ایجاد تعادل میان زندگی حرفه ای و نگهداری از فرزندان، چالش پدر و مادرهای جوان اروپایی

ایجاد تعادل میان زندگی حرفه ای و نگهداری از فرزندان، چالش پدر و مادرهای جوان اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برقراری تعادل میان زندگی حرفه ای و شخصی و نگهداری از فرزندان مشکل تعداد زیادی از خانواده های اروپایی است و بار بیشتر این مشکل بر دوش مادر خانواده است.

برقراری تعادل میان زندگی حرفه ای و شخصی و نگهداری از فرزندان مشکل تعداد زیادی از خانواده های اروپایی است و بار بیشتر این مشکل بر دوش مادر خانواده است.
در برنامه این هفته اقتصاد واقعی به مالت آمده ایم تا نگاهی بیاندازیم به گام های کوچکی که برای تشویق پدرومادرهای جوان به بچه دارشدن برداشته می شود. جمعیت اروپا پیر می شود و اروپا نیاز به جمعیت جوان دارد.

تعداد زنان شاغل از تعداد مردان شاغل کمتر است. تعداد زنان شاغل اروپایی از تعداد زنان شاغل در ژاپن، سوییس و ایالات متحده هم کمتر است. تا ۲۰ سال دیگر هم این وضعیت تغییری بکند. البته در جاهای مختلف اروپا وضعیت یکسان نیست.

اما این شکاف وقتی بزرگتر می شود که زنان بچه دار بشوند. هر چه بچه کوچکتر باشد، احتمال اینکه مادر به کار سابقش باز گردد یا به دنبال کار برود کمتر می شود. برای پدران اروپایی وضع وارونه است. در برخی از کشورها، اختلاف بین اشتغال مردان و زنان حدود ۳۰ درصد است.

متوسط مرخصی زایمان برای مادران اروپایی؟

بیشتر کشورهای اروپا مانند مالت توجهشان را بیشتر به مشکلات ناشی از هزینه های سنگین پس از تولد کودک معطوف کرده اند تا مرخصیهای پس از زایمان و بازگرداندن زنان به کار.

مدت زمان مرخصی پس از تولد فرزند برای پدرو مادرهای اروپایی نسبت به بقیه دنیا کمتر است. مرخصی پس از زایمان برای مادران اروپایی بطور متوسط ۱۷ و نیم هفته است.

در برخی از کشورها که زمان مرخصی طولانی تر است، والدین بسته به تعداد فرزندان از کمکهای دولتی هم بهره می برند. تصمیم گیری در برخی کشورها براساس تعداد فرزند است. در برخی دیگر از کشورهای اروپایی زمان مرخصی پس از زایمان کمتر است که می تواند بین پدر و مادر تقسیم شود. اما بیشتر پدرها از این مرخصی استفاده نمی کنند و تنها ۱۰ درصدشان پس از تولد فرزندشان مرخصی می گیرند.

مدت زمان مرخصی با حقوق برای پدرها در ایتالیا یک روز، در مالت دو روز و در اسلوونی ۹۰ روز است. اما در برخی از کشورها مردها پس از تولد فرزند اصلا مرخصی ندارند.

تصمیم بازگشت به کار برای بسیاری از پدرومادرهای جوان، به هزینه های مربوط نگهداری کودک بستگی دارد و در سرتاسر اروپا هم یکسان نیست. نگهداری تمام وقت از دو فرزند برای پدرومادرهای ایرلندی یا بریتانیایی گاهی معادل ۴۰ درصد کل دستمزدشان است.

ولی در اتریش، سوئد، استونی، پرتغال یا حتی اسپانیا هزینه نگهداری تمام وقت از دو فرزند، پنج درصد حقوق است. اما بیش از نیمی از مادران اروپایی تصمیمشان برای بازگشت به بازار کار بستگی به هزینه های سنگین برای مراقبت های پزشکی کودک دارد.

مالت؛ نگهداری از کودکان مادران شاغل بطور رایگان

در کشورهای اروپایی مدت زمان مرخصی برای مردانی که پدر می شوند، ومیزان کمکهای مالی متفاوت است. بعنوان مثال در مالت در بخش خصوصی هر کدام از والدین حداقل چهار ماه مرخصی بدون حقوق دارند.

در سال ۲۰۱۴، مالت برنامه ای را برای نگهداری رایگان از کودکانی آغاز کرد که یا پدرومادرشان مشغول تحصیل هستند، یا کار می کنند. به کمک این برنامه خانواده ها می توانند نزدیک به ده هزار یورو طی سه سال صرفه جویی کنند.

در مالت، از هر پنج مرد، چهار نفرشان شاغل است. در حالیکه تنها نیمی از زنان اهل مالت کار می کنند. مایری یکی از آنهاست. او مادر سه فرزند است.

Free #childcare scheme has saved families thousands every year and helped increase rate of women in work in #Maltapic.twitter.com/vkLJ0VmvOt

— Edukazzjoni (@edukazzjoni) April 9, 2015

برنارد و مایری ولا، سه فرزند دارند. برنارد می گوید: «این برنامه فواید زیادی دارد مادر خانواده می تواند سر کار برگردد. بازگشت به کار اگر خودش بخواهد امکان پذیر است و به وضوح از نظر مالی به صرفه است.»

تخمین زده می شود که تعداد مادرانی که بعد از دوران مرخصی زایمان به سر کار می برگردند در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی، هفت درصد بیشتر شده است.

مایری ولا می گوید: «این برنامه به من کمک کرد که کارم را ادامه بدهم. پس از زایمان فرزند دومم، زمانیکه شش ماهه بود به سر کار برگشتم و می توانم ساعات بیشتری کار کنم. اولین فرزندم در سال ۲۰۱۱ میلادی در استرالیا بدنیا آمد. برای پرستار بچه باید روزانه حدود ۲۵۰ دلار هزینه می کردیم. در نتیجه تصمیم گرفتیم به مالت برگردیم. فکر می کنم باید ازپدرها بهترحمایت شود. باید به پدرها همان فرصتهایی داده شود که به مادرها داده می شود. بعضی وقتها مادر خانواده، نان آور اصلی است. من برای حرفه خودم خیلی تلاش کرده ام و خیلی درس خوانده ام، بنابراین کارم را کنار نمی گذارم. دست کم الان نمی توانم کارم را کنار بگذارم.»

جوزف فاروگیا، رییس انجمن کارفرمایان در مالت می گوید: «فکر می کنیم که با این موضوع ها باید مورد به مورد برخورد شود، و نباید قوانینی وضع کرد که اجرایشان غیرممکن است. باید تلاش کرد فصل مشترکی بین همه کشورها با بازارهای کار متفاوت پیدا کرد. بطوریکه برای هیچ کشوری آثار منفی به همراه نداشته باشد. این چالش اصلی برای هماهنگ کردن سیاستهاست.»

طرح مراقبت رایگان از کودکان در مالت، به رشد اقتصاد کشور کمک می کند

نیم میلیون نفر از جمعیت مالت هنوز فکر می کنند که کار اصلی زنان در خانه است. طرح مراقبت رایگان از کودک در مالت، ساعت کار مادران را ۱۱درصد بیشتر کرده که حاصلش دو میلیون یورو در آمد اضافی برای اقتصاد این کشور کوچک در اتحادیه اروپاست.

گفتگو با وزیر اقتصاد مالت، اثرات طرح نگهداری از کودکان

برای اینکه تصویر اقتصادی دقیقتری از طرح نگهداری از کودکان والدین شاغل در مالت داشته باشیم به سراغ پروفسور ادوارد اشکلونا، وزیر اقتصاد این کشور می رویم.

یورونیوز: طرح نگهداری از کودکان، چه اثراتی بر اقتصاد کشور و اشتغال داشته است؟

ادوارد اشکلونا، وزیر اقتصاد مالت: «تاثیرات این طرح همان چیزی بود که انتظارش را داشتیم. حضور زنان در بازار کار پررنگ تر شد. البته باید توجه کرد که در مالت سهم زنان در بازار کار، به دلایل مختلفِ مذهبی یا فرهنگی همیشه کم بوده است. واقعیت این است که موانع وجود دارند. از نظر اقتصادی هزینه فرستادن کودکان به مهدکودک بیشتر از درآمد مادر شاغل بود. درنتیجه مادران علاقه نداشتند سراغ کارکردن بروند.»

یورونیوز: چه اقداماتی درمورد مرخصی مادران پس از زایمان یا مرخصی پدرها پس از تولد فرزندان انجام شده است؟

ادوارد اشکلونا، وزیر اقتصاد مالت: «مرخصی پس از زایمان برای مادران یکی از چیزهایی است که به آن توجه شده است. مدت این مرخصی را چهار هفته بیشتر کردیم که اثرات بسیار مثبتی داشته است. اصلاحات دیگری هم انجام شده، مثل کمک مالی به خانواده هایی با درآمد پایین.این اصلاحات هم نتیجه خوبی داشته است. همچنین قرار شد که پدر و مادرها علاوه برحقوق، بخشی از مزایا را هم دریافت کنند: در سال اول دوسوم مزایا، در سال دوم ۴۵درصد و درسال سوم ۲۵ درصد و همین هم باعث شده تعدادی از افراد از بیکاری درازمدت نجات پیدا کنند. برای مالت چند هزار نفر عدد بزرگی است.»

یورونیوز: با اتحادیه های کارگری و کارفرماها چه تجربه ای داشتید، درباره بازگرداندن زنها به کار چه نظری دارند و چطور آنها را سر میز مذاکره می آورید؟

ادوارد اشکلونا، وزیر اقتصاد مالت: «وقتی سر میز مذکره می آیند تصویر بزرگتر را می بینند یعنی اینکه به نفع همه است. اما نیاز به مشاوره هست. نمی توانید با آنها بدرفتاری کنید و انتظار داشته باشید کاری را که می خواهید انجام دهند.»

یورونیوز: بر اساس تجربه خودتان چه ابزارهای مناسبی برای پدرومادرهای جوان سراغ دارد که بازگشت زن به کار را پس از زایمان آسان کند؟

ادوارد اشکلونا، وزیر اقتصاد مالت: «برخی کشورها از نظر مشارکت و همینطور مرخصی زایمان پیشرفته ترند و برخی کمتر پیشرفته اند. در نتیجه متأسفانه همه چیز به وضعیت رشد کشورها بستگی دارد. اما کشورهای زیادی هستند که می توانند با اجرای سیاستهای اجتماعی نیروی کار را افزایش دهند. ما مالیات بر درآمد را کاهش دادیم چون مالیات بر درآمد مثل مالیات بر کار است. بنابراین بخشی از طرح ما این است که بار مالیاتی سنگین بر خانواده های با درآمد متوسط، را کاهش دهیم. کاهش مالیات به معنای درآمد بیشتر است. حرف ساده ای به نظر می رسد اما سیاست خیلی مؤثری است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟