را ترک می‌کند که سایه رکود همچنان بر منطقه یورو سنگینی کرده و سیاست‌های انبساطی او هنوز اثری جدی از خود بروز نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای اعتماد سنای ایتالیا به دولت دراگی؛ عزم رم برای بازسازی اقتصادی و نزدیکی به آمریکا

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟