Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا جنبشهای عوام گرایی در دنیا قوت گرفته اند؟

آیا جنبشهای عوام گرایی در دنیا قوت گرفته اند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لغت نامه آکسفورد، واژه «پسا حقیقت» (Post-truth) را به عنوان لغت بین المللی سال معرفی کرد.

آگهی

لغت نامه آکسفورد، واژه «پسا حقیقت» (Post-truth) را به عنوان لغت بین المللی سال معرفی کرد. این لغت نامه اعلام کرد واقعیت های عینی کمتر از توسل به احساسات و ابراز عقیده های شخصی در شکل دادن به افکار عمومی موثر هستند.

لغت نامه کولینز، رقیب آکسفورد کلمه برکسیت را بعنوان لغت سال انتخاب کرده است. این لغت نامه کلمه ترامپیسم را نیز برگزیده است. این کلمه برای بیان سیاستهای اتخاذ شده توسط دونالد ترامپ بکار رفته است. این کلمه برای توضیح سیاستهایی که تنها منافع ملی آمریکایی ها را در نظر می گیرد کاربرد دارد.

برگزاری همه پرسی در بریتانیا و انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا نارضایتی مردم را روشن کرد. نتیجه این انتخابات و همه پرسی پرده از وجود نابرابری های اجتماعی نیز برداشت.

حتی احتمال دارد پس از برگزاری همه پرسی مربوط به اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا استفاده از اصطلاح «Italeave» خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا رواج یابد.

پیش از برگزاری انتخابات آمریکا صندوق بین المللی پول هشدار داده بود درجا زدن روند رشد اقتصاد جهانی می تواند به قوت گرفتن جریانهای عوام گرا یا همان پوپولست که مخالف تجارت آزاد و پناهجویان هستند، منجر شود.

این نهاد از انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا و تصمیم بریتانیایی ها مبنی بر ترک اتحادیه اروپا بعنوان دو فاکتور مهم تردید یاد کرده است.

بانک جهانی نیز از قوت گرفتن عوام گرایی در دنیا ابراز نگرانی کرده است.

یورونیوز با بپه گریلو، کمدین سابق و رهبر کنونی «جنبش سیاسی پنج ستاره» ایتالیا گفتگو کرده است. در ایتالیا اعضای احزاب راستگرای ضد جریان غالب موفق شده اند رهبری شهرداری های تورین و رم را در دست بگیرند.

دو هفته مانده به برگزاری همه پرسی در بریتانیا آقای گریلو گفت: «بریتانیا کاری کرد که هیچ کس در ایتالیا حتی جرات ندارد رویای آنرا به سر بیاورد. سازماندهی یک همه پرسی و تقاضا از مردم برای انتخاب بله و یا خیر.»

بپه گریلو می گوید: «خوب، آماتورها در حال تسخیر جهانند و من به آنها می پیوندم زیرا این حرفه ای ها بودند که جهان را به افول کشاندند. هیلاری، اوباما و دیگران با سیاستهای بین المللی شان جهان را به از هم پاشیدگی کشاندند. وضعیت کنونی نشان دهنده این است که کارشناسان، اقتصاددانان و روشنفکران، همه اشتباه کرده اند. و وضعیت کنونی اروپا نشان دهنده این است که رویای اروپایی تبخیر شده است. برکسیت و ترامپ نشانه هایی از یک تغییر بزرگ هستند. اگر بتوانیم این را درک کنیم می توانیم با ان روبرو نیز بشویم.»

چهارم دسامبر سال جاری از ایتالیایی ها طی یک همه پرسی سئوال می شود آیا اصلاحات قانون اساسی را که نقش سنا را کمرنگتر می کند قبول دارند و یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ۶۷ درصدی فروش املاک و مستغلات در دُبی طی یکسال گذشته

برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه «سیتی اسکیپ» در دبی همزمان با رونق بازار مسکن

دبی؛ افتتاح بیست و نهمین نمایشگاه «بازار سفر عربی»