انتخابات محلی ایتالیا؛ ماتئو سالوینی در کلیدی‌ترین منطقه شکست خورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
انتخابات محلی ایتالیا؛ ماتئو سالوینی در کلیدی‌ترین منطقه شکست خورد
Copyright  Stefano Cavicchi/LaPresse via AP

ناکامی ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی «لگا» در کسب رای لازم در منطقۀ «امیلیا رومانیا» آرامش را بار دیگر به ائتلاف شکنندۀ دولت ایتالیا بازگرداند.

انتخابات محلی روز یکشنبه در حالی برگزار شد که هم حزبی‌های آقای سالوینی امیدوار بودند برای منطقۀ ثروتمند «امیلیا رومانیا» در شمال ایتالیا که برای دهه‌ها در اختیار چپ‌های این کشور بود، سرنوشت سیاسی متفاوتی رقم بزنند و علاوه بر تحکیم موقعیت خود، راه را برای بازگشت آقای سالوینی به قدرت هموار کنند.

شمارش آراء این انتخابات نشان داد که با وجود تبلیغات گسترده‌ای که آقای سالوینی از ابتدای سال جاری میلادی در این منطقه انجام داده بود، درنهایت استفانو بوناچینی، فرماندار فعلی این منطقه و عضو حزب دموکرات (چپ میانه) ۵۱.۴٪ درصد از آراء را از آن خود کرده و در مقابل لوسیا بورگونزونی، نامزد راست حزب «لگا» تنها ۴۳.۶ درصد از آراء را صاحب شده است.

اعلام نتایج این انتخابات باعث شد که ارزش اوراق قرضه دولتی ایتالیا که در سه ماهۀ گذشته به پایین‌ترین نرخ خود در یکسال گذشته رسیده بود، بار دیگر با افزایش امید به ثبات دولت ایتالیا فزونی یابد.

اگرچه حتی با پیروزی آقای سالوینی در این انتخابات نیز دولت مجبور به استعفا نبود، اما پس از هشت پیروزی پیاپی در انتخابات منطقه‌ای، پیروزی دیگری این‌بار در منطقۀ کلیدی «امیلیا رومانیا» ائتلاف حاکم را بشدت تحت فشار قرار می‌داد.

آقای سالوینی اعلام کرد که با وجود این شکست، دست از تلاش برنخواهد برداشت و تلاش‌هایش را برای پیروزی در دیگر انتخابات محلی سال جاری، از کامپانیا در جنوب غرب این کشور گرفته تا ونتو در شمال شرق افزایش خواهد داد.