Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاهش دسته‌جمعی ارزش پول اقتصادهای نوظهور

کاهش دسته‌جمعی ارزش پول اقتصادهای نوظهور
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی کاهش ۱.۲ درصدی ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا، شاخص ارز اقتصادهای نوظهور نیز همزمان با نزول ارزش برابری یوان چین، پزو آرژانتین و روبل روسیه افت کرد.

آگهی

نرخ برابری لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در جریان مبادلات روز چهارشنبه بازارجهانی ارز ۱.۲ درصد کاهش یافت. این کاهش بخشی از رشد ۸.۲ درصدی نرخ برابری لیر ترکیه طی روزهای اخیر را خنثی کرد.

اخیرا بانک های محلی ترکیه تلاش هایی را برای تقویت ارزش پول رایج این کشور آغاز کرده بودند. با این حال، افت قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سهام ترکیه موانع از ادامه تقویت ارزش برابری لیر در مقابل دلار شد.

به باور کارشناسان، موج تازه افت ارزش برابری لیر و کاهش بازدهی اوراق قرضه که از روز جمعه بازارهای مالی ترکیه را فرا گرفته تحت تاثیر پیش‌بینی‌ها از نتایج انتخابات محلی در این کشور است.

به همین دلیل، شاخص ارز اقتصادهای نوظهور نیز روز چهارشنبه ۱ دهم درصد کاهش یافت. رخدادی که موجب کاهش جزئی شاخص‌ها در بورس‌های بین‌المللی شد.

بیشتر بخوانید:ترکیه؛‌ ویلاهای لوکسی که در اثر رکود اقتصادی خالی مانده‌اند

در همین حال، سود بخش صنعت چین به پايین‌ترین میزان از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون رسیده، امری که موجب تضعیف ارزش برابری یوان در برابر دلار شده است.

با این وجود، خوش‌بینی نسبت به آینده به واسطه رشد حمایت‌های دولتی، موجب شده تا قیمت سهام برخی شرکت‌های محلی در بورس شانگهای افزایش یابد.

اما شرایط در روسیه به گونه‌ای دیگری است. همزمان با انتشار گزارش افزایش ریسک اقتصاد روسیه، ارزش برابری روبل در مقابل دلار آمریکا ۳ دهم درصد افت کرد و بازارهای سهام این کشور نیز به افت شاخص‌ها تن دادند.

در آرژانتین نیز سیاست بر اقتصاد سایه افکنده است. نگرانی‌ها در مورد بازگشت کریستینا کریشنر به قدرت، باعث شده تا از هم اکنون ارزش پزو سیر نزولی به خود بگیرد. در حالی که انتخابات آتی این کشور اواخر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد، روند رو به رشد نرخ تورم آرژانتین نیز بر سرعت افت ارزش پول این کشور افزوده است.

همچنین ارزش برابری راند آفریقای جنوبی نیز ۲ دهم درصد کاهش یافت و با وجود رشد ۷ دهم درصدی شاخص بورس این کشور، سطح قیمت‌ها در بازارمالی آفریقای جنوبی در پایین‌ترین حد یک ماه گذشته قرار دارد.

فورینت مجارستان، اقتصاد نوظهور اروپایی نیز با وجود اظهارات نامزد احراز سمت رئیس کلی بانک مرکزی این کشور در مقابل یورو حدود ۴ دهم درصد کاهش یافت. رئیس کلی بانک مرکزی آینده مجارستان گفته بود که اقتصاد این کشور تحت فشار شدید تورم قرار ندارد. اظهار نظری که گویا از سوی بازارهای مالی چندان قابل باور نبود.

بیشتر بخوانید:هشدار صندوق بین المللی پول نسبت به تبعات جنگ تجاری چین و آمریکا

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستانی برزیل: میشل تمر رهبر باند اختلاس و پولشویی بود

تظاهرات معترضان به جهانی‌سازی در آرژانتین

کاهش مجدد ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا