Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رای اعتماد سنای ایتالیا به دولت دراگی؛ عزم رم برای بازسازی اقتصادی و نزدیکی به آمریکا

Yara Nardi
Yara Nardi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماریو دراگی اعلام کرد که دولتش طرفدار اتحادیه اروپا و طرفدار آمریکاست و بر همین اساس نیز روابط بین‌المللی خود را تقویت خواهد کرد. این موضع‌گیری جدید را می‌توان یکی از تمایزات اصلی دولت او با دولت جوزپه کونته دانست که جنبش عوام‌گرای پنج ستاره نفوذ بسیاری در آن داشت.

آگهی

سنای ایتالیا چهارشنبه شب با ۲۶۲ رای موافق، ۴۰ رای مخالف و ۲ رای ممتنع به دولت ماریو دراگی، نخست‌وزیر جدید ایتالیا رای اعتماد داد.

آقای دراگی که سابقه ریاست بر بانک مرکزی اروپا را نیز در کارنامه دارد، در جریان نشست سنا متعهد شد تا هر کاری لازم باشد برای خروج ایتالیا را از وضعیت بحرانی کنونی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا انجام دهد و اقتصاد این کشور را با هدف رسیدن به وضعیتی پایدار و مناسب برای نسل‌های بعد، بازسازی کند.

انتظار می‌رود روز پنج شنبه نیز آقای دراگی بتواند رای اعتماد مجلس نمایندگان ایتالیا را کسب کند؛ بویژه آنکه اعضای دولت او، متشکل از نیروهای سیاسی و تکنوکرات، از میان افرادی وابسته به طیف وسیعی احزاب و گروههای مختلف سیاسی این کشور انتخاب شده‌اند.

او در جریان سخنرانی خود در سنا، تاکید کرد که اکنون فرصت نادری برای بازسازی و تجدید حیات اقتصادی ایتالیا بوجود آمده و ضروری است برای رسیدن به این هدف، قانونگذاران در هر دو مجلس این کشور از دولت حمایت کنند.

او تاکید کرد که «در حال حاضر، وحدت یک گزینه نیست؛ بلکه یک الزام است.»

آغاز به کار دولت او در زمانی است که ایتالیا بیش از هر کشوری در اروپا (به استثنای بریتانیا) از شیوع کرونا آسیب دیده است. تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و ۹۴ هزار و ۵۴۰ نفر نیز در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

ماریو دراگی اعلام کرد که در وضعیت کنونی، اولویت اصلی دولت او مبارزه با همه‌گیری کرونا است و بر این اساس قصد دارد در کنار تقویت سیستم بهداشتی عمومی، توان نیروهای مسلح را نیز برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون ملی به کار بگیرد.

او در حوزه اقتصادی نیز اعلام کرد که اکنون فرصتی بی‌سابقه در اختیار کشور قرار گرفته تا با استفاده از مبلغ بیش از ۲۰۰ میلیارد یوروی صندوق احیای اتحادیه اروپا، ایتالیا بار دیگر خود را از نو بسازد. او وعده داد که به زودی مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی از جمله بازنگری گسترده در سیستم مالیات بر درآمد را آغاز کند.

ماریو دراگی همچنین اعلام کرد که دولتش طرفدار اتحادیه اروپا و آمریکاست و بر همین اساس نیز روابط بین‌المللی خود را به ویژه با فرانسه و آلمان تقویت خواهد کرد. این موضع‌گیری جدید را می‌توان یکی از تمایزات اصلی دولت او با دولت جوزپه کونته دانست که جنبش عوام‌گرای پنج ستاره نفوذ بسیاری در آن داشت.

دولت کونته در سال ۲۰۱۹ میلادی اولین کشور عضو گروه۷ محسوب می‌شد که به پروژۀ بلندپروازانه راه ابریشم جدید چین یا همان طرح «یک کمربند و یک راه» پیوست.

ایتالیا در میان کشورهای اروپایی یکی از بدسابقه‌ترین کشورها در موضوع استفاده از منابع مالی پرداخت شده از سوی اتحادیه اروپا است و امید می‌رود ماریو دراگی بتواند به این شیوۀ ادارۀ کشور پایان دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میراث ۸ ساله دراگی برای بانک مرکزی اروپا؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده

راز طعم و بی‌رقیبی پیتزای ناپلی

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند