«سوپر ماریو» سوگند یاد کرد؛ چالش‌های پیش‌روی دولت دراگی در ایتالیا چیست؟

ماریو دراگی و سرجیو ماتارلا
ماریو دراگی و سرجیو ماتارلا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر جدید ایتالیا بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ رئیس بانک مرکزی اروپا بود. رسانه‌ها به دلیل نقش ماریو دراگی در جریان بحران بدهی‌های حوزه پولی یورو در سال ۲۰۱۲ به او لقب «سوپر ماریو» داده بودند.

ماریو دراگی، نخست وزیر جدید ایتالیا روز شنبه در برابر سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری این کشور به عنوان رئیس دولت آینده سوگند یاد کرد.

آگهی

رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا در مراسم تحلیف خود که در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد وعده داد که به جمهوری ایتالیا «وفادار» خواهد بود. کمک به خروج ایتالیا از بحران شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن مهمترین چالش پیش روی دولت جدید خواهد بود.

ماریو دراگی روز جمعه اعلام کرده بود که از حمایت سیاسی لازم برای تشکیل دولت آینده برخوردار است. او قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه آینده برای کسب رای اعتماد به ترتیب در مجلس سنا و مجلس نمایندگان حضور پیدا کند.

جوزپه کنته، نخست وزیر سابق ایتالیا روز ۲۶ ژانویه (هفت بهمن) به دنبال فروپاشی دولت ائتلافی خود مجبور به کناره گیری از ریاست دولت شد. دانیله فرانکو، از چهره های نزدیک به ماریو دراگی در دولت جدید ایتالیا به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شده است. از وی به عنوان یکی از مهمترین کارشناسان در زمینه اداره بودجه عمومی در ایتالیا یاد می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتصاب دانیله فرانکو به وزارت اقتصاد مهمترین تغییر در پست های کابینه ایتالیا است زیرا ماریو دراگی اکثر وزرای دولت قبلی را در سمت خود ابقاء کرده است. به این ترتیب لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره به فعالیت خود در سمت وزارت خارجه ادامه خواهد داد. لوچانا لامورجزه نیز مقام خود به عنوان وزیر کشور را در دولت ماریو دراگی حفظ کرده است.

نخست وزیر جدید ایتالیا بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ رئیس بانک مرکزی اروپا بود. رسانه ها به دلیل نقش ماریو دراگی در جریان بحران بدهی های حوزه پولی یورو در سال ۲۰۱۲ به او لقب «سوپر ماریو» داده بودند.

چالش‌های پیش روی ماریو دراگی چیست؟

تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در جریان همه گیری بیماری «کووید ۱۹» در ایتالیا جان خود را از دست داده اند. از سوی دیگر ایتالیا سال گذشته میلادی یکی از شدیدترین سقوط های سطح تولید ناخالص داخلی در بین کشورهای حوزه پولی یورو را تجربه کرد. تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۹ درصد کاهش یافت.

ایتالیا قرار است در چهارچوب طرح کمک اقتصادی اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد کشورهای عضو ۲۰۰ میلیارد یورو کمک مالی دریافت کند. دولت جدید برای بهره مند شدن از این کمک تا پایان ماه آوریل (اواسط اردیبهشت) برای ارائه طرح مخارج عمومی به اتحادیه اروپا فرصت دارد.

از سوی دیگر ماریو دراگی مانند اکثر روسای دولت در ایتالیا برای حفظ دولت ائتلافی خود تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۳ راه دشواری در پیش دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ایتالیا؛ دو سوم آراء سفید بود

بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کونته در آستانه استعفا

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا