دستور رهبر ایران برای تقویت ریال؛ دلار بانکی از مرز ۱۱ هزارتومان عقب نشست

دستور رهبر ایران برای تقویت ریال؛ دلار بانکی از مرز ۱۱ هزارتومان عقب نشست
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی اعلام دستور رهبر ایران به بانک مرکزی برای تقویت ارزش اریال، صرافی بانک ملی برای اولین بار طی ۱۳۰ روز گذشته نرخ دلار را به کمتر از ۱۱ هزارتومان رساند.

آگهی

در پی اعلام دستور رهبر ایران به بانک مرکزی برای تقویت ارزش ریال، صرافی بانک ملی برای اولین بار طی ۱۳۰ روز گذشته نرخ دلار را به کمتر از ۱۱ هزارتومان کاهش داد.

ادامه روند نزولی قیمت ارز طی دو ماه گذشته در شرایطی ادامه دارد که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه اعلام کرد که علی خامنه ای، رهبر ایران پیشتر از این بانک خواسته تا ارزش برابری ریال را در مقابل دلار آمریکا تقویت کند.

بر همین اساس، صرافی بانک ملی روز دوشنبه نرخ دلار را به ۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان کاهش داد. این نرخ روز یکشنبه ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان بود. در همین حال نرخ دلار در بازار آزاد تهران نیز با ۲۰۰ تومان کاهش نسبت به روز یکشنبه به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت تا همچنان دلار آزاد برای عقب‌نشینی از مرز ۱۱ هزارتومان مقاومت کند.

نرخ دلار برای اول بار در جریان معاملات روز هفتم مرداد ماه گذشته از مرز ۱۱ هزارتومان عبور کرده بود و در هفته اول مهرماه گذشته رکورد تاریخی ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومانی را ثبت کرد.

بیشتر بخوانید:دلار در سراشیبی؛ سقوط بورس تهران مقدمه جهش دوباره ارز است؟

بانک مرکزی ایران طی دو ماه گذشته سعی کرده با کاهش سرعت گردش ریال از طریق محدودسازی تراکنش‌های بانکی، حجم معاملات بازار آزاد ارز ایران را کاهش دهد و با عرضه محدود و مستمر ارز توسط صرافی بانک‌ها صادرکنندگان و دارندگان پس‌اندازهای ارزی را ترغیب به عرضه کند.

همزمان قوه قضائیه و پلیس ایران با تشدید برخورد با فعالان عمده بازار ارز از جمله اعدام دو تن از فروشندگان ارز سعی کرده تا جو امنیتی را در بازار آزاد ارز ایران حاکم کند.

با این وجود برخی فعالان بازار ارز معتقدند، استمرارعرضه صرافی بانک‌ها در میان‌مدت و تحت تاثیر شرایط نزول قیمت جهانی نفت و تحریم خرید نفت توسط آمریکا دشوارتر خواهد شد و همین امر موجب شده تا انتظارات بازار ارز همچنان صعودی باقی بماند.

بیشتر بخوانید:ادامه روند کاهشی قیمت دلار در ایران؛ آیا سیاست‌های دولت ارز را ارزان کرده؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله بانک مرکزی به نرخ بازار آزاد؛ دلار به مرز ۱۴ هزارتومان رسید

فرمانده پلیس تهران: ۱۹۰ دلال ارز در زندان هستند

صعود دلار و سکه به اوج قیمت دو ماه گذشته