Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کونته در آستانه استعفا

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران سیاسی در ایتالیا باعث شده تا رسانه‌های ایتالیایی از احتمال استعفای جوزپه کونته از سمت نخست‌وزیری خبر دهند. آقای کونته که هفته گذشته توانست با اکثریتی ضعیف از مجلس سنا رای اعتماد بگیرد، حالا کار سختی برای حفظ دولتش در پیش دارد.

آگهی

روزنامه‌های ایتالیایی روز دوشنبه ۲۵ ژانویه گزارش دادند که جوزپه کونته، نخست‌وزیر این کشور به استعفا نزدیک است.

دولت آقای کونته که چند روز پیش در رای‌گیری مجلس سنا توانست با اکثریتی بسیار ضعیف، بار دیگر از این مجلس رای اعتماد بگیرد حالا در شکننده‌ترین حالت ممکن قرار دارد.

کونته امیدوار است با استعفا از سمت خود بتواند دولت جدیدی را تشکیل دهد که بر حمایت بیشتری از مجلس سنا استوار باشد.

روزنامه ریپوبلیکای ایتالیا در گزارشی در این خصوص به نقل از کونته می‌نویسد: «هدف من یافتن توافقی است که بتواند دیدگاه سیاسی روشنی را برای اداره کشور فراهم سازد.»

این گزارش می‌افزاید که احتمالا کونته روز سه‌شنبه استعفای خود را به رئيس جمهوری تحویل خواهد داد و سپس ترتیب تشکیل یک ائتلاف تازه را می‌دهد که در آن از حمایت پررنگ‌تر مجلس سنا برخوردار باشد.

دفتر نخست‌وزیری ایتالیا هنوز هیچ واکنشی به این گمانه‌زنی‌ها نداشته است.

اوایل ماه جاری میلادی پس از آنکه ماتئو رنتزی، رهبر پیشین حزب دموکرات ایتالیا که سابقه نخست‌وزیری در این کشور را نیز در کارنامه دارد حزب جدید‌التاسیس خود یعنی «زنده‌باد ایتالیا» را از کابینه ائتلافی کونته بیرون کشید، دولت ایتالیا در آستانه سقوط قرار گرفت. آقای رنتزی از نحوه مدیریت کونته در خصوص کمک‌های ۲۰۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای بیماری کووید-۱۹ ناراضی است.

با این وضعیت کار برای کونته بسیار دشوار شده است، او هرچند توانست در مجلس سنا ۱۵۶ رای مثبت در مقابل ۱۴۰ رای منفی کسب کند و همچنان دولت خود را سر پا نگه دارد، اما برای کسب اکثریت قاطع به ۱۶۱ رای نیاز داشت. بر همین اساس دولت او شدیدا در هفته‌ها و ماه‌های آینده شکننده خواهد بود و سقوط دور از انتظار نیست.

کونته همین حالا هم با کمک برخی از سناتورهایی که در ائتلاف او حضور ندارند، نظیر چند نماینده از حزب دست راستی سیلویو برلوسکونی و چند سناتور حزب ماتئو رنزی توانسته سر پا بماند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد این حمایت موردی به راهبردی بلندمدت تبدیل شود.

او حالا برای تصویب هر دستور کار سیاسی گام‌هایی لرزان خواهد داشت و به سختی می‌تواند رضایت مجلس سنا را کسب کند.

نخست‌وزیر ایتالیا در روزهای اخیر به نمایندگان مجلس و سناتورهای مستقل پیشنهاد همکاری داده است اما تعداد کمی از آنها به کونته پاسخ مثبت داده‌اند.

روزنامه کوریره دلاسرا ایتالیا گزارش داد که کونته به رنتزی پیشنهاد داده است مجددا به ائتلاف بازگردد تا دولت «امنیت ملی» را که با حمایت برخی از سیاستمداران راست میانه همراه خواهد بود، تشکیل دهند.

Yara Nardi/AP
متئو سالوینی در حال گفتگو با دیگر سناتورهای مجلس ایتالیاYara Nardi/AP

این گزارش همچنین می‌افزاید کونته قصد دارد با استعفا به نمایندگان مجلس و سنا فشار وارد کند تا برای تشکیل ائتلاف با او همکاری کنند. در غیر این صورت بن‌بست سیاسی و انتخابات زودرس در پیش خواهد بود.

با این حال اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد و کونته نتواند ائتلاف تازه‌ای تشکیل دهد، کار برای او بسیار دشوار خواهد شد و ایتالیا وارد دور تازه‌ای از بی‌ثباتی سیاسی خواهد شد. در آن صورت تنها راه‌حل خروج از این وضعیت، برگزاری انتخابات زودهنگام و دو سال زودتر از موعد تعیین شده است. اتفاقی که می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت راست‌گرایان افراطی همچون ماتئو سالوینی به صحنه اصلی قدرت در این کشور شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سوپر ماریو» سوگند یاد کرد؛ چالش‌های پیش‌روی دولت دراگی در ایتالیا چیست؟

جوزپه کونته از سنای ایتالیا هم رأی اعتماد گرفت

دولت ایتالیا از مجلس نمایندگان رأی اعتماد گرفت اما رأی سنا در پیش است