Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

داووس ۲۰۱۸؛ سایه خطرهای ژئوپلیتیک بر رشد اقتصاد جهانی

داووس ۲۰۱۸؛ سایه خطرهای ژئوپلیتیک بر رشد اقتصاد جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

رهبران سیاسی و اقتصادی جهان امسال در مجمع جهانی اقتصاد داووس حضور دارند. آنها در لابلای خبرهای خوب مربوط به رشد اقتصادی، با هشدارهای مربوط به چالش های متعدد جهانی نیز روبرو هستند.

پیش بینی رشد اقتصادی همزمان در بسیاری از کشورها، لبخند را به چهره رهبران اقتصادی حاضر در مجمع جهانی اقتصاددر داووس آورده است. طبق پیش بینی ها، احتمال وقوع دوباره رکود اقتصادی پایین است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«اشتباهات سیاسی می تواند رشد اقتصاد جهان را با مشکل روبرو کند»

صندوق بین المللی پول تخمین می زند که سال ۲۰۱۸ شاهد رشد اقتصادی ۳.۹ درصد باشیم. البته به گفته برخی از کارشناسان تنها چهار اقتصاد در سراسر جهان به این هدف دست می یابند.

نریمان بهروش اقتصاددان ارشد شرکت مشاور IHS می گوید: «به نظر من اقتصاد جهانی اگر به حال خودش گذاشته شود مشکلی پیش نخواهد آمد. چیزی که می تواند پیش بیاید به نظر من اشتباهات سیاسی است مثلا حمایت از صنایع داخلی در ایالات متحده یا ترس بانکهای مرکزی و فشار بیش از حد بر ترمز اقتصادی یا سوء مدیریت بدهیها در چین. اینها می تواند رشد اقتصاد جهان را با مشکل مواجه کند. در غیر این صورت رشد فعلی اقتصادی می تواند یکسال و شاید دو سال دیگر ادامه داشته باشد.»

این چشم انداز مثبت می تواند نویددهنده افزایش دستمزدها و کاهش بیشتر میزان بیکاری و مدیریت بهتر بعضی از عوامل قدیمی به وجود آورنده بحران های مالی مثل وام های بد و کسری بودجه، باشد.

Look who is coming to #Davos2018#wef ?? pic.twitter.com/jFE0Pf0Bku

— Trevor Ncube (@TrevorNcube) January 21, 2018

الگوهای جدید برای رشد اقتصادی پایدار

درست است که سرمایه گذارها خوشحال هستند اما باید احتیاط کنند. ابرهای تیره و تار بی ثباتی ژئوپولیتیک از یک سو، و نگرانیهایی ناشی از وقوع جنگهای جدید می تواند خیلی سریع بر پیش بینی های خوشبینانه رشد اقتصادی سایه بیندازند.

در آشفتگی ها و تغییرات جهان که بسرعت پیش می رود، اقتصاد دانان در مجمع جهانی اقتصاد بدنبال الگوهای جدید برای رشد اقتصادی پایدار هستند.

ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز در محل مجمع جهانی اقتصاد با لی هوال، گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: در حال حاضر تصویری مثبت از اقتصاد جهان را پیش رو داریم. از سوی دیگر چالشهای کلیدی هم در جهان وجود دارد که باید راه حلی برایشان پیدا کنیم. خلاصه ای از وضعیت کنونی را برای ما ترسیم کنید.

لی هوال: «به طور خلاصه اینطور به نظر می رسد که رشد اقتصادی دست کم به سطوحی باز می گردد که قبل از بروز بحران بزرگ مالی شاهد بودیم و چند نفر، مثلاً، کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین المللی پول، گفته اند که “وقتی هوا آفتابی است باید سقف خانه را تعمیر کرد” فکر می کنم منظور از تغییرات ساختاری رشد اقتصادی تداوم پذیر وفراگیرتر باشد. به نظرم در گذشته موضوع را اینطور نگاه نمی کردیم. فراگیر بودن به این معنی است که فقط رشد ناخالص ملی مهم نیست و باید دید درآمد خانواده ها چه تحولی پیدا می کند و آیا بر تعداد افراد طبقه متوسط افزوده می شود یا نه.»

وی می افزاید: «نکته دوم به تداوم رشد اقتصادی و اثر تغییرات آب و هوایی مربوط می شود چون می خواهیم مطمئن باشیم عوامل خارجی دیگری به وجود نمی آوریم که بر رشد اقتصادی تأثیر منفی بگذارد. منظورم این است که باید افزایش دما را به دو درجه محدود کنیم و این چالشی بزرگ است که نیاز به تغییرات ساختاری دارید و چیزی نیست که تغییرات دوره ای داشته باشد.

It's that very special time of year when the global elite gathers to push the rhetorical frontiers of neoliberal hokum into new realms previously thought unreachable. #Davos2018pic.twitter.com/cOp2GSfBYk

— Luke Savage (@LukewSavage) January 22, 2018

بیشتر بخوانید:داووس ۲۰۱۸؛ از تلاش برای جلوگیری از تکرار رکورد اقتصادی تا مبارزه با شکاف جنسیتی

یورونیوز : مجمع جهانی اقتصاد بدنبال الگوهای جدید برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار است. سوال سختی است اما می توانید با مثال برای ما توضیح دهید که این مدلها چگونه کار می کند.

لی هاول: «خوب فکر کنم ساده ترین راه برای فهم مدلهای اقتصادی این است که چیزی را که نتوانید بسنجید، نمی توانید اداره کنید. بنابراین باید نحوه ای که موفقیت (اقتصادی) را می سنجیم، تغییر دهید. مثلا به این نکته توجه کنید که اگر هدفتان صرفاً این است که تولید ناخالص ملی افزایش یابد آیا می توانید در باره ایجاد شغل هم در بافت تولید ناخالص ملی چیزی بگویید؟ اگر بخواهید چنین کنید باید شاخص ها را تغییر داد. همینطور فکر می کنم که اکنون همه می دانند نابرابری دستمزدها یکی از نگرانی های بارز است و چالشی ساختاری به حساب می آید. و البته راه های مختلفی برای اندازه گرفتن این نابرابری وجود دارد اما در هر صورت باید معیاری در دست داشته باشید تا بتوانید بگویید این نابرابری را تغییر داده اید. نابرابری جنسیتی هم وضعیت مشابهی دارد. جنسیت هم در برابری دستمزدها مطرح است اما جنبه دیگری هم دارد که به میزان مشارکت در اقتصاد مربوط می شود و اگر نتوانید این میزان مشارکت را به اندازه در آورید نخواهید توانست مشاهده کنید که پیشرفتی در این زمینه وجود داشته است. اما قبل از هر چیز باید در این باره گفتگو کنید که چه چیزی است که می خواهید اندازه بگیرید و هدفتان در ارتباط با چیزی که اندازه می گیرید چیست.»

چه تهدیدهایی برای اقتصاد جهانی وجود دارد؟

یورونیوز: به نابرابری اشاره کردید و اگر به ارقام رشد اقتصادی امسال توجه کنیم می بینیم که تهدیدهای مهمی وجود دارد که ممکن است باعث توقف رشد شود. از نظر شما سه تهدید مهمی که می تواند باعث خرابی اوضاع اقتصادی شود کدام هاست؟

لی هاول: «از سه خطری که بهبود اقتصادی را تهدید می کند چیزی که بیش از هر چیز دیگر نیاز به بازنگری و تحقیق و تفحص دارد، خطرهای ژئوپولیتیک است. منظورم این است که بهبود اوضاع اقتصادی به صلح و ثبات نیاز دارد اما در این روزگار نمی توان مطمئن بود که صلح و ثبات همیشه وجود خواهد داشت. هر روز در باره تهدیدهای بالقوه گسترش سلاح های هسته ای و درگیری های مختلف در سراسر جهان که می تواند پای قدرتهای بزرگ منطقه ای را به میان بکشد، چیزهایی می شنویم. بنابراین فکر می کنم جنبه ژئو پولیتیک خیلی واقعی است، ولی فکر نمی کنم که این مشکلات بتواند بهبود وضعیت اقتصادی جهان را متوقف کند. بخش دوم باید این نکته باشد که رشد اقتصادی باعث ایجاد شغل می شود، و به این شکل که به موضوع نگاه کنیم مردم بخشی از این طبقه متوسط هستند. اما این بخش دوم واقعا نوع واکنش سیاسی است که لزوماً به ژئوپولیتیک مربوط نمی شود و به این مربوط می شود که در بیشتر اقتصادها نظر مردم اهمیت دارد.

رییس مجمع جهانی اقتصاد داووس می افزاید: «بیشتر اقتصادهایی که شما با آنها آشنا هستید و آنها را پوشش خبری می دهید مربوط به جاهایی هستند که رأی دهندگان می توانند باعث تغییر سیاست اقتصادی شوند. نکته سوم البته تمایل به حمایت از صنایع داخلی است. فکر می کنم که نیازی واقعی وجود دارد که به مشکلات کسانی توجه شود که در اثر تغییرات ساختاری برای رسیدن به تجارت آزادتر و بازتر، بیشترین میزان فشارهای اقتصادی را متحمل شده اند. اما باید به این هم توجه کنیم که چه گره هایی را باز می کنیم چون ممکن است باز کردن این گره ها عواقب ناخواسته داشته باشد.»

آگهی

بیشتر بخوانید: نشست داووس در سایه چشم انداز مثبت اقتصادی؛ رشد قابل توجه برای آسیا و اروپا

«هدف شرکت کنندگان در داووس ۲۰۱۸، دستیابی به دیدگاه مشترک در جهان چند پاره است»

یورونیوز: خوب پس دوست دارید امسال در داووس به چه هدف هایی برسید؟ فهرست میهمانان شما حیرت انگیز است، انتظار دارید با این همه میهمان مهم به چه نتایج مهمی دست پیدا کنید؟

لی هاول : «فکر می کنم مهمترین نکته این است که در جهانی چندپاره دیدگاه مشترکی پدید بیاید. باید درباره شکافهای موجود که برخی سیاسی و برخی ژئوپولیتیک است رو راست بود و پذیرفت که یافتن راه حل لازم است. بنابراین برای پاسخ به سؤال شما باید گفت که اول باید به همه فرصت داده شود که نظرشان را در باره وضعیت جهان بیان کنند تا بتوانیم به تشخیص درستی از مسائل برسیم؛ و سپس باید به این اندیشید که فرصتها کجاست و با نظری به نکته ای که پیش تر مطرح کردید، کارهای ساختاری را کجا باید هم اکنون آغاز کرد. چیزی که می خواهم بگویم این است که کار ما مثل کار کاشتن درخت است. اگر می خواهید برای انقلاب صنعتی چهارم، نیروی کار آماده کنید، من نیستم که عضو این نیروی کار خواهد بود، بلکه فرزندان من در این نیروی کار خواهند بود و کار ما اکنون باید این باشد که بفهمیم برای چنین نیروی کاری به چه مجموعه مهارتهایی نیاز است، و مطمئن شویم که سیستم های کاریابی (استخدام) با آنچه امروز از سیستمهای آموزشی بیرون می آید سازگاری دارند. پس چنین چیزهایی است که نیاز به گفتگوی فراوان دارد. بنابراین از این نکات مورد علاقه همه، هدف هایی به دست می آید که به نظر همه رهبران می رسد و بعد هر کدام به روش خودشان دست به کار می شوند. گمان کنم آنچه اهمیت دارد این است که همه را در حالت گوش دادن و یادگیری نگه داریم، چون هر کدام نهادهایی را تحت رهبری دارند و پس از دریافت اطلاعات لازم وارد عمل خواهند شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حاشیه‌های جالب داووس ۲۰۱۸؛ از جوراب جاستین ترودو تا یوگا در یخ

افزایش گسترده مبتلایان و قربانیان کرونا در اروپا و آمریکا؛ آغاز واکسیناسیون در آلمان از ۲۷ دسامبر

تظاهرات ضدسرمایه‌داری در داووس