Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله بانک مرکزی به نرخ بازار آزاد؛ دلار به مرز ۱۴ هزارتومان رسید

حمله بانک مرکزی به نرخ بازار آزاد؛ دلار به مرز ۱۴ هزارتومان رسید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعقیب و گزیر نرخ رسمی دلار و نرخ بازار آزاد روز یکشنبه نیز ادامه یافت و در پی جهش یکهزار تومانی نرخ رسمی، بهای دلار آزاد ساعاتی به بالای ۱۴ هزارتومان رسید.

آگهی

تعقیب و گزیر نرخ رسمی دلار و نرخ بازار آزاد روز یکشنبه نیز ادامه یافت و در پی جهش یکهزار تومانی نرخ رسمی، بهای دلار آزاد ساعاتی به بالای ۱۴ هزارتومان رسید.

با آغاز داد و ستدهای روز یکشنبه بازار ارز ایران، نرخ فروش هر دلار از سوی صرافی‌های بانکی و مجاز بانک مرکزی در مقایسه با روز شنبه، یکهزار و ۱۵۰ تومان افزایش یافت. عرضه دلار ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومانی بر مبنای نرخ میانگین معاملات سامانه رسمی سنا در حالی آغاز شد که صف متقاضیان دریافت سهمیه سالانه ۲ هزار یورویی در مقابل صرافی‌های بانک‌ها طولانی‌تر از روز شنبه شده بود.

طی معاملات روز شنبه بازار آزاد ارز ایران، با ثبت نرخ ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی دلار، حاشیه سود فروش هر دلار سهمیه‌ای در بازار آزاد به یکهزار و ۲۰۰ تومان رسید. رخدادی که موجب افزایش طول صف‌های دریافت ارز سهمیه‌ای متقاضیان حقیقی مقابل بانک‌ها شده بود.

بنابراین بانک مرکزی روز یکشنبه برای غلبه بر رشد فزاینده تقاضای افراد حقیقی و از بین بردن حاشیه سود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتومانی خرید و فروش ارز سهمیه‌ای، نرخی نزدیک به نرخ آزاد ارز را نشانه گرفت. اقدامی که ابتدا موجب صعود نرخ آزاد دلار تا ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان شد ولی در انتهای مبادلات روز یکشنبه این نرخ به محدوده ۱۳ هزار و ۹۵۰ تا ۱۴ هزارتومان بازگشت.

بیشتر بخوانید:جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است

همچنین نرخ فروش هر یورو در بازار آزاد تهران با ۳۰۰ تومان افزایش در مقایسه با روز شنبه به ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا و به دلیل رشد قیمت دلار، بهای هر قطعه تمام سکه طلا با کمتر از یکصدهزار تومان افزایش نسبت به روز شنبه به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزارتومان نزدیک شد.

نرخ فروش دلار آزاد در آغاز بهمن ماه ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود. بهای ۱۴ هزارتومانی دلار بالاترین نرخ بازار از آبان ماه گذشته تاکنون به شمار می‌رود.

البته نرخ دلار آزاد در هفته نخست مهرماه گذشته با ثبت رکوردی تاریخی از ۱۹ هزار تومان گذشت ولی هفتاد روز بعد تا سطح ۱۰ هزارتومان کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:ادامه صعود آزاد دلار؛ قیمت سکه به قله سه ماه گذشته رسید

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود دوباره دلار و سکه؛ یورو ۱۵ هزارتومان شد

افزایش قیمت خودرو در ایران؛ گفتگو با کارشناسان خودروسازی و اقتصاد

دستور رهبر ایران برای تقویت ریال؛ دلار بانکی از مرز ۱۱ هزارتومان عقب نشست